آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10121
تاریخ انتشار : 24 تیر 1391 11:59
تعداد بازدید : 1567

شهریور ماه

تهران میزبان « استارت آپ ویکندز» خواهد بود

آخرین هفته ماه آگوست، تهران میزبان برنامه بنیاد جهانی استارت آپ ویکندز است. این برنامه که پایان هر هفته در یکی از شهرهای دنیا برگزار می شود، فرصتی در اختیار صاحبان ایده در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات قرار می دهد تا بتوانند با چگونگی تعریف، برنامه ریزی و اجرای ایده آشنا شوند.

شبنم کهن چی

بنیاد جهانی استارت آپ ویکندز، برای پایان هفته‌ها برنامه‌ای تعریف کرده که طی 54 ساعت در سه روز برگزار می‌شود. در این برنامه کارآفرینان و صاحبان ایده دور هم جمع می‌شوند و فرصت پیدا می‌کنند درباره ایده و طرح خود صحبت کنند. از بین ایده‌های مطرح شده، چند ایده انتخاب و صاحبان آنها با تشکیل دادن یک تیم می‌توانند طی سه روز ایده خود را به مرحله اجرا بگذارند. در این سه روز، آنها می‌توانند نقاط ضعف خود را شناخته و با توجه به راهنمایی‌هایی که استادان و فعالان بازار در این برنامه به تیم‌ها ارایه می‌کنند، آنها را برطرف کنند.
این بنیاد برای برگزاری برنامه استارت آپ ویکندز، حامیان جهانی مانند Microsoft BizSpark، گوگل، آمازون، Cloud Mine، SendGrid و Go.Co دارد.
در تهران هم، یک شرکت خصوصی تصمیم گرفته برای نخستین بار این برنامه را پایان یکی از هفته‌های تابستان برگزار کند. خاور زمین سیستم کیش، بعد از مذاکراتی که با بنیاد جهانی استارت آپ ویکندز داشت، آخرین هفته ماه آگوست، برنامه سه روزه استارت آپ ویکندز را در تهران برگزار می‌کند.
مدیر پروژه‌های این شرکت به ما گفت: با توجه به برنامه‌های پیشینی که درباره کسب و کار اینترنتی – در قالب برگزاری کارگاه- در ایران داشتیم، بعد از مذاکرات و ارسال اطلاعات لازم از فعالیت‌های شرکت در این زمینه به بنیاد جهانی استارت اپ ویکندز، این بنیاد موافقت کرد که ما از 29 تا 31 آگوست یعنی 8 تا 10 شهریور ماه در تهران میزبان این برنامه باشیم.
شایان شلیله، گفت: این برنامه که آخر هفته‌ها برگزار می‌شود تا به حال در 500 شهر دنیا برگزار شده. برای مثال ماه گذشته در استانبول نیز استارت اپ ویکندز برگزار شد.
وی توضیح داد: در این برنامه که شاید به نظر شبیه یک کارگاه آموزشی بیاید، استادان به جای سخنرانی، در کنار افراد شرکت کننده قرار می‌گیرند تا مشکلات آنها را برای پیاده‌سازی طرح‌ها و ایده‌های‌شان برطرف کنند. روز اول این برنامه افراد فرصت دارند درباره ایده خود صحبت کنند. از بین ایده‌های مطرح شده، چند ایده به مرحله بعد راه پیدا می‌کند. صاحبان این ایده‌ها می توانند تیم خود را تشکیل داده و ایده خود را اجرا کنند. در نهایت یک ایده از بین ایده‌های اجرا شده برگزیده و جایزه ای نیز به او تعلق می‌گیرد.
استارت‌آپ ویکندز یک دوره آموزشی است که به جای اینکه شما سر کلاس بنشینید و استاد پای تخته به شما آموزش دهد در محیطی که شاید بتوان گفت حالتی شبه‌سازی شده یک تیم کاری واقعی را دارد به شما به صورت کاملا علمی، راه و روش‌های مهم برای راه‌اندازی کسب و کار را آموزش می‌دهد.
شلیله گفت: برخی نهادهای داخلی نیز در جریان برگزاری این برنامه هستند.
او در واکنش به گزارشی که اخیرا منتشر شده و این برنامه را به خاطر حامیانش زیر سوال برده است، گفت: شرکت‌هایی مانند آمازون، مایکروسافت و گوگل حامیان جهانی این برنامه هستند. اما در ایران این برنامه فقط به همت شرکت خاور زمین سیستم کیش برگزار می‌شود.
شلیله افزود: ما قصد داریم این برنامه را دو بار در سال در شهرهای مختلف ایران برگزار کنیم.
وی درباره استادان و داوران استارت آپ ویکندز تهران گفت: تعداد داوران به هفت نفر خواهد رسید و تعداد استادان نیز تا زمان اجرای برنامه افزایش پیدا خواهد کرد.
این دوره  آموزشی-عملی حدودا ۲۰ مربی و داور دارد که همه از افراد موفق در زمینه کارآفرینی و کسب و کار هستند که این جنبه فرصت بزرگی ایجاد می‌کند تا شرکت‌کنندگان بتوانند با این افراد ارتباط داشته باشند، از نظرات آنها استفاده کنند و حتی خود  ایده و کارشان را نیز به نمایش بگذارند.
شایان شلیله، یکی از استادانی است که در استارت اپ ویکندز تهران در زمینه تیم ورک و رسانه در کنار شرکت کنندگان خواهد بود. از دیگر استادانی که تا به حال حضور آنها قطعی شده می‌توان به سالار کابلی، جان باغوسیان، اسد صفاری، امیر مهرانی، سهیل عباسی، علی نعمتی، نازنین دانشور، حسام ارماندهی، اشکان فتحی و شایان شلیله اشاره کرد.
این آخر هفته‌ها می‌تواند زندگی برخی از مردم را که ایده و طرحی در ذهن خود دارند تغییر دهد. شرکت کنندگان در این برنامه آخر هفته، می‌توانند کسب و کاری را که دوست دارند در آینده برای خود راه‌اندازی کنند را بررسی کرده و آماده اجرای آن شوند.
 این برنامه حدود ۱۰۰ نفر شرکت کننده خواهد داشت که بعد از این که آنها ایده خود را مطرح کردند رای گیری شده و به حدود۱۰ گروه ۱۰ نفری تقسیم می‌شوند. آنها سپس وارد یک دوره تولید نسخه آزمایشی از سایت می شوند و یاد می‌گیرند که در فرآیند راه‌اندازی یک استارت‌آپ چه عواملی مهم است و چه چیزهایی را باید حتما اجرا کرد.
 برگزارکنندگان این برنامه به شرکت کنندگان توصیه می کنند حتما دو یا سه ایده در ذهن خود داشته باشند تا اگر شرکت کنندگان دیگری پیش از آنها، ایده‌های‌شان را مطرح کردند دست‌شان خالی نماند.
برای اینکه بتوانید بیشتر با این برنامه و نحوه شرکت یا اجرای آن آشنا شوید می‌توانید به آدرس بنیاد جهانی استارت آپ ویکندز startupweekend.org یا به سایت استارت آپ ویکنذز تهران tehran.startupweekend.org مراجعه کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :