آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10060
تاریخ انتشار : 21 تیر 1391 11:35
تعداد بازدید : 405

سازمان جهانی گمرک به کمک گمرگ نوین ایران می آید

رییس کل گمرک ایران از آمادگی سازمان جهانی گمرک برای کمک به اجرای طرح گمرک نوین در ایران خبر داد و گفت: پیشنهاد ایجاد مرکز آموزشی فارسی زبان گمرکی در ایران، مطرح شد.

ایسنا- عباس معمارنژاد، رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ‌ایران که در راس هیاتی به منظور شرکت در شصتمین اجلاس سازمان جهانی گمرک به بروکسل سفر کرده بود، در دیدار با ”کونیو میکوریا“ پیاده‌سازی شبکه جهانی گمرک را نیازمند داشتن یک سیستم یکپارچه و واحد در تمامی ‌کشورهای عضو سازمان جهانی گمرک دانست. رییس کل گمرک ایران، افزود: اگر می‌خواهیم یک شبکه اطلاعاتی کامل از تمامی ‌کشورهای عضو سازمانی جهانی گمرک داشته باشیم، تمامی ‌سیستم‌ها و سامانه‌هایی که مورد استفاده قرار می‌گیرد، باید تحت یک فرم مشخص و براساس استانداردهای این سازمان باشد.
معمارنژاد افزود: سازمان جهانی گمرک باید یک سیستم یکپارچه مبتنی ‌بر”آی‌سی‌اس“ (ICS) آماده و کاری را که آنکتاد در سیستم آسیکودا انجام داد، در قالب آی‌سی‌اس پیاده‌سازی کند.وی با بیان اینکه شرکت‌های متعددی در دنیا در حال پیاده‌سازی برنامه‌های مختلف برای گمرک هستند، افزود: برای پیاده‌سازی سیستم گمرک جهانی نیازمند استفاده از شرکت‌های بزرگ و با تجربه در زمینه برنامه‌نویسی و فعالیت‌های گمرکی هستیم و باید تمامی ‌کشورهای عضو را موظف کنیم از این نرم‌افزارها و سامانه‌ها استفاده کنند.
رییس کل گمرک ایران به پیاده‌سازی طرح جامع نوین گمرکی در ایران اشاره کرد و گفت: تمامی‌تلاش مجموعه گمرک ایران پیاده‌سازی این طرح براساس فرم‌ها و استانداردهای سازمان جهانی است و ما سعی خواهیم کرد ساختار و پیاده‌سازی آن براساس نظرات این سازمان باشد. معمارنژاد تاکید کرد: حتی گمرک ایران این آمادگی را دارد که در پیاده‌سازی طرح نوین گمرکی از شرکت‌های مورد تایید سازمان جهانی گمرک که از تجربه و تبحر کافی برخوردارند، استفاده کند.
وی به سیستم آسیکودا تاکید کرد این سیستم هم‌‌اکنون در گمرک ایران در حال اجراست، اما معتقدیم این سیستم یک سیستم دوران گذار از حالت سنتی به ماشینی است و یک سیستم مدرن محسوب نمی‌شود، بنابراین ما به دنبال پیاده‌سازی سیستم یکپارچه گمرکی همانند سیستم ”سوفیکس“ در ترکیه و یا ”پول“ در مراکش و ایرلند هستیم. همچنین “کونیو میکوریا” دبیرکل سازمان جهانی گمرک از اعلام آمادگی این سازمان برای همکاری با گمرک ایران برای پیاده‌سازی طرح جامع نوین گمرکی خبر داد و گفت: در اجرای این طرح باید با راهبردی محتاطانه و براساس نیازها وارد عمل شد.
میکوریا افزود: در مرحله نخست ما باید اطلاعات شما را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم و پس از آن براساس نیازها برنامه‌ریزی کنیم و ببینیم در کدام بخش‌ها بیشترین نیازها وجود دارد و در نهایت اقدام به اعزام کارشناس کنیم.
وی به شبکه جهانی گمرک اشاره کرد و گفت: ما در شبکه جهانی به دنبال این هستیم که ببینیم چگونه می‌توانیم برنامه‌های مختلف گمرکی کشورهای عضو را به یکدیگر متصل کنیم. البته در این زمینه دستورالعمل‌های خاصی برای کشورها صادر و ارسال کرده‌ایم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :