آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10102

شهردار تهران

کارت های الکترونیکی شهروندی یکپارچه می شوند

شهردار تهران گفت: کیف پول الکترونیکی در شبکه شهرداری توسط بانک شهر تعریف شده و تلاش می کنیم در موضوع حمل و نقل مردم بتوانند با استفاده از کارت شهروندی در شهرهای مختلف از اتوبوس و تاکسی استفاده کنند.

مهر- محمد باقر قالیباف در همایش سومین مرحله سراسری سواد IT طی سخنانی گفت: ITC نقش بی بدیلی به دنبال دارد که در کشور ما نه تنها یک اولویت بلکه یک ضرورت است
 وی ادامه داد: هنگامی که در نیروی انتظامی تصمیم گرفتم روش سنتی صدور گذرنامه را تغییر دهم، از مدیران رده یک تا آخرین رده با این امر مخالفت کردند؛ اما به دلیل اینکه احساس داشتم که چنین سامانه ای در جهت مبارزه با رانت خواری و فساد اداری ضروری است، آن را اجرا کردیم.
 وی یادآور شد: اگر امروز شهرداری تهران نسبت به سایر شهرداری های دنیا در زمینه فناوری اطلاعات عقب است، به همین منظور از ابتدای کار در شهرداری تهران موضوع اسمارت سیتی را در دستور کار قرار داده ایم و امروز سه سال متوالی است که شهرداری تهران در میان تمامی سازمان های دولتی و غیر دولتی رتبه نخست را کسب می کند؛ اما با این وجود به عنوان شهردار تهران خجالت می کشم که بگویم این وضعیت، ظرفیت فناوری اطلاعات تهران نسبت به شهر سئول است.
وی با اشاره به نمایش وضعیت درآمد و هزینه شهرداری تهران به صورت آنلاین از طریق وب سایت شهرداری تهران، گفت: شفاف سازی سیستم به منظور جلوگیری از رانت و فساد صورت گرفته است؛ ممکن است برخی شهرداری ها به سبک اتوماسیون اداری پروانه صادر کنند اما من سیستم شهرداری و شهرسازی را تحت وب و GIS در آورده ام و بعد از 56 ماه تلاش شبانه روزی تمامی طرح جامع و تفصیلی شهر تهران تحت وب قرار گرفته است.
شهردار تهران ادامه داد: به این ترتیب هیچ عنصری در شهرداری تهران نمی تواند یک خط به طرح ها و پرونده ها اضافه کند؛ البته در این راه با مقاومت های بسیار زیادی نیز در سازمان روبرو بودم اما این کار انجام شد.
 وی یادآور شد: در حال حاضر هر شهروندی که شماره کد نوسازی خود را در سایت شهرداری تهران وارد کند، تمامی وضعیت ملک او به نمایش گذاشته می شود، تا جایی که در این مدت کوتاه بیش از 900 هزار نفر که تقریبا 50 درصد از خانوار های تهرانی را شامل می شود.
شهردار تهران با اشاره به تجهیز شهر تهران به 800 کیلومتر فیبر نوری از سوی شهرداری، گفت: این حجم فیبر نوری مختص شهرداری تهران است که باید گفت وزارت ارتباطات نیز این حجم فیبر نوری را در تهران ندارد، البته این شبکه در اختیار شهروندان قرار می گیرد.
 شهردار تهران با تاکید بر پیگیری موضوع شهروند الکترونیک در شهرداری تهران، عنوان داشت: البته در این مسیر و در حوزه استفاده از کارت بلیط های اتوبوسرانی، با وجود تلاش های انجام شده هنوز با مشکل روبرو هستیم.
وی عنوان داشت: اخیرا توسط بانک شهر به این نتیجه رسیده ایم که کیف پول را در شبکه شهرداری تعریف کنیم و در موضوع حمل و نقل، مردم بتوانند کارت شهروندی را دریافت کرده و در شهرهای مختلف از جمله تبریز، اصفهان؛ شیراز و تهران از تاکسی و اتوبوس استفاده کنند؛ به این ترتیب شبکه حمل و نقل در سطح کشور یکپارچه می شود و در استان ها نیز یکپارچگی اتفاق می افتد.
قالیباف درادامه بر ضرورت فرهنگ سازی به منظور استفاده از شبکه های هوشمند و الکترونیکی تاکید کرد و گفت: در زمینه فرهنگ سازی مقداری عقب هستیم، اما باید آموزش های لازم برای سایر افراد صورت گیرد که این موضوع باعث می شود در حوزه اقتصاد، فرهنگ، ارتباطات، ایمنی، عدالت و مبارزه با مفاسد اداری موفق باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :