آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187099
تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 10:51
تعداد بازدید : 724

پیش پلیس فتا و معلق بازی!

علی اصلان شهلا- مشکلی در یکی از صفحات بانک مسکن و سپه به وجود می آید. پلیس فتا متوجه موضوع می شود و به مسوولان دو بانک اطلاع می دهد. کار به اطلاع رسانی ختم نشده و کارشناسان پلیس فتا به سراغ این دو بانک رفته و خواستار حضور در بانک شده تا به شناسایی هکر بپردازد، اما آنها را به داخل بانک مسکن راه نمی دهند. نکته جالب اینکه روابط عمومی بانک مسکن به کل منکر هک شدن سایت شده و اعلام می کند اشتباه یک کاربر سبب بروز مشکل در سایت بانک شده است.

نخست اینکه چرا کار دنیا برعکس شده است؟ قاعدتا این بانک های سپه و مسکن هستند که باید به پلیس اطلاع دهند که سایت شان هک شده و پلیس به دنبال هکر برود. اما گویا بانک ها ترجیح می دهند ماجرا را زیرسبیلی رد کنند تا کسی بویی از ضعف سایت های شان
 نبرد.
دوم اینکه نبود سازوکار مشخص برای واکنش در برابر حملات سایبری سبب شده است که بانک مسکن نه تنها ماجرای هک را به پلیس اطلاع ندهد؛ بلکه کلا منکر ماجرا شود و حتی کارشناسان پلیس را برای شناسایی هکر به ساختمان بانک راه نمی دهند. 
توضیحات روابط عمومی بانک مسکن موضوع را به جای اینکه شفاف کند، پیچیده تر کرده است. مگر می شود سایت یک بانک با اشتباه یک کاربر دیفیس شود و تغییر کند؟ یا دسترسی غیرمجازی در این بانک تعریف شده و مسوولان بانک ترجیح می دهند کسی از این موضوع خبردار نشود یا این کار معنی دیگری جز هک کردن ندارد.
نهایتا اینکه هنوز جای خالی یک نهاد فراگیر و باقدرت در حوزه امنیت سایبری که هم راهکارهای لازم را ارایه دهد و هم مسوولان فناوری اطلاعات بانک ها را در قبال نفوذ های انجام شده بازخواست کند، خالی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :