آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187094
تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 10:46
تعداد بازدید : 1259

خرسندی فعالان IT از قرارداد شهرداری و معاونت علمی ریاست‌جمهوری

امکان فعالیت در اماکن مسکونی، خبر خوش دولت برای نرم‎افزاری ها بود

یک روز قبل از عید سعید فطر، شهرداری تهران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تفاهم‎نامه‎ای منعقد کردند که برای شرکت‎های دانش‎بنیان به خصوص نرم‎افزاری‎هایی که توسط معاونت علمی احراز صلاحیت شده‎اند، بسیار خوشایند بود. چراکه براساس این تفاهم‎نامه همکاری که در راستای اجرایی شدن سیاست‎های ابلاغی اقتصاد مقاومتی به امضا رسید، شرکت‎های دانش‎بنیان مستقر در تهران امکان فعالیت در اماکن مسکونی را پیدا کردند.

فخری زارع
تامین مکان فعالیت همیشه یکی از دغدغه های مهم و موانع کسب و کار شرکت‎های دانش‎بنیان و نرم‎افزاری است که فعالیت آنها را تاحدی تحت‎الشعاع قرار می‎دهد. 
درواقع، فعالیت در اماکن تجاری با توجه به بنیه مالی ضعیف شرکت‎های نوپا، تقریبا غیرممکن است و آنها متحمل هزینه‎های بسیار سنگینی می‎شوند که قادر به پرداخت آن نیستند. به همین دلیل شرکت‎های نرم‎افزاری و دانش‎بنیان‏ها همواره خواهان  فعالیت در اماكن با كاربري مسكوني مشابه وكلا، مهندسين ساختمان در برخي از مناطق شهر هستند.  
البته اخذ مجوز جهت فعاليت شركت‎هاي حوزه فناوري اطلاعات در اماكن با كاربري مسکونی بیش از 10 سال است که درحال اجراست. اما دو ایراد اساسی دارد؛ اول اینکه هنوز در کل کشور نهادینه نشده و فقط در تهران اجرا می‎شود و دوم اینکه شرکت‎های نرم‎افزاری باید مبلغی را برای دریافت مجوز به شهرداری‎ها پرداخت کنند که رقم آن چشمگیر است.حال گویا با پیگیری‎های معاونت علمی ریاست جمهوری و امضای تفاهم‎نامه، دیگر مبلغی بابت فعالیت در اماکن مسکونی به شهرداری پرداخت نخواهد شد.
 دانش‎بنیان ها در انتظار ابلاغیه شهرداری
رییس مجمع تشکل‎های دانش‎بنیان با ابراز خرسندی از انعقاد این تفاهم‎نامه گفت: امیدواریم این تفاهم‎نامه بلافاصله پس از بررسی در کمیسیون ماده 100 به شهرداری ها ابلاغ شود تا اجرایی شود.
افشین کلاهی با بیان اینکه معمولا پروسه بررسی تفاهم‎نامه و ابلاغ آن  دو تا سه ماه طول می کشد، افزود: فعالیت در اماکن مسکونی همیشه جزو مطالبات ما بوده و هست؛ اما  مجمع تشکل‏ها در امضای این تفاهم‎نامه نقشی نداشته است.
کلاهی گفت:  شرکت‎های دانش‎بنیان آنقدر از نظر مالی قوی نیستند که بتوانند در مجتمع‎های تجاری مکانی را خرید یا اجاره کنند؛ به همین دلیل امضای تفاهم‎نامه بین شهرداری و معاونت علمی ریاست جمهوری برایشان نقطه عطفی است.
 بهترین حمایت از نرم‎افزاری‎ها 
در همین حال مسوول کمیسیون نرم‎افزار سازمان نظام صنفی رایانه‎ای تهران نیز این تفاهم‎نامه را بهترین حمایت دولت از شرکت‎های نرم افزاری در چند سال اخیر دانست و گفت: بسیار خوشحالیم که معاونت علمی ریاست‎جمهوری چنین اقدام مهمی را انجام داده است.
شاهین طبری افزود: انتخاب مکان مناسب، یکی از موانع مهم کسب و‎کار شرکت‎های نرم افزاری است که در سند موانع کسب و کار حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز به آن پرداخته شده و این تفاهم‎نامه و اجرایی شدن آن کمک بزرگی به شرکت‎های نرم‎افزاری خواهد کرد. وی اضافه کرد: شرکت‎های نرم افزاری نیز باید مانند وکلا و مهندسین ساختمان بتوانند در اماکن مسکونی فعالیت کنند، زیرا رفت و آمد چندانی ندارند و برای کسی مزاحمت ایجاد نمی کنند.
طبری با بیان اینکه فعالیت در اماکن مسکونی بیشتر از معافیت مالیاتی برای شرکت‎های نرم‎افزاری اهمیت دارد، گفت: فعالیت نرم افزاری‎ها در اماكن با كاربري مسكوني، 30 تا 40 درصد از هزینه‎های شرکت‎ها را کاهش می‏دهد که آنها می توانند این مبلغ را صرف توسعه محصول کنند.او در پاسخ به این سوال که چرا شرکت‎های نرم افزاری در پارک های فناوری فعالیت نمی کنند، گفت:   پارک های فناوری اغلب در حاشیه تهران قرار دارند که فعالیت در آنجا  باعث ریزش شدید نیروی انسانی می شود.  


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :