آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10061

هشدار 14 گانه پليس درمورد بانكداری الكترونيكی

معاونت اجتماعي پليس آگاهي ناجا با هدف پيشگيري از وقوع جرم توصيه ها و هشدارهايي را به شهروندان براي استفاده از بانكداري الكترونيكي داد.

بیما- پليس آگاهي ناجا با تاكيد بر لزوم دقت در حفظ و نگهداري كارت‌هاي بانكي و اعتباري اعلام كرد: «از نوشتن رمز عبور در كنار كارت خودداري كنيد.
كارت و رمز عبور خود را براي دريافت وجه در اختيار افراد ناشناس قرار ندهيد. هنگام برداشت وجه از عابربانك‌ها مراقب باشيد افراد سودجو رمزعبور كارت عابربانك شما را مشاهده نكنند.
موجودي حساب‌هاي بانكي مخصوصا حساب‌هاي عابربانك را در فاصله‌هاي زماني مناسب چك كنيد. در صورت نياز به كسب اطلاع يا بروز اشكال در عمليات بانكي از توسل به افراد ناشناس و غير مطمئن خودداري كنيد.
برگ رسيدي كه از دستگاه خودپرداز دريافت مي‌كنيد، در محل رها نكنيد و در صورت عدم ‌نياز، آن را معدوم كنيد.
از كارت‌هاي بانكي خود كاملا حفاظت كرده و اگر آن را لازم نداريد، حتما با اطلاع بانك آن را باطل كرده و رمز عبور آن را به هيچ صورت فاش نكنيد.
در فروشگاه‌هايي كه امكان خريد با استفاده از كارت خودپرداز وجود دارد، از دادن رمز عبور به فروشنده خودداري كنيد. از ارایه اطلاعات مالي و بانكي خود از قبيل شماره حساب، شماره كارت‌هاي اعتباري و اعلام رمز آنها و غيره به سايت‌هاي متفرقه و مشكوك خودداري كنيد و از عملكرد اينترنتي و قانوني بانك‌ها و ساير مراكز دولتي و رسمي اطمينان حاصل كنيد.
قبل از اطمينان از اتمام پردازش و خاتمه عمليات بانكي به هيچ وجه محل را ترك نكنيد. حتي‌الامكان از مكان‌هاي عمومي ارایه‌دهنده خدمات اينترنتي مثل كافي‌نت‌ها، مراكز اينترنت، دانشگاه‌ها و محل‌هاي نامطمئن براي استفاده از خدمات‌ بانكي اينترنتي استفاده نكنيد. ممكن است در رايانه‌هاي اين‌گونه مراكز نرم‌افزارهاي جاسوسي براي سرقت نام كاربري و رمز عبور شما نصب شده باشد. در صورت استفاده از اين مراكز حتي‌الامكان از صفحه كليد مجازي رايانه استفاده كنيد.
در هنگام استفاده از امكانات اينترنتي بانك‌ها و موسسات مالي يا خريدهاي اينترنتي از ذخيره‌ كردن نام كاربري و رمزعبور خود در رايانه خودداري كنيد.
با توجه به اينكه كلاهبرداران اينترنتي براي به دست آوردن اطلاعات حساب‌هاي بانكي افراد در سايت‌هاي اينترنتي بانك‌ها اقدام به ايجاد و راه‌اندازي سايت‌هاي مشابه سايت‌هاي بانكي مي‌كنند، در صورت اتصال به اين سايت‌ها از اصلي بودن آن مطمئن شويد.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :