fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 187090
  تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 10:41
  تعداد بازدید : 854

  سرنوشت مبهم اپل پس از اجرای طرح رجیستری

  دیروز خبری مبنی بر اینکه آیفون از بازار ایران جمع می شود، منتشر شد. در این خبر مدیر کل دفتر مبارزه با قاچاق کالای هدف ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که در صورت تأسیس نشدن نمایندگی محصولات اپل در ایران تا پیش از اجرای طرح رجیستری موبایل، گوشی های آیفون از فروشگاه های موبایل جمع آوری خواهد شد.

  فناوران- طرح رجیستری گوشی های موبایل قرار است به زودی اجرایی شود. بر این اساس عباس نخعی گفت: هم اکنون تصمیم بر این است که تنها گوشی های موبایل برندهای دارای نمایندگی در کشور قابلیت فعال شدن در شبکه و خرید و فروش داشته باشند. البته این امکان وجود دارد که پس از اجرای طرح، تصمیمات جدیدی در این حوزه اتخاذ شود.
  وی همچنین اعلام کرد: اپل تا پیش از اجرای طرح رجیستری موبایل، فرصت تأسیس نمایندگی در کشور را دارد. در غیراین صورت ابلاغیه جمع آوری گوشی های آیفون صادر شده و در صورت تأسیس نشدن نمایندگی در ایران، گوشی های موبایل این برند جمع آوری می شوند.
  وی افزود: هم اکنون ابلاغیه جمع آوری گوشی های آیفون را به تمام استان ها اعلام کرده ایم و در صورت تأسیس نشدن نمایندگی اپل در کشور تا روز اجرای طرح رجیستری، تمام محصولات موبایل اپل از سطح بازار جمع آوری خواهد شد.
  درحالی که عباس نخعی اعلام کرد که گوشی های آیفون از بازار جمع می شود، رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی با بیان اینکه از ابلاغیه جمع آوری آیفون از بازار بی خبریم، گفت: سرنوشت این روش اجرای رجیستری برای مقابله با قاچاق بدون اطلاع اتحادیه پر ابهام است.
  غلامحسین کریمی در واکنش به اظهارات مدیرکل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که از صدور ابلاغیه جمع آوری گوشی های برند اپل از بازار خبر داده، گفت: اتحادیه دستگاه مخابراتی موافق مبارزه با قاچاق است؛ اما با روش فعلی مخالف است زیرا کار از طریق کارشناسان پیگیری نمی شود.
  رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی افزود: مبارزه با قاچاق باید در کنار اتحادیه و با همکاری دیگر ارگان ها باشد؛ درحالی که اکنون این موضوع بدون مشورت با اتحادیه انجام شده است.وی گفت: علاوه براین، اگر ابلاغیه ای درباره جمع آوری گوشی های برندی صادر شده، این ابلاغیه باید از طریق اتحادیه به اطلاع اعضا رسانده شود درحالی که اتحادیه از چنین ابلاغیه ای بی خبر است.
  کریمی گفت: اتحادیه ، پیگیر موضوع خدمات پس از فروش و نظارت گوشی موبایل است و چگونه چنین طرحی بدون نظر اتحادیه موفقیت آمیز خواهد بود؟
  رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی گفت: درحال حاضر هیچ شرکتی نمایندگی رسمی اپل را در ایران ندارد و درباره برندهای کره ای و چینی گوشی موبایل تقریبا نمایندگی به صورت مستقیم است.
  وی ادامه داد: درباره اپل نیز اگر از اتحادیه مشورت می گرفتند، نظر اتحادیه این بود که با توجه به پراستفاده بودن گوشی های آیفون بهتر است واردکنندگان مجاز این برند مشخص شوند و تعداد دستگاه هایی که وارد کرده اند، همراه با IMEI مشخص شود؛ زیرا نمی توان یک برند پراستفاده را از بازار حذف کرد.
  کریمی افزود: علاوه بر نمایندگی های غیرمستقیمی که اقدام به واردات گوشی های موبایل اپل می کنند، هم اکنون 4 تا 5 شرکت دیگر نیز در اتحادیه دستگاه های مخابراتی برای درخواست مجوز واردات گوشی های اپل تشکیل پرونده داده اند که هنوز چیزی به اتحادیه ارایه نکرده اند.
   سید مهدی میرمهدی، رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران نیز در واکنش به اظهارات مدیرکل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای جمع آوری گوشی های آیفون گفت: چنین اقداماتی تنها سبب افزایش قاچاق کالا خواهد شد و در آستانه اجرای طرح رجیستری حتی به پیدا شدن راه هایی برای دور زدن این طرح کمک خواهد کرد.
  مهدی میرمهدی در واکنش به اظهارات مدیرکل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که صدور ابلاغیه جمع آوری گوشی های آیفون به دلیل نداشتن نمایندگی این برند در کشور در آستانه اجرای رجیستری گوشی موبایل را اعلام کرد، گفت: این محدودیت ها تنها به نفع فروشنده خواهد بود؛ زیرا موبایل آیفون کالای پراستفاده ای است که به دلیل وجود متقاضی، عرضه این کالا نیز انجام خواهد شد و پس از این اقدام قیمت این کالا افزایش خواهد یافت و قاچاق آن نیز بیشتر می شود.
  رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران گفت: تجربه نشان داده که چنین اقداماتی تنها سبب افزایش قاچاق کالا خواهد شد و در آستانه اجرای طرح رجیستری حتی به پیدا کردن راه هایی برای دور زدن این طرح کمک خواهد کرد.
  وی با بیان اینکه گوشی موبایل و تبلت های سیم کارت اپل در حوزه فعالیت اتحادیه موبایل و مک بوک های اپل در حیطه فعالیت اتحادیه فناوران است، گفت: به جز گوشی موبایل و تبلت ها، دیگر محصولات اپل اغلب از طریق واردکننده های رسمی وارد کشور می شوند و بحث قاچاق درباره آنها چندان مصداق ندارد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :