آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37076
تاریخ انتشار : 11 آبان 1392 10:45
تعداد بازدید : 576

دعوای وزارت ارتباطات و مخابرات به بورس کشید

رگولاتوری: مخابرات 6/5 تریلیون ریال درآمد غیرقانونی داشته است مخابرات: خلاف قانون عمل نشده است

وزارت ارتباطات در مرحله ای جدید از درگیری با شرکت مخابرات موضوع را به سازمان بورس نیز کشاند. این وزارتخانه در نامه ای رسمی به سازمان بورس اعلام کرد که مخابرات از محل اجرای مصوبات افزایش تعرفه شورای رقابت 6/5 تریلیون ریال وجه اضافی از مشترکان دریافت کرده که باید بازگرداند، اما مدیرعامل مخابرات می گوید افزایش تعرفه ها قانونی بوده است.

فناوران- سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه‌ای به رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، از درآمد غیرقانونی مخابرات خبر داد و گفت: شرکت مخابرات از این سازمان پروانه فعالیت دریافت کرده و تمام مفاد پروانه برای مخابرات لازم‌الاجراست که این موضوع در قرارداد فروش سهام کنترلی و مدیریتی مخابرات مورد تاکید سازمان خصوصی‌سازی قرار گرفته است.
بر این اساس طبق موافقت‌نامه پروانه هرگونه افزایش تعرفه خدمات بدون اخذ مجوز از کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات ممنوع است.
اخیرا مخابرات ایران بدون اخذ مجوز لازم اقدام به افزایش تعرفه برخی از خدمات کرده و در شش تریلیون و 554 میلیارد و 932 میلیون و 683 هزار و 928 ریال وجوه اضافی از مشترکان دریافت کرده است که سازمان در حال پیگیری موضوع است، تا مبلغ به مشترکان بازگردانده شود و نمی‌تواند به عنوان درآمد مخابرات ایران قلمداد شود.
همراه اول نیز تابع مفاد موافقت‌نامه پروانه است و دستور فرمایید به منظور جلوگیری از مشکلات ناشی از این امر موضوع بررسی و نتیجه به این سازمان اعلام شود. این نامه پاسخ شرکت مخابرات ایران را در پی داشت.
مظفر پوررنجبر، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در پاسخ به نامه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرده که پروانه فعالیت شرکت مخابرات یران اگر چه از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صادر شده اما به استناد جز پنج ماده 58 قانون اصل 44 شورای رقابت مرجع تصویب دستورالعمل تنظیم قیمت است.
وی اعلام کرده شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی در تاریخ 92/4/7در دفتر ریاست جمهوری (با حضور ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار) تشکیل جلسه داده و نسبت به تصویب منع مداخله سایر نهادهای مرتبط با قیمت کالا و خدمات در امر تصمیم‌گیری شورای رقابت به اعتبار بند پنج ماده 58 اصل 44 اقدام و صرفا شورای یاد شده را مرجع نهایی قیمت‌گذاری اعلام کرده است. این مصوبه در تاریخ 24/4/91 توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی ابلاغ شده است.
مرکز ملی رقابت از باب شفاف‌سازی مجدد در حوزه مسوولیت شورای رقابت با ریاست جمهوری مکاتبه کرده و دستور ایشان مبنی بر دستورالعمل قیمت‌گذاری برعهده شورای رقابت بوده و دخالت در امور مرکز و شورای رقابت خلاف قانون خواهد بود را ابلاغ کرد.
پوررنجبر با بیان این مطالب نتیجه گرفته که اقدام مخابرات در اجرای تعرفه‌ها صحیح بوده است.
وی همچنین درخواست کرده که اگر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کماکان نظر به توقف اجرای مصوبه مربوطه در اعمال تعرفه خدمات مورد ارایه به مشترکان را دارد با مراجعه به راهکارهای مقرر در ماده 90 قانون اصل 44 برای تامین و واریز مابه‌التفاوت قیمت از محل اعتبارات و منابع دولت در سال‌جاری اقدام کند.
پوررنجبر تاکید کرده که مخابرات ایران با تمکین کامل به قوانین و مقرات نسبت به اجرای تعرفه جدید خدمات اقدام کرده و بودجه پیش‌بینی شده سال 92 نیازمند اصلاح نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :