آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 34240
تاریخ انتشار : 1 مهر 1392 10:50
تعداد بازدید : 908

وزیر ارتباطات با حکم رییس‌جمهور، سرپرست مرکز ملی فضای مجازی هم شد

« واعظی» فرمانده دو اقلیم فاوا

رییس جمهور کشورمان در حکمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را با حفظ سمت به عنوان «سرپرست مرکز ملی فضای مجازی و سرپرست دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی» منصوب کرد.

فناوران- متن حکم حسن روحانی خطاب به محمود واعظی به شرح زیر است:
«بسم‌الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر محمود واعظی
وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات
نظر به مراتب تعهد، تجربه و سوابق مدیریتی، به موجب این حکم جنابعالی را با حفظ سمت به عنوان «سرپرست مرکز ملی فضای مجازی و سرپرست دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی» برمی‌گزینم.
امید است با عنایات الهی و همکاری نخبگان و واحدهای ذی‌ربط، در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید.»

استعفای اخوان از دبیری شورای عالی فضای مجازی
معاون حقوقی وزیر ارتباطات با بیان اینکه واگذاری سرپرستی شورای عالی فضای مجازی به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سوی رییس‌جمهور، در پی استعفای دبیر این شورا صورت گرفته است، گفت: دکتر واعظی روز دوشنبه (امروز) به مرکز ملی فضای مجازی می‌رود و این مرکز را تحویل می‌گیرد.
مرتضی براری در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر با تاکید بر اینکه با استعفای مهدی اخوان بهابادی از سمت دبیری شورای عالی و ریاست مرکز ملی فضای مجازی، رییس‌جمهور به عنوان رییس شورای عالی فضای مجازی طبق قانون، برای دبیرخانه این شورا و ریاست این مرکز تا زمان تشکیل جلسه شورای عالی، سرپرست تعیین کرده است، گفت: براساس اساسنامه شورای عالی فضای مجازی، رییس شورا می‌تواند تا تشکیل جلسه شورا برای انتخاب دبیر جدید، برای دبیرخانه شورای عالی و مرکز ذیل آن، سرپرست تعیین کند. وی با بیان اینکه انتخاب دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی با پیشنهاد رییس‌جمهور و یا پنج نفر از اعضای این شورا، در جلسه رسمی و با اکثریت آرا انجام می‌شود، افزود: دکتر واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان سرپرست دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی، با هماهنگی‌های انجام شده، امروز به ساختمان دبیرخانه و مرکز ملی فضای مجازی خواهد رفت تا این ساختمان را تحویل بگیرد.

گزینه‌های دبیری شورا
براری از محمدحسن انتظاری از اعضای سابق کمیسیون تنظیم مقررات و معاون سازمان فضایی ایران به عنوان یکی از گزینه‌های جدی اعلام شده برای دبیری شورای عالی فضای مجازی نام برد.
معاون حقوقی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر عزم جدی دولت برای بازگرداندن پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به حالت سابق خود افزود: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در حال هماهنگی‌های لازم برای ارایه مصوبات قانونی است تا پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به حالت اولیه خود و در ذیل وزارت ICT بازگردد و مرکز ملی فضای مجازی نیز استقلال پیدا کند.

مجمع فرا: انتصاب سرپرست شورای عالی فضای مجازی غیرقانونی است
مجمع فعالان فضای مجازی انقلاب اسلامی (فرا) طی بیانیه‌ای اقدام رییس‌جمهور مبنی بر انتصاب محمود واعظی به سمت سرپرست مرکز ملی فضای مجازی و دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی را غیرقانونی خواند.
در بیانیه مجمع فعالان فضای مجازی انقلاب اسلامی آمده است:
"انتشار خبری در ساعات پایانی شب گذشته (شنبه شب) مبنی بر انتصاب وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان «سرپرست مركز ملي فضاي مجازي و سرپرست دبيرخانه شوراي عالي فضاي مجازي» با حکم رییس‌جمهور محترم موجب شگفتی شد. امضای چنین حکمی در آستانه سفری خارجی، بدون برگزاری جلسه و تبعا بدون تامین نظر اکثریت اعضای محترم، نه تنها علامتی مبنی بر خروج از مسیر اعتدال، که اقدامی غیرقانونی محسوب می‌شود.
لازم به ذکر است که رییس‌جمهور به عنوان رییس شورای عالی فضای مجازی موظف است طبق آیین‌نامه، حداقل هر چهار هفته یک‌بار نسبت به برگزاری جلسه شورا اقدام کند. امری که با وجود گذشت حدود شش هفته از آغاز به کار دولت جدید، تاکنون صورت نپذیرفته است.
برگزاری رسمی جلسات به ویژه به این دلیل اهمیت می‌یابد که ماده دو آیین‌نامه داخلی شورای عالی فضای مجازی که به تصویب شورای عالی رسیده و پس از استحضار رهبر معظم انقلاب در روزنامه رسمی نیز به چاپ رسیده است، تاکید می‌کند: دبیر شورا که ریاست مرکز را نیز برعهده خواهد داشت، با پیشنهاد رییس شورا و براساس نظر موافق اکثریت مطلق اعضای شورا، به مقام معظم رهبری پیشنهاد و پس از تصویب معظم له با حکم رییس شورا منصوب خواهد شد.
همچنین در صورتی که به هر دلیل عزل رییس مرکز ضرورت پیدا کند، مطابق تبصره 1 ماده فوق پیشنهاد عزل رییس مرکز به صورت کتبی توسط رییس شورا یا حداقل پنج نفر از اعضا قابل طرح است و در نخستین جلسه شورا بررسی شده و در صورت کسب رای موافق اکثریت مطلق اعضای شورا به مقام معظم رهبری پیشنهاد می‌شود. رییس شورا تا انتصاب فرد جدید، سرپرستی حداکثر به مدت سه ماه برای مرکز تعیین می‌کند.
لذا با توجه به عدم طی شدن مسیر قانونی تغییر دبیر شورای عالی فضای مجازی، شایسته است رییس‌جمهور محترم برای اصلاح حرکت غیرقانونی انجام شده، حکم مزبور را لغو و مطابق آیین‌نامه شورا نسبت به برگزاری جلسه شورا و تامین نظر اکثریت اعضا اقدام کند.
انتظار می‌رود دولت جدید با اهتمام بیشتر به موضوع فضای مجازی، ضمن اجرای دقیق مصوبات شورای عالی، امید ایجاد شده در میان فعالان فضای مجازی جهت نیل به اهداف والای انقلاب اسلامی را به ثمر بنشاند."


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :