آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10113
تاریخ انتشار : 24 تیر 1391 11:36
تعداد بازدید : 4604

نگاهی به بازار رایانه در هفته گذشته

واردات IT ، اولویت هفتم برای دریافت ارز دولتی

بازار سخت افزار درکشورمان از ماه های گذشته درگیر افت و خیزهای بسیاری بوده. متغیر بودن نرخ ارز،تحریم های جدید، تغییر سیاست کشورهای منطقه برای صادرات اجناس IT به کشور و اجرای انواع طرح های نظارتی آن هم به صورت غیر کارشناسی باعث شده تا بازار سخت افزار کشور که همیشه دست خوش انواع حوادث و تغییرات بوده بیشتر به سمت شایعه و احتیاط حرکت کند.

گزارش،حامد گل جان اکبری

طی هفته گذشته انتشار شایعه‌تک نرخی شدن قیمت ارز برای وارد کنندگان محصولات IT موجب شد تا در روزهای سه شنبه و چهارشنبه بازار دچار شوک شده و تعداد زیادی از بازاریان دست از کار کشیده و در انتظار ثبات قیمت ارز در بازار و تایید خبر تک نرخی شدن ارز باشند. البته این تنها دلیل دست از کار کشیدن بازاریان نبود.روز چهارشنبه هفته گذشته نرخ حواله ها به یکهزارو950 تومان رسید که این افزایش قیمت، کاهش مبادلات در سطح بازارهای تهران را در پی داشت.
در گزارش زیر نگاهی گذرا به این عوامل انداخته‌ایم که می‌خوانید.

اولویت هفتم
فناوری اطلاعات یکی از ابزارهای مفید و کم هزینه برای پویایی اقتصادی جامعه به‌شمار می‌آید و توجه به این فناوری موجبات افزایش روند رشد خواهد شد.
اما از تاریخ 18 تیرماه محصولات IT جزو هفتمین اولویت‌های واردات کشور شناخته شد و بانک‌ها بر طبق اولویت‌های مصوب اجازه دارند تا ارز به تجار عرضه کنند.
حسین غروی رام، نایب رییس کمیسیون آی‌تی مجمع عالی  واردات و نایب رییس کمیسیون سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران در مورد شایعه تک نرخی شدن نرخ ارز برای تجار گفت:در حال حاضر این موضوع شایعه است اما به احتمال زیاد این اتفاق خواهد افتاد و وارد کنندگان باید با ارز آزاد محصولات خود را وارد بازار کنند.
وی در ادامه افزود:از 18 تیرماه کالاهای وارداتی اولویت بندی شده اند و بنا بر اولویتی که دارند بانک‌ها موظف هستند به تجار ارز مورد نیاز تخصیص دهند.
غروی با بیان اینکه همیشه تصمیمات آنی موجب تاثیرات منفی در بازار می‌شود گفت:گرفتن تصمیمات آنی چه خوب مانند تخصیص ارز دولتی و چه بد یعنی نبود ارز دولتی برای وارد کردن محصولات به‌واسطه بافت پیچیده و مریض بازار بازخوردهای بدی داشته و موجب آشفتگی بازار و در آخر خریداران خواهد شد.
رونق گرفتن دلالی
بالا رفتن نرخ ارز و همچنین شایعه تک نرخی شدن ارز برای واردکنندگان موجب شد تا بسیاری از تجار کالاهای وارداتی خود را بالاتر از نرخ قبل در بازار عرضه کنند.اگرچه بالا رفتن قیمت‌ها برای تجاری که از قبل کالا در انبار دارند موجب سود می‌شود اما وارد کنندگان و تجار مجبورند برای جایگزین کردن همان محصول در بازار قیمت بالاتری را برای وارد کردن پرداخت کنند که البته باز هم خریدار متضرر شده و باید قیمت بالاتری را پرداخت کند.
منوچهر آقازاده یکی از واردکنندگان کالاهای IT در باره تخصیص نیافتن ارز دولتی به کالاهای IT گفت: در حال حاضر تنها به کالا های دارویی ارز دولتی تخصیص می‌یابد و تعداد محدودی از وارد کنندگان از ارز دولتی برای واردات محصولات IT استفاده می‌کنند.
وی در ادامه افزود: بازار در حال خوبی قرار ندارد، در ماه‌های قبل سیستم ها با میانگین قیمت 500 هزار تومان اسمبل می‌شد اما در حال حاضر همان سیستم ها با میانگین هفتصد هزار تومان اسمبل می شوند که این افزایش قیمت باعث کاهش تقاضا شده است.
آقازاده در ادامه با بیان اینکه وضع موجود باعث پر رونق شدن دلالی و سود افراد سودجو در بازار خواهد شد گفت: 20 سال قبل نیز ارز دولتی به این صنف تخصیص داده نمی شد و بازار دلالان و کارهای دلالی به‌واسطه خرید ارز و حواله به‌شدت رونق گرفت. این اتفاق در حال حاضر هم  رخ داده و شاهد این هستیم که دلالی ارز در بازار رونق پیدا کند.
آقازاده رونق گرفتن شرکت‌های خدماتی مانند شرکت‌های تعمیر لپ تاپ و مادربورد و غیره را از دیگر تاثیرات این وضع دانست و گفت: با بالا رفتن قیمت کالاها و نبود ثبات قیمتی کاربران ترجیح می‌دهند تا کالاهای معیوب خود را تعمیر کنند تا تعویض.      
گران ثابت بهتر از ارزان بی‌ثبات
همواره ثبات قیمت یکی از ارکان خرید برای خریداران بوده است. اینکه کالایی را خریداری کنید و روز بعد قیمت آن بالاتر و یا پایین تر از قیمت خرید باشد همواره موجب شده تا خریداران برای تهیه کالای مورد نیاز خود صبر بیشتری به‌خرج داده و تا باثبات شدن قیمت‌ها خرید نکنند.
نوسان بالای قیمت‌ها به دلایل ذکر شده فعالان بازار را به‌شدت متضرر و نگران کرده زیرا این تغییرات به نحوی بوده که توزیع کنندگان هم دست از توزیع کالاهای خود برداشته اند.
ساسان سمندی از فعالان بازار رضا در این باره می‌گوید:طی چند هفته اخیر تغییرات آنی قیمت‌ها در بازار موجب شده تا کاربران تنها به دلیل  انتخاب کالاهای خود به بازار بیایند و تنها تعداد کمی کالای مورد نیاز خود را خریداری کنند.
وی در ادامه افزود:بالا بودن قیمت‌ها در زمانی که قیمت‌ها ثابت است خیلی بهتر از این است که قیمت‌ها به نسبت پایین باشد در بازار وجود نداشته باشد.
وی در مورد تک نرخی شدن قیمت ارز در بازار هم گفت: تا قبل از خبر تک نرخی شدن ارز نیز آن دسته از شرکت‌هایی که با ارز دولتی کالا وارد بازار می‌کردند به دلیل اینکه قیمت‌ها باید تک نرخی باشد، محصولات را به نرخ ارز آزاد در بازار پخش می‌کردند، پس با تک نرخی شدن ارز عملا بازار برای خریدار فرقی از لحاظ قیمت نخواهد کرد.
لاری یکی از فعالان بازار ایران نیز در این‌باره گفت:از ابتدای هفته فعالان اعلام کردند که نرخ ارز در بازار تک نرخی شده و ما نیز به تبع آن در معاملات خود با احتیاط بیشتری رفتار می‌کنیم.
لپ تاپ دور از هیاهو
لپ تاپ یکی از محصولاتی است که از ابتدای اولویت بندی کالاها برای دریافت ارز دولتی به عنوان کالای لوکس طبقه بندی شد و از ابتدای سال ارز دولتی برای واردات این محصول به آن تعلق نگرفت. این موضوع موجب شد تا بازار لپ تاپ از ثبات بیشتری از نظر متکی نبودن به ارز دولتی نسبت به بازار قطعه داشته باشد و کاربران بتوانند برای خرید این کالا تصمیم گیری ساده تری داشته باشند.
احیایی یکی از فعالان بازار لپ تاپ در این مورد می‌گوید: شروع تابستان و ثبات نسبی قیمت لپ تاپ در بازار موجب شد تا کاربران استقبال بهتری نسبت به خرید این کالا نشان دهند.
 وی در ادامه افزود: اگرچه قیمت لپ تاپ نسبت به قیمت سال گذشته حداقل 20 درصد افزایش داشته اما این بازار تقریبا از تغییرات آنی در امان بوده است.
پرفروش‌های هفته
طی هفته گذشته در بخش لپ‌تاپ شرکت asus با سریkو U خود و شرکتDell با لپ تاپ‌های سری 5110بیشترین محبوبیت را در بین خریداران داشته‌اند.
در بخش هاردیسک نیز Seagate و western digital با ظرفیت‌های G 512 وT1  بیشترین فروش را داشته‌اند.
در بخش ram برندهایpatriot,kingmax,Kingston و gell با ظرفیت‌های 2و4گیگابایت بیشترین فروش را در بین برندهای مختلف داشته اند.
در بازار مادربورد مدل h61 asus و سری z77در بین سایر برندها بیشترین فروش را در بازار داشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :