آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 10197
تاریخ انتشار : 25 تیر 1391 11:18
تعداد بازدید : 814

دکتر ممیز، عضو کمیته علمی همایشEMIC Tech 2012

رویکردهای عملگرایانه در کارآفرینی حوزه فاوا باید مدنظر باشد

دکتر آیت اله ممیز ضمن اینکه رییس نخستین کنفرانس ملی دانشجویی کارآفرینی ایران بوده هم اکنون عضو کمیته علمی همایش راهبردی مدیریت کارآفرینی در فناوری اطلاعات و ارتباطات است. با وی درباره شیوه ها و اهمیت ترویج کارآفرینی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت وگوی کوتاهی انجام شده است که می خوانید:

 با توجه به اینکه شما رییس نخستین کنفرانس کار آفرینی در کشور بوده‌اید، در این خصوص توضیح دهید.
رویکرد نخستین کنفرانس دانشجویی کارآفرینی در کشور، عملگرایانه با هدف ایجاد جو کارآفرینی در مجموعه دانشگاه‌های کشور بوده است. با توجه به اینکه در کشور دانشکده‌های کارآفرینی نداریم و دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران تنها مورد است، در ابتدا موضوع خیلی پیچیده بود و کمتر کسی رغبت می‌کرد به صورت تخصصی برای دانشجویان کارآفرینی کنفرانس برگزار کند، علت اصلی هم نگرانی از عدم استقبال جامعه علمی بود. همچنین کنفرانس‌های غیر دانشجویی هم که پیرامون موضوع کارآفرینی برگزار شده، گاهی با بحث‌ها و حاشیه‌هایی روبه‌رو بوده است. به همه اینها نو پا بودن رشته کارآفرینی را اضافه کنید.
با این وجود این کنفرانس با موفقیتی فراتر از انتظار برگزار شد، به طوری که در حدود ۵۰۰ چکیده مقاله و بیش از ۳۰۰ اصل مقاله دریافت شد. در خصوص مشارکت علمی هم ما با همه دانشگاه‌هایی که رشته کارآفرینی داشتند مذاکره کردیم و همه را دعوت کردیم و همه هم استقبال کردند.
 به نظر شما ترویج فرهنگ کارآفرینی تا چه حد اهمیت دارد؟
بسیاری معتقدند که این موضوع تا آنجا اهمیت دارد که از سنین کودکی باید فرهنگ کسب و کار و کارآفرینی را به افراد آموخت و آنهـا را با این فرهنگ از نزدیک آشنـا کرد. درسطح دانشگاه هم به نظر من حداقل باید در هر دانشگاه و در هر رشته، دروس کارآفرینی گنجـانده شود. البته در برخی از دانشگاه‌های کشور این کار انجام شده است.
به صورت تخصصی اعتقـاد بر این است که در هر دانشگـاهی رشته کارآفـرینی دایر شـود و به جامعه دانشگـاهی خدمات مربوط به کارآفرینی ارایه شود. همچنین از بخش‌های غیردانشگـاهی جامعـه مثل دولت و مجلس و سایر بخش‌های تاثیرگذار انتظار می رود که گام‌های جدی‌تری در این حوزه بردارند، البته در نخستین کنفرانس دانشجویی کارآفرینی توانستیم با وزارتخانه‌های مرتبط مرکز پژوهش‌های مجلس تعامل خوبی داشته باشیم.
 به عنوان یک فعـال حوزه کارآفرینی با توجه به شرایط حال حاضر در کشور چه حوزه‌هایی رابـرای ارایه محصولات و خدمـات جدید مناسب می‌بینید؟
اگر بخواهیم به رویکردهای جهانی توجه کنیم، یکی از مباحث فناوری اطلاعات است که من اعتقاد دارم در این حوزه اگر 10 برابر این حجم کار شود باز هم زمینه کاری وجود دارد و امیدوارم کنفرانس مدیریت کارآفـرینی در فنـاوری اطلاعات و ارتباطات بتـواند افق‌های جدیدی را برای انجام فعالیت‌های کارآفرینانه پیش روی علاقه‌مندان بگشاید.
 به کنفرانس راهبردی کارآفرینی در ICT که در شهریور ماه برگزار می‌شود اشاره کردید، نظرتان در مورد این کنفرانس چیست؟
اعتقـاد دارم کـار علمـی و برگـزاری کنفرانس‌ها و همایش‌ها یک کار گروهی است و اگر اجازه بدهید به صورت فردی اظهارنظر نکنم ولی به عنوان یک رویه کلی خوب است مدیران این کنفرانس رویکردهـای عملگرایانه را مدنظر داشته باشند و به نیازهای جامعه توجه کافی مبذول کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :