آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37075
تاریخ انتشار : 11 آبان 1392 10:44
تعداد بازدید : 551

ماجرای قطع پیامک انبوه همراه اول چه بود

اواخر هفته گذشته بنا بر اعلام همراه اول به دلیل اشکال در منابع تغذیه تجهیزات پیامک های انبوه همراه اول به مدت سه ساعت قطع بود، اما این در حالی بود که برخی منابع از قطع عمدی پیامک ها در مناسبت های خاص خبر می دادند.

خبرگزاری فارس- در چند روز گذشته اختلال‌هایی در زمینه ارسال پیامک‌های انبوه همراه اول ایجاد شد، موضوعی که واکنش این اپراتور را در پی داشت.
همراه اول در اطلاعیه‌ای اعلام کرد ارسال پیامک انبوه تنها برای ساعاتی قطع شد. براساس گزارش همراه اول، به دلیل مشکل در منابع تغذیه تجهیزات ارسال پیامک انبوه در ارسال این نوع پیامک‌ها از ساعت 15:41 تا 18 اختلال ایجاد شد.

قطع پیامک‌‌های خبری سوال برانگیز است
اما سوی دیگر ماجرای قطع ارسال پیامک‌های انبوه خبرهای دیگری بود.
وزیر ارتباطات دولت نهم در خصوص اختلال در ارسال پیامک‌های خبری گفت: قطع پیامک‌های رسانه‌‌ها در زمان برگزاری چند واقعه مهم سوال‌برانگیز است و مجلس در راستای وظایف نظارتی خود باید وزیر مربوطه را مورد سوال قرار دهد.
محمد سلیمانی نماینده مردم تهران با اشاره به قطع پیامک‌های انبوه رسانه‌های خبری در زمان برگزاری مذاکرات ژنو1، جلسه رای اعتماد و نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه، گفت: ایراد فنی در قطع پیامک‌ها تصادفی و غیرقابل پیش‌بینی است و اینکه در زمان سه واقعه مهم که رسانه‌های خبری قصد اطلاع‌رسانی در خصوص این وقایع را دارند، سوال‌برانگیز است و باید مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.
وی افزود: در صورت ارایه مستندات لازم نمایندگان به وزیر مربوطه تذکر وی دهند و از وی در این زمینه سوال خواهد شد. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: قطع مشکوک پیامک‌ رسانه‌های خبری در صورتی که عمدی بودنش ثابت شود با شعار‌های دولت و همچنین اصل روشنگری مغایرت دارد.

ارسال پیامک انبوه از ساعت 22 تا 8 ممنوع است
همراه اول نیز در پاسخ به اخبار منتشره با انتشار اطلاعیه‌ای ادامه اختلالات در ارسال پیامک انبوه را در چند روز گذشته تکذیب کرد.
همراه‌اول با اشاره به اطلاعیه قبلی این شرکت اعلام کرد، فقط یک مورد قطعی سرویس ارسال پیامک انبوه در شبکه همراه اول رخ داده که از ساعت 15 و 41 دقیقه دوشنبه ششم آبان‌ماه 92 آغاز و در ساعت 18 و 10 دقیقه همان روز برطرف شده است؛ علت آن نیز، بروز مشکل در منابع تغذیه تجهیزات ارسال پیامک انبوه بوده است.
در ادامه اطلاعیه همراه‌اول آمده بود: در یکی از گزارش‌های خبرگزاری فارس به این نکته اشاره شده که «مدتی است که در زمان وقوع رویدادهای خاص پیامک‌های انبوه به مقصد مشترکان همراه اول به مقصد نمی‌رسد. مذاکرات ژنو، جلسه رای اعتماد به سه وزیر پیشنهادی و نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه، رویدادهایی بوده که به محض آغاز، پیامک‌های انبوه همراه اول قطع و به محض پایان بار دیگر برقرار شده‌اند»؛ چنین اتفاقی در سرویس پیامک انبوه همراه اول برای سه مصداق ذکر شده، رخ نداده است.
در ادامه، در ساعت 19:02 سه‌شنبه هفتم آبان‌ماه 92، آن خبرگزاری با تیتر «ادامه سریال قطعی‌های مکرر پیامک انبوه همراه اول» به اطلاع‌رسانی داخلی این شرکت به شرکت‌های پیمانکار ارایه سرویس پیامک انبوه استناد کرده که از ساعت 23 تا یک بامداد به خاطر اعمال تغییرات سیستمی، احتمال بروز اختلال در ارسال و دریافت پیامک انبوه وجود دارد؛ در این مورد یادآوری می‌شود که اصولا در شبکه همراه اول به خاطر رعایت حال مشترکان ارجمند، ارسال پیامک انبوه از ساعت 22 شب تا ساعت هشت صبح روز بعد ممنوع است.
در پایان ضمن احترام به دغدغه اطلاع‌رسانی بخش سامانه پیامکی آن خبرگزاری که از سامانه‌های فعال و تاثیرگذار اطلاع‌رسانی کشور است، اطمینان می‌دهیم که رویکرد این شرکت همواره سرویس‌دهی مناسب بوده و مباحث سیاسی در آن نقشی ندارد.