آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187196
تاریخ انتشار : 29 تیر 1395 10:39
تعداد بازدید : 663

وزیر ارتباطات وعده داد:

اینترنت پرسرعت به روستاهای بالای 20 خانوار می رسد

وزیر ارتباطات وعده داد که تمام روستاهای بیش از 20 خانوار تحت پوشش اینترنت پرسرعت قرار بگیرند.

فناوران- اگر تا چند سال پیش بحث بر سر این بود که به روستاهای بیش از 20 خانوار آب، برق یا گاز برسد، اکنون دولت به دنبال این است که این روستاها از نعمت اینترنت پرسرعت برخوردار شوند.
در آخرین اقدامات هم زمان با سفر رییس جمهور و هیات دولت به استان کرمانشاه و با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اینترنت پرسرعت ۳۵۷ روستای این استان افتتاح شد.محمود واعظی در این مراسم که در مسجد روستای سیاه بید سفلی و با حضور جمعی از مسوولین استانی و اهالی روستا برگزار شد، با اعلام اینکه اولویت و سیاست دولت یازدهم در توجه به مناطق محروم و کمتر توسعه یافته است، گفت: هدف دولت کاهش شکاف دیجیتالی است و در این راستا برنامه تجهیز روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت پرسرعت را دارد که تاکنون بیش از 18 هزار روستا در کشور تحت پوشش قرار گرفته اند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ارایه خدمات مبتنی بر اینترنت پرسرعت را اقدام پس از بهره برداری از این فناوری در روستاها عنوان کرد و گفت: باید شرایطی فراهم شود تا روستاییان از خدمات مبتنی بر اینترنت پرسرعت مانند آموزش الکترونیکی، سلامت الکترونیکی، تجارت الکترونیکی بهره مند شوند.
وی افزود: اینترنت پرسرعت انبوهی از خدمات متنوع را برای هر منطقه و به خصوص روستاها به همراه می آورد و از مراجعه غیرضروری روستاییان به شهرها جلوگیری می کند؛ همچنین بهره برداری از اینترنت پرسرعت و ارایه خدمات مبتنی بر آن زمینه کاهش مهاجرت به شهرها را فراهم کند.

 فعالیت جدی درخصوص دسترسی آزاد به اطلاعات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در این سفر و در گفت وگو با ایرنا فراهم کردن امکان دسترسی همه مردم به اطلاعات را از سیاست های دولت دانست و گفت: دولت از این طریق به دنبال شفاف سازی، از بین بردن تبعیض و فساد است.
واعظی افزود: وقتی امکان دسترسی به اطلاعات برای همه فراهم باشد، بسیاری از مشکلات از قبیل فساد، جعل و تبعیض از بین می‎رود و اطلاعات همه مردم مانند هم می شود. 
وی توسعه دولت الکترونیکی را یکی از برنامه های جدی دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دانست و گفت: در نظر داریم مراجعه های مردم را با توسعه دولت الکترونیکی به سازمان ها کاهش دهیم تا مردم بتوانند به آسانی اطلاعات موردنیاز خود را دریافت و ارسال 
کنند.
واعظی با بیان اینکه قانون دسترسی آزاد به اطلاعات سال ها قبل در مجلس تصویب شد و برای اجرا به تصویب یک آیین نامه از سوی دولت نیاز داشت، یادآور شد: این آیین نامه در دولت به تصویب رسید و از سوی رییس جمهوری نیز ابلاغ شد. 
وی با بیان اینکه روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری به مردم قول حقوق شهروندی داد و اعتقادش بر این بود که همه ملت ایران از یک حقوقی برخوردارند و دولت وظیفه اش است که این حقوق را به رسمیت بشناسد، گفت: ابتدا برای اینکه دولت حقوق یک شخص را به رسمیت بشناسد، خود شخص باید از حقوقش آگاهی داشته باشد که دولت زمینه دسترسی افراد به حقوق خودشان را فراهم کرده است. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: رییس جمهوری معتقد است حقوق مردم باید شفاف باشد و دولت در این زمینه ضمن اینکه حقوق آنها را به رسمیت بشناسد، باید به مردم پاسخگو هم باشد.
واعظی سپس به دستور رییس جمهوری برای تدوین آیین نامه دسترسی آزاد مردم به اطلاعات به دولت پرداخت و افزود: در دولت شورایی به سرپرستی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که وزارت ارتباطات هم از اعضای فعال آن است، تشکیل شد و اکنون با جدیت فعالیت می کند. 
وی راه اندازی دولت الکترونیکی را یکی از برنامه های جدی دولت دانست و گفت: دولت مصمم است همه مصوبات و تصمیم های خود را برای شفاف سازی در سایت های مختلف در منظر مردم قرار دهد؛ چراکه معتقدیم محرم ترین افراد به دولت همین مردم هستند و باید همه چیز را بدانند.

 محتواهای فاخر بایگانی شده اند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع مسوولان ادارات زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمانشاه نیز گفت: رفع نیازهای مردم و ارایه خدمات باکیفیت و پاسخگویی مناسب به آنان از اولویت های این وزارتخانه
است.
واعظی افزود: سیاست این وزارتخانه تمرکز بر خدمات، محتوا و ابزارهاست و در نظر داریم با این رویکرد بتوانیم در کشور تحول ایجاد کنیم.
وی گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ارتقای سطح کیفی زندگی مردم و تسهیل در فعالیت های آنها تلاش می کند و خدمات خود را بر پایه نیازهای مردم ارایه می دهد. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تبلیغ و اطلاع رسانی درباره شناساندن ظرفیت های گردشگری کشور را از طریق فضای مجازی مورد تاکید قرار داد و گفت: بسیاری از اماکن دیدنی و گردشگری کشور برای مردم ما ناشناخته باقی مانده است که می توان از طریق فضای مجازی آن را معرفی کرد. 
وی با بیان اینکه در کشور نیاز جدی به تهیه ابزارهای ارتباطی بومی داریم، گفت: براساس آمارهای جمع بندی شده حدود 103 هزار ابزار ارتباطی بومی در کشور نوشته شده که از این محل برای 200 هزار نفر درآمدزایی ایجاد شده است.
واعظی از تولید محتوا به عنوان یکی دیگر از راه های ایجاد اشتغال و کسب درآمد نام برد و افزود: تولید محتواهای فاخر و بسیار خوبی در کشور داریم که همه آنها در بایگانی ها وجود دارد که استفاده نمی شود؛ درحالی که محتوا یعنی ثروت و در دنیای مجازی، محتوا مساوی با پول و ثروت است که متاسفانه در کشور ما به آن توجهی نمی شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به توسعه زیرساخت های ارتباطی در استان کرمانشاه پرداخت و گفت: براساس آمار، پهنای باند استان 11 برابر، شبکه انتقال سه برابر و مشترکان اینترنت، هشت برابر شده و با تلاش همکاران ما، به زودی خدمات اینترنتی به روستاها می رود.
واعظی تشویق مردم به استفاده از محتواهای بومی و داخلی را ازجمله اهداف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دانست و گفت: به علاقه مندان به تولید محتواهای داخلی، اینترنت ارزان می فروشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :