آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 187198
تاریخ انتشار : 29 تیر 1395 10:41
تعداد بازدید : 845

آيفون ها از اول مرداد خاموش می شوند

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرد که با اجرا شدن طرح رجیستری موبایل از ابتدای مرداد تمام گوشی های آیفونی که به تازگی قرار است وارد بازار مصرف شود، به دلیل نداشتن نمایندگی رسمی در کشور قابل استفاده نخواهد بود.

فارس- قاسم خورشیدی اعلام کرد که آیین نامه های اجرایی قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی هفته گذشته در هیات دولت تایید شده و 7 سامانه جامع در آیین نامه اجرایی دیده شده که این سامانه ها 37 زیرسامانه دارد که سامانه جامع گمرکی، سامانه تجارت و سامانه ارزی از جمله آنهاست و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به عنوان متولی اصلی این سامانه ها تعیین شده است.
خورشیدی همچنین به اجرای طرح رجیستری موبایل و اینکه قرار بود این طرح از ابتدای مرداد 95 به طور جدی اجرا شود، پرداخت و گفت: 28 اردیبهشت امسال دو ماه به وزارت ارتباطات زمان داده شد که این طرح نهایی و اجرا شود و با اجرای این مصوبه در جلسه نهم تیرماه جاری قرار شد پایلوت طرح رجیستری موبایل از ابتدای مردادماه آغاز شده و عملیات اصلی آن ظرف یکی دو ماه بعد انجام شود.
وی گفت: طبق قول هایی که سازمان تنظیم مقررات داده، امیدواریم تا هفته آینده عملیات رجیستری آغاز شود و در کنار آن انجام طرح رجیستری هزینه جدیدی را به مصرف کننده، فروشنده یا توزیع کننده کالا تحمیل نخواهد کرد.
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تایید ممنوعیت استفاده از تلفن آیفون بعد از انجام طرح رجیستری در ایران گفت: براساس قانون امور صنفی و حمایت از مصرف کنندگان هر کالای وارداتی که در کشور توزیع می شود، باید شبکه و زنجیره خدمات پس از فروش را داشته باشد که تلفن آیفون مربوط به شرکت اپل نمایندگی رسمی در کشور ندارد و سرویس دهی از این برند حتی اکنون نیز مغایر با قانون است. 
وی افزود: با آغاز به کار عملیات رجیستری موبایل، به گوشی های تلفن همراه آیفونی که جدید وارد مدار مصرف می شود، سرویس دهی نخواهد شد مگر اینکه نمایندگی این برند در ایران تاسیس شود، البته ما منع قانونی برای ارایه نمایندگی به این برند را نداریم، مگر اینکه سیاست های وزارت صنعت در این زمینه چیز دیگری باشد.
سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به اجرای طرح کددار کردن (رجیستری) گوشی تلفن همراه در کشور پرداخت و گفت: مرحله آزمایشی این طرح این هفته یا هفته آینده اجرایی خواهد شد.
طرح رجیستری یا کددار کردن گوشی تلفن همراه طرحی است که بر ای مقابله با قاچاق تلفن همراه در دستور کار قرار گرفته است. این طرح یک بار دیگر در سال 1385 اجرا شده بود که متوقف شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :