آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10100
تاریخ انتشار : 24 تیر 1391 10:11
تعداد بازدید : 650

رییس سازمان فناوری اطلاعات

برای مقابله با تهدیدات سایبری، سرمایه گذاری های کلان کرده ایم

به منظور مقابله با انواع تهدیدات سایبری کشور ما هم مانند سایر کشورهای دیگر سرمایه گذاری های کلانی را به این حوزه اختصاص داده است.

فناوران- علی حکیم جوادی رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفت و گو با خبر نگار ما با بیان اینکه تهدیدات سایبری تنها مختص کشور ما نیست،  گفت: حملات سایبری خاص کشور ما نیست و به دلیل گسترش روز افزون فناوری اطلاعات در تمامی حوزه ها ، تهدیدات سایبری نیز رو به افزایش است.
وی افزود: بسیاری از کشورها سرمایه گذاری های کلانی را برای مقابله با انواع تهدیدات سایبری انجام داده اند و کشورما نیز با توجه به گسترش کاربردهای IT از این حملات مصون نیست.
حکیم جوادی ادامه داد: دانش بومی ایران می‌تواند بسیاری از تهدیدات سایبری را پاسخ دهد،  دانش بومی ما در داخل به حدی رسیده است که بسیاری از تهدیدات سایبری را پاسخ می دهد لذا ما و مجموعه وزارت ارتباطات با همراهی و کمک مجموعه‌های دانشگاهی و شرکت‌های دانش بنیان این توانایی را داریم که به مقابله با حملات بدافزاری را داریم.
وی گفت: روزانه در دنیا بیش از 730 هزار بدافزار تولید و ارسال می‌شود که برخی از آنها برای اهداف خاص توسط کشورها تولید می‌شود.
معاون وزیر ارتباطات در خصوص بدافزار Flame (شعله آتش) که اخیرا توسط مرکز ماهر شناسایی شد گفت: این مرکز با همکاری سایر دستگاه های ذی ربط در وهله اول این بدافزار را شناسایی و به ارگان ها اطلاع رسانی های لازم را انجام داد؛ همچنین ایران تنها کشوری بود که توانست در ابتدای امر این بدافزار را شناسایی و پاک کننده آن را تولید کند.
اطلاع رسانی به موقع در خصوص DNS چنجر انجام شد
در ادامه حکیم جوادی با اشاره به اینکه یک سایت تعاملی در مرکز ماهر به منظور اطلاع رسانی به موقع در جهت حملات بدفزاری وجود دارد اضافه کرد: مجموعه هایی در خصوص اطلاع رسانی رخدادهای سایبری در کشور شکل گرفته که هشدارهای لازم و روش مقابله با آنها را به سرعت به سازمان ها اطلاع می دهند که از آن جمله می توان به اطلاع رسانی به موقع بدافزار DNS چنجر اشاره کرد که نام های دامنه را تغییر می داد.
وی ادامه داد: DNS چنجر در شبکه اینترنت مشاهده شد و متخصصان داخلی با تعاملی که با مرکز ماهر داشتند؛ اطلاع رسانی و هشدارهای لازم در خصوص این بدافزار را به ارگان های مربوطه انجام دادند.
وی در پاسخ به این سوال که چه تمهیداتی برای مقابله با حملات بدفزاری اندیشیده شده خاطر نشان ساخت: علاوه بر مراکزی که هشدارها و اطلاع رسانی های لازم را در این زمینه انجام می دهند خود سازمان ها تا امکان باید کارهای داخلی خود را از طریق شبکه داخلی انجام دهند که در قانون برنامه پنجم نیز به آن اشاره شده و همچنین با به کارگیری مدیریت امنیت اطلاعات، ایمنی مجموعه های خود را افزایش دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :