آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10050
تاریخ انتشار : 21 تیر 1391 10:52
تعداد بازدید : 1696

مدیـرعـامل شـرکت داده پردازان دوران

کارآفرینی در ICT می تواند مشکل توسعه یافتگی را حل کند

علیرضـا عابدی نـژاد، مدیـرعـامل شـرکت داده پردازان دوران در گفت وگو با روابط عمومی نخستین همایش راهبردی مدیریت کارآفرینی در فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران (EMIC Tech 2012) کارآفرینی را یکی از کلیدهای حل مشکلات کشور می داند. این گفت وگو را می خوانید.

شـرکت داده پردازان دوران را بیشتر معرفی کنیـد.
شرکت داده پـردازان دوران در ۱۳۷۸تاسیس شد. ایـن شرکت در زمینه‌های مختلف آی‌تی فعالیت می‌کند که مهم تـرین آنها امنیت اطلاعات است. در کنار بحث امنیت در زمینه ERP و پرتـال‌های سازمانی و نهایتا خدمات شبکه نیز فعالیت زیادی انجام داده‌ایم.
ما یکی از چهـار شرکتـی هستیم که پـروانه بهـره‌بـرداری در حـوزه ISMS  داریم و همچنیـن دوران از معـدود شرکت‌هایی است که تولیـدات بومی‌خود را در حوزه‌های مختلف امنیت اطلاعـات عرضه می‌کند که از آن جمله می‌توان به فایروال‌ها و UTM‌ها اشـاره کرد.در زمینـه ERP هم «دوران» یکی از مجرب‌تـرین تیم‌های کشور را در اختیـار دارد و پروژه‌هایـی را هم بر این مبنا انجـام داده است.
 مجموعـه دوران از شرکت‌هایی است کـه بسیـاری از محصولاتش کاملا بومی‌ است. چرا این استـراتژی را انتخاب کردید؟
بیش از 90 درصـد فعـالیت شـرکت دوران روی محصـولات داخلـی است و تنها ده درصـد روی محصولات خارجی تمرکز داریم. همیشـه بر این عقیـده بوده و هستیـم که کشـور مـا در بعضـی از حـوزه‌ها نیاز جدی به محصولات بومی ‌دارد و شاید دلیـل اصلـی تمرکز ما بر این محصولات این است که ما نیاز بازار را توانستیم به خوبی احساس کنیم. به عنوان مثال در حوزه امنیت اطلاعـات گرایش زیـادی در سازمـان‌ها و ارگان‌های دولتی و خصوصـی وجود دارد که از محصـولات امنیتی بومی ‌استفـاده کنند. شاید ما این موضوع را ده سال پیش، پیش‌بینی کردیم و از همان زمان روی این حوزه کار کردیم. درواقع تیمی‌ را برای این کار آماده کردیم که روی تولید محصولات داخلی کار کند تا بتوانیم جوابـگوی نیاز بازار باشیم.
پرداختن به موضـوع کارآفـرینی را خصوصـا با توجه به شرایط حال حاضـر کشور و جهان، چگونه ارزیابی می‌کنیـد؟
مردم کشور ما از ضریب هوشی متوسط و روبه بالایی برخوردار هستند، هرجـا که مسابقات و المپیـادهایی برگزار می‌شـود، کشور ما رتبه‌های خوبی کسب کرده است، از طرفی می‌دانیم که متوسط رده سنی در کشورمـان جـوان است و همچنین در حال حاضر نیروی بیکار تحصیـل کرده بسیـاری در کشور داریم. از طرف دیگر اگر با شرکت‌های نرم افزاری صحبت کنید، متوجه می‌شوید که همه این شرکت‌ها مشکـل نیروی انسانـی خوب و متخصص دارنـد.
باید دید مشکل از کجاست. شاید مشکل مدیریتی وجود دارد که نمی‌توانیـم آنهـا را کنـار هم بگذاریم.ما اگر به درستی در کشـور سرمایه گذاری کنیـم تا حـدودی مشکـل بیکاری حـل می‌شود. از آنجـا که صنعت آی‌تی صنعت پرتحولی است با آموزش تخصصی نیروی انسانی می‌توانیـم مشکل بیکاری را تا حدودی مرتفع کنیم.
مـن در سفـری که حـدود هشت سـال پیـش به کشـور هند داشتـم، از چندین شرکت هنـدی پرسیـدم اگـر قرار باشـد نیروی متخصصی بالـغ بر ۳۰۰ نفر را ظرف مدت کوتاهـی استخـدام کنیـد، چقدر طول می‌کشد. اکثرا گفتند که ظرف مدت یک هفته می‌توانند این تعداد نیرو را جمع‌آوری کنند. حال بیایید همین سوال را از مدیران آی‌تی ایرانی بپرسید، جواب مشخـص است. این موضوع نشـان می‌دهـد که ما چقـدر در حـوزه آی‌تی عقب هستیم.
در هنـد نیروی انسـانی آزاد را خیـلی خوب توانسته‌اند آموزش دهنـد و مـدیریت کنند و به همین دلیـل توانستـه‌انـد صـادرات نـرم‌افزار را بالا ببـرند. باید بگویم که خوشبختـانه در حوزه آی‌تی فضـای بسیـار زیـادی بـرای کارآفرینـی وجـود دارد. نـرخ متـوسط سرمایه‌گـذاری برای کارآفرینـی هر نفـر در سایر شغل‌ها و صنـایع ۵۰ تا۱۰۰ میلیون تومان است اما در حوزه آی‌تی هر کسـی با یک کامپیـوتر در خانه و اندکی سرمایه می‌تواند کاری را در خانه‌اش آغاز کنـد، به شرطی کـه درست آموزش دیده باشد و مدیریت شود.
شرکت‌های بزرگ مثـل گوگل، اپل و اچ پی هـمه از ابتـدا به همین نحـو شـروع به فعـالیت کردند. حتی شـرکت مـا هم ابتـدا از یک مجموعـه دو نفــره شروع شـد و الان ۲۰۰ نفـر پرسنـل دارد. در نتیجه بحث کارآفـرینی در این حـوزه را می‌تـوان خیلی خوب مدیریت و هـدایت کـرد.
با توجـه به مسایلی که مطـرح کردیـد، به نظر شما در این همـایش باید بیشتر به چه نکاتـی توجـه کرد؟
اگر ما این همایش را به عنوان جرقه‌ای بدانیم که بتواند تلنگـری برای ذهن دولت مـردان باشد تا توجـه بیشتـری به فرصت‌هایی که در حـوزه آی‌تی وجـود دارد بکننـد، می‌توانند هم مشکل بیکاری را حـل کنند و هم مشکل صنعت را و عـلاوه بر آن مشکل توسعه‌یافتگی را. این همایش می‌تواند تلنگری باشد برای اینکه این مسایل به چشم بیاید و قطعا می‌تواند در آینده کشورمان موثر باشد.
فرصت‌های بسیاری وجود دارد که اگر این همـایش جهت‌دهی مناسبی داشته باشد، می‌تواند این فرصت‌ها را خوب سمت‌و‌سو دهد. مجموعه دوران هم حتما در این همایش شرکت می‌کند و تا آنجا که بتواند کمک می‌کند، تا نقشـی سازنده در این همایش داشته باشد.
حـرف آخـر؟
با توجه به وجه تسمیـه امسـال که سـال تولیـد ملـی و حمـایت از کار و سرمـایه ایرانی است ، موضـوع این همـایش می‌تواند یک فرصت منـاسب برای کل کشور باشد که بتوانند بسیار پررنگ‌تر از گذشته در حوزه آی‌تی گام بردارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :