آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187088
تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 10:39
تعداد بازدید : 614

رگولاتوری برای رفع اختلاف‌ها در اتصال متقابل اپراتورها تصمیم گرفت

هزینه اینترکانکشن: توافقی یا به نسبت برابر

کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مقررات حاکم بر نحوه اتصال متقابل بین شبکه های ارتباطی اپراتورها را تصویب کرد.

مهر- در این مصوبه رگولاتوری شرایط تعیین نرخ اتصال متقابل، تعیین روش های صدور صورت حساب و پرداخت هزینه اتصال متقابل، پیش بینی روش های جبران خسارت احتمالی حاصل از قرارداد و استانداردهای قابل اجرا در اتصال متقابل را مدنظر قرار داده است.
طبق این مصوبه تمامی اپراتورهای ارتباطی دارای پروانه فعالیت از سازمان تنظیم مقررات ارتباطات که دارای خدمات متناظر هستند، موظف به برقراری اتصال متقابل با یکدیگر (اینترکانکشن) به صورت غیر تبعیض آمیز خواهند بود.
تمامی اپراتورهای مشمول این مصوبه، موظف اند حداکثر ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ ابلاغ این الگوی مقرراتی، نسبت به عقد قرارداد با سایر اپراتورها اقدام کنند.
هزینه اتصال متقابل از قبیل لینک های ارتباطی اعم از خطوط انتقال و کابل های ارتباطی استفاده شده برای برقراری اتصال متقابل، به صورت توافقی بر عهده طرفین است که در صورت عدم توافق، سهم هر کدام از طرفین ۵۰ درصد از هزینه تمام شده به صورت مساوی تعیین می شود.
طبق مصوبه اینترکانکشن، برقراری تماس های اضطراری بر عهده اپراتورهاست و در صورت هدایت و حمل ترافیک مربوط به این گونه تماس ها از شبکه اپراتور دیگر، هزینه های مربوط به عهده اپراتور مبدا خواهد بود.
رگولاتوری تاکید کرده است که در صورت بروز اختلاف در تعیین نرخ اتصال متقابل، براساس نظر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی عمل خواهد شد و در صورت تعیین نرخ اتصال متقابل توسط کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، نرخ های مصوب این کمیسیون ملاک خواهد بود.
در همین حال اپراتورها موظف به ایجاد سیستم دسترسی آنلاین به رگولاتوری جهت نظارت بر کیفیت ارایه خدمات بین اپراتور و همچنین نظارت بر انتقال ترافیک اتصال متقابل براساس قوانین و مقررات مرتبط شدند.
این مقررات به عنوان مقررات تکمیلی موافقت نامه پروانه های صادره در حوزه تلفن ثابت و همراه وضع شده است و رعایت آن برای تمامی اپراتورهای این بخش الزامی است.
 اتصال متقابل (اینترکانکشن) به اتصال شبکه دو اپراتور برای تبادل ترافیک گفته می شود به نحوی که مشترکان این اپراتورها بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند.
تا پیش از این روش محاسبه و تعیین نرخ اتصال متقابل برای هر سرویس، محل اختلاف میان اپراتورهای موبایل و مخابرات بود که در این زمینه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۳۴ خود درخصوص مقررات حاکم بر اتصال متقابل بین شبکه های اپراتوری تصمیم گیری کرده است.
هدف از تصویب این مصوبه، تدوین روال قانونی، تنظیمات فنی و اجرایی بین اپراتورهای شبکه با هدف توانمندسازی کاربران یک شبکه برای برقراری ارتباط با کاربران شبکه دیگر است. در این راستا ارایه راهکار برای بهبود نحوه برقراری ارتباط بین شبکه ها و سرویس دهی به مشتریان توسط اپراتورها و افزایش کیفیت سرویس دهی مدنظر قرار گرفته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :