آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10052

حقوق گمركی واردات مواد اولیه به منطقه آزاد ارس كاهش یافت

سرپرست منطقه آزاد ارس گفت: با اجرا شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده در این منطقه، حقوق گمركی قطعات و مواد اولیه ورودی به این منطقه به منظور استفاده در بخش تولید كاهش یافت.

 ایرنا- صادق نجفی دیروز در جمع خبرنگاران گفت: اجرای این قانون در راستای حمایت از تولید و صنعت داخلی بوده و موجب افزایش سرمایه‌گذاری در منطقه خواهد شد.
 وی با اشاره به توانمندی بالای منطقه آزاد ارس در تولید كالاهای صنعتی گفت: در آینده نزدیك این منطقه به یكی از قطب‌های تولیدی و صنعتی كشور تبدیل می‌شود.
 نجفی با بیان اینكه در طرح جامع منطقه آزاد ارس، شهرك‌های صنعتی در حوزه‌های صنایع پاك و‌های تك، صنایع سنگین و صنایع ساختمانی طراحی شده، افزود: فعالیت‌های اقتصادی این منطقه درحال تحول و گسترش است و در آینده نزدیك توسعه این منطقه نمود عینی بیشتری خواهد داشت.
وی ادامه داد: هم‌اكنون 60 واحد تولیدی در فاز یك صنعتی 135 هكتاری منطقه آزاد ارس فعال است.
 براساس قانون ارزش افزوده در مناطق آزاد كشور حقوق ورودی قطعات و مواد خارجی به كار رفته در كالاهای تولید یا پردازش شده در مناطق آزاد تجاری، صنعتی هنگام ورود به سرزمین اصلی به میزان درصد ارزش افزوده (تعیین شده توسط كمیسیون تعیین ارزش افزوده) كسر و مابقی اخذ خواهد شد. اگرمواد اولیه و قطعات خارجی به كار رفته در كالاهای تولیدی یا پردازش شده در مناطق آزاد پیش از انجام فرآیند تولید، ترخیص و مراتب در مجوز كمیسیون تعیین ارزش افزوده لحاظ شده باشد، با رعایت مهلت مقرر در ماده 135 قانون امورگمركی(حداكثر درمدت شش ماه از صدور سند ترخیص مواد اولیه) هنگام ورود كالای تولید شده به سرزمین اصلی، مبلغی معادل درصد ارزش افزوده از حقوق ورودی پرداخت شده با رعایت مقررات مربوطه قابل استرداد است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :