آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187197
تاریخ انتشار : 29 تیر 1395 10:39
تعداد بازدید : 666

رییس سازمان پدافند غیرعامل:

خارجی ها با فشار یک دکمه می توانند به زیرساخت های ما حمله کنند

رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: تجهیزات و امکاناتی که برای تجهیز و ارتقای زیرساخت های سایبری کشورمان نیاز داریم، از خارج تهیه می شود و در این تجهیزات ایمپلنت هایی کاشته اند که هر لحظه با فشار دکمه ای می توانند به همه زیرساخت های ما حمله کنند.

فناوران- غلامرضا جلالی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما نفوذهای بیگانگان در سه ماهه اخیر را در شبکه سایبری کشور سطح پایین و بی ارزش عنوان کرد و افزود: نفوذهایی که در ماه های اخیر انجام شد، بیشتر شبیه یک نوع دیفیس کوچک است که البته برای ما فقط ایجاد هشدار می کرد.
وی ادامه داد: با تمام تدابیر امنیتی که اندیشیده شده و درحال اجراست، باز هم احتمال تکرار چنین حملاتی وجود دارد؛ زیرا زیرساخت های نرم افزاری ما هنوز با اشکالاتی همراه است.
جلالی با بیان اینکه مسوول امنیت هر زیرساختی مسوول آن زیرساخت است، ادامه داد: از وظایف سازمان پدافند غیرعامل، ایجاد امنیت آشکار، امنیت پنهان، ایمنی و مقابله در برابر تهدیدات کشور علیه کشور است که در بخش امنیت آشکار، پلیس فتا و در بخش امنیت پنهان وزارت اطلاعات در مقابل حرکت های جاسوسی فعالیت می کنند.
جلالی گفت: از سال 90 قرارگاه پدافند سایبری راه اندازی شد تا عملیات سایبری کشور را فرماندهی و نظارت کند و ازجمله فعالیت های این قرارگاه، کنترل تهدیدات علیه کشور و آمادگی های لازم و پایش، رزمایش و انجام آزمایش های مربوط است. رییس سازمان پدافند غیرعامل آخرین نمونه تهدیدات کشور به کشور را ویروس استاکس نت بیان کرد و به نقل از مقام معظم رهبری گفت: بهتر بود در مقابل این نفوذ و تهدیدات شکایتی مطرح می شد که متاسفانه نشد. جلالی افزود: تجهیزات و امکاناتی که برای تجهیز و ارتقای زیرساخت های سایبری کشورمان نیاز داریم، از خارج تهیه می شود و باز هم جای تاسف دارد که در این تجهیزات ایمپلنت هایی کاشته اند که هر لحظه با فشار دکمه ای می توانند به همه زیرساخت های ما حمله کنند.
وی ادامه داد: عکس العمل ما در مقابل چنین جنایت و نبرد پنهانی باید برخورد باشد و در این راستا اصل پرونده های شکایت مان را به وزارت خارجه ارسال کرده ایم و گویا آنها در حال بررسی هستند.
جلالی افزود: رویکرد دستگاه های اجرایی ما بیشتر به سوی کشورهای غربی است درحالی که بسیاری از تجهیزات موردنیاز را در کشورمان می توانیم تولید کنیم. وی گفت: تنها در یک مورد آن هم نرم افزار موردنیاز بانک مرکزی بود که مجبور بودیم به سراغ یک شرکت آمریکایی برویم اما این اقدام خیلی زود لغو شد؛ زیرا با این اقدام ریز تمام داده ها و پرداخت ها و دریافت ها دو دستی تقدیم شرکتی آمریکایی می شد و این اصلا خوشایند نبود. رییس سازمان پدافند غیرعامل افزود: ما نباید تعهداتی بدهیم که گستره نظارتی غربی ها بر ما بیشتر شود.
جلالی با بیان اینکه تمام کشورها سرمایه خود را دسته بندی می کنند و در شبکه های کوچک تری در قالب درون شبکه ای با عنوان شبکه ملی اینترنت مورد استفاده قرار می دهند، گفت: ما هم باید در شبکه اینترنت جهانی شبکه ملی اطلاعات ایجاد کنیم تا اینگونه بتوانیم سطح امنیت اینترنت را بالا ببریم. علیرضا کریمی، کارشناس حوزه امنیت سایبری هم در این گفت وگو مهم ترین چالش این حوزه را ناهماهنگی میان دستگاه های فعال در این زمینه و مهاجرت نیروهای متخصص عنوان کرد. وی ادامه داد: تا زمانی که حمایت مستمر و مکفی از سوی دولت بر فارغ التحصیلان دانشگاه ها صورت نگیرد، شاهد آنیم که بسیاری از نیروهای انسانی که در دانشگاه ها پرورش می یابند، مهاجرت می کنند.
جلالی هم گفت: اعتقادی به مهاجرت نیروی انسانی ندارم؛ زیرا بیش از 350 هزار نفر فارغ التحصیل در این حوزه داریم که آمریکایی ها و صهیونیست ها این تعداد را سرمایه های نهفته ایران می دانند.
او ضعف های حوزه سایبری را نبود زیرشاخه ها و رشته های موردنیاز پدافند سایبری در دانشگاه ها عنوان کرد و افزود: با مکاتبات انجام گرفته با وزارت علوم، بر آنیم که این ضعف را تبدیل به قوت کنیم.
جلالی گفت: هر سامانه و تعهدی که اشراف اطلاعاتی را بر داده های مالی کشور  در سطوح گسترده توسعه دهد، برای کشور آسیب‎پذیر خواهد بود و هر نوع جا‎به‎جایی ما در کنترل دیگران خواهد بود.
وی افزود: اجرایی شدن برخی تعهدات مانند بحث FATF سبب می شود که اشراف اطلاعاتی آنها در این زمینه به وجود آید و تحریم ها هوشمندتر و کنترل ها دقیق تر خواهد بود.
وی در رابطه با اتصال برخی مراکز کشور به شبکه جهانی اینترنت گفت: اتفاقی که هم اکنون در حال رخ دادن است، این است که سرمایه ها و دارایی های کشور در فرآیندی در حال تغییر ماهیت است به این معنا که پول کشور ما ده سال پیش کاملا فیزیکی بوده ولی امروزه جا به جایی پول 95 درصد غیرفیزیکی است و زمانی که چنین اتفاقی می افتد، این سرمایه یک سرمایه سایبری محسوب می شود که تهدیداتی آن را دنبال می کند که می تواند به آن آسیب بزند و طبیعتا نوع حفاظت از این دارایی ها باید متناسب با این تغییر، تغییر کند و رویکردهای خاص خود را داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :