آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10065
تاریخ انتشار : 21 تیر 1391 11:43
تعداد بازدید : 436

طلا به جای دلار در معاملات ایران

تنگ شدن حلقه تجارت با خروج از سوییفت

فایننشال تایمز با اشاره به افزایش واردات طلای ایران از ترکیه تصریح کرد: ایران می خواهد سهم طلا را در ذخایر ارزی خود افزایش دهد چراکه همیشه می توان طلا را بدون کاهش ارزش به پول نقد تبدیل کرد.

بینا- بر اساس آمارهای منتشره توسط موسسه آمار ترکیه، حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه در ماه مه با 2/513 درصد رشد مواجه بود و به رقم 7/1 میلیارد دلار رسید. حجم عمده‌ای از این مبادلات مربوط به صادرات طلا به ایران بوده که در ماه‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. حدود 4/1 میلیارد دلار طلا از ترکیه به ایران صادر شده که 84 درصد کل مبادلات تجاری ایران با ترکیه را تشکیل می‌دهد.
بر اساس این گزارش در ماه‌های اخیر، کشورهای غربی و به خصوص آمریکا و اتحادیه اروپا حلقه تحریم‌های مالی علیه ایران را تنگ‌تر کرده‌اند. در ماه مارس، ارتباط ایران از سوییفت (شبکه جهانی پرداخت‌ها) قطع شد و همین مساله به میزان زیادی جلوی انجام مبادلات مالی تجاری این کشور با کشورهای دیگر را گرفت. ایران اکنون تلاش می‌کند، راه‌های دیگری را برای دریافت پول نفت خود بیابد که از جمله می‌توان به روش‌هایی نظیر استفاده از طلا، یوان چین و روپیه هند برای دور زدن تحریم‌ها و خرید مواد غذایی مورد نیاز کشور اشاره کرد. گوخان آکسو، معاون پالایشگاه طلای استانبول که یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های طلاسازی ترکیه  محسوب می‌شود، در این زمینه گفت: «ایران بسیار مشتاق است که سهم طلا را از مجموع ذخایر خود افزایش دهد.» وی افزود: «شما همیشه می‌توانید طلا را بدون کاهش ارزش به پول نقد تبدیل کنید.»
بر اساس این گزارش، ایران از طلا به جای دلار در معاملات خود با سایر کشورها بهره می‌برد. ایران حدود 40 درصد نفت مورد نیاز ترکیه را تامین می‌کند و همین مساله ترکیه را شدیدا وابسته نفت ایران ساخته است. در حالی که ترکیه میزان واردات نفت خود از ایران را در پی فشارهای غرب به میزان قابل توجهی کاهش داده است، بعید به نظر می‌رسد که حجم واردات نفت ترکیه از ایران به صفر برسد. بر اساس گزارش گلدن ساکس، ترکیه برای هر بشکه نفت ایران، 6 دلار کمتر از نفت برنت می‌پردازد. به گفته اوگور گورسس، اقتصاد دان و ستون نویس روزنامه دیلی رادیکال ترکیه، آنکارا تنها در فاصله ماه‌های مارس و مه امسال، حدود 58 تن طلا به ایران صادر کرده است.
گورسس افزود: «در ماه مارس صادرات طلای ترکیه افزایش یافته، به طوری که صادرات طلای ترکیه در مقایسه با مارس 2011، 36 برابر شده. باید دید که آیا این روند باز هم افزایش خواهد یافت یا نه. ایران سه میلیارد دلار از سپرده‌های خود را از طریق عملیات مالی با ترکیه به طلا تبدیل کرده، تا بتواند تحریم‌ها را دور بزند.»


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :