آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187025
تاریخ انتشار : 23 تیر 1395 11:54
تعداد بازدید : 348

کارت‎های اعتباری بین‎المللی ابزاری موثر در تسهیل تجارت ایران

از زمانی که برجام به امضای طرفین رسیده است تا الان که در آستانه سالگرد این اتفاق قرار داریم، یکی از مهم‎ترین مباحث و نقدها و پرسش و پاسخ‎ها در این حوزه به مساله باقی ماندن موانع بانکی برمی‎گردد. سوئیفت وصل شده یا نه، یکی از گزاره‏های تکراری این مدت بوده است. اما در این میان به دلیل هیجانات بعد از اجرایی شدن برجام ظاهرا فرصت این پیش نیامده است که مسوولان و فعالان اقتصادی با راهکارهای کارشناسی به دنبال استفاده حداکثری از فضای ایجادشده باشند و بیشتر نقدها و درخواست‎ها و پاسخ‎ها سیاسی بوده است. بر کسی پوشیده نیست که متصل شدن به شبکه مالی جهانی بعد از تحریم‎های سخت سال‎های قبل و همچنین کارشکنی‎های ادامه دار آمریکایی‏ها به این آسانی‎ها نخواهد بود و این البته طبیعت اقتصاد است. مراودات اقتصادی جهانی دستورپذیر نیست و آنچه حرف اول را می‎زند، ریسک پذیری و میزان سود و زیان است. همان طورکه بالا رفتن ریسک از طریق اعمال تحریم‏ها و بعد جریمه‏های سنگین باعث کاهش روابط اقتصادی با ایران شد و در غیر این صورت به نظر نمی‏رسید شرکت‎های خارجی حاضر به همراهی با سیاست‎مداران غربی در دوره تحریم‎ها باشند، حالا هم این مساله جریان دارد و باید میزان ریسک معامله با ایران کاهش یابد و این نیاز به مقدماتی دارد.

منصور اولی
در این میان اما در کوتاه مدت و تا فراهم شدن زمینه‏ همکاری‎های بزرگ می توان و همچنان هم می‎شود از فرصت‎های کوچک‎تر استفاده کرد. استفاده از کارت‎های اعتباری بین‎المللی یکی از این فرصت‎های کوچک است که به باور بسیاری از کارشناسان می‎تواند به تسهیل تجارت خارجی ما کمک کند اما آن چنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است.  حمیدرضا فولادگر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این باره با تاکید بر لزوم دقت و رعایت ملاحظات در استفاده از کارت های بانکی بین المللی  بر این باور است استفاده از این ابزار می‎تواند فعالیت‎های اقتصادی را تسهیل می کند.
وی درخصوص استفاده از کارت های بانکی بین المللی در کشور گفت: با توجه به رشد فعالیت‎های بین‎المللی اقتصادی به طور طبیعی استفاده از کارت‎های الکترونیکی بانکی بین المللی فعالیت‎های اقتصادی را تسهیل می کند.عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: در انعقاد قرارداد با بانک ها و شرکت‎های پرداخت الکترونیکی بین‎المللی درخصوص کارت های بانکی بین المللی؛ باید قوانین بانکداری جمهوری اسلامی و سطح ایمنی در این خصوص رعایت شود.
براساس وعده مسوولان بانک مرکزی، بازار بانکی ایران در انتظار ورود اولین کارت های بانکی بین المللی از نوع آسیایی تا سه ماه آینده است و پیش‎تر هم ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی از اعلام آمادگی مستر و ویزا برای ورود به ایران خبر داده بود. به نظر می‎رسد می‎توان با بررسی دقیق و کار کارشناسی حداکثر استفاده را از این فرصت‎ها برد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :