آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187091
تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 10:42
تعداد بازدید : 516

حفظ سامانه هوشمند سوخت فقط هزینه دارد

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: سیاست حفظ سامانه هوشمند سوخت بنزین حرکت زائدی است که به غیر از تحمیل بار مالی بر دولت، تاثیری در جامعه ندارد.

ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه عرضه دونرخی بنزین از طریق کارت ضرورتی ندارد، گفت: با توجه به شرایط موجود و تک نرخی شدن بنزین و نبود رغبت در مردم برای استفاده از کارت های سوخت، نگهداری سامانه هوشمند توزیع بنزین اقدامی اضافی با افزایش بار مالی برای دولت است که باید هرچه سریع تر درباره آن تصمیمی جدی اتخاذ شود.
سید ناصر سجادی افزود: رشد مصرف بنزین در کشور گواهی دیگر بر این ادعاست که نگهداری سامانه هوشمند سوخت به همه اهداف پیش بینی شده دست یافته و دیگر ضرورتی به حفظ آن در کشور دیده نمی شود.
مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، با بیان اینکه مدیران پالایش و پخش هم نظر با مسوولان وزارت نفت اعتقادی به ادامه کار و موجودیت سامانه هوشمند سوخت برای عرضه بنزین ندارند، اضافه کرد: یک سال و اندی از عرضه تک نرخی شدن بنزین می گذرد و در این مدت نشانه های کارآنبودن سامانه سوخت به خوبی در جامعه هویدا شده است و اکثر دست اندرکاران به این امر تاکید دارند که نگهداری سامانه سوخت جز تحمیل بار مالی بر دوش دولت تاثیر خاصی نخواهد داشت. وی با بیان اینکه سامانه هوشمند سوخت به اهداف تعیین شده دست یافته است، گفت: سامانه هوشمند سوخت با هدف اصلاح قیمت سوخت، کاهش مصرف و جلوگیری از قاچاق سوخت در کشور راه اندازی شد که خوشبختانه امروز به تمامی اهداف تعیین شده این پروژه ملی دست پیدا کرده ایم.
سجادی گفت: یکی از دستاوردهای سامانه هوشمند سوخت تک نرخی کردن بنزین بود که با اصلاح قیمت ها و اجرای این سیاست شاهد رشد یک درصدی مصرف و قاچاق بنزین هستیم که با تثبیت این شرایط بازگشت به عقب در صورت حفظ سیاست تک نرخی کردن بنزین امکان پذیر نخواهد بود.
به گفته وی، با نگاهی به رشد دودرصدی مصرف بنزین در سال 1394 نسبت به سال 1393 و رشد یک درصدی مصرف بنزین امسال نسبت به پارسال آمارها خود حکایت از موفقیت سیاست های دولت برای کنترل رشد مصرف دارد. سجادی گفت: ضرورت به کارگیری کارت سوخت در زمان چندنرخی بودن بنزین، قیمت پایین و قاچاق بالای این فرآورده ضروری بود؛ اما اکنون این مشکلات در کشور مرتفع شده و حفظ این سامانه در بخش بنزین بی فایده و کار زائدی است که جز بار هزینه ای بر دولت، تاثیر دیگری ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :