آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37092
تاریخ انتشار : 11 آبان 1392 11:29
تعداد بازدید : 677

هشدار به فروشندگان موبایل

تا پیش از این خرید گوشی موبایل کار سختی نبود. برای خرید یک گوشی کافی بود خریدار به مراکز خرید مراجعه کند و از پشت ویترین مغازه ها گوشی مورد نظر را پیدا کرده و اقدام به خرید آن کند.

یاسمن صلواتی

اما این روزها علاوه بر داشتن اطلاعات کامل باید مراقب بود که گوشی‌های کار کرده و دست دوم به جای نو نخرید.
این روزها گوشی‌های دست دوم که به عنوان «رفرش» شناخته می‌شوند زیاد شده و نمی‌توان گوشی آکبند و نو را از این مدل گوشی‌ها تشخیص داد، زیرا داخل جعبه بسته‌بندی با پلمب به خریدار تحویل داده می‌شود.
از سوی دیگر بی‌توجهی کاربران به گارانتی گوشی‌های موبایل و از بین رفتن اهمیت گارانتی کار عرضه گوشی‌های تقلبی و چینی در بازار را راحت‌تر کرده است.
پیش‌تر این موضوع بیشتر درباره دست‌فروشان اتفاق می‌افتد و به کاربران توصیه می‌شد که از دست‌فروشان گوشی نخرند، اما به تازگی این مدل گوشی‌ها داخل فروشگاه‌های اصلی به فروش می‌رسند که باز هم هیچ نهادی مسوولیت و پیگیری موضوع را به عهده نمی‌گیرد. اگرچه چنین قضیه‌ای خلاف عنوان می‌شود اما در عین حال خبری از برخورد و عمل نیست.
اما فارغ از ضرر و زیانی که به خریدار نهایی وارد می‌شود، این روزها اتفاق دیگری برای فروشندگان گوشی نیز در حال وقوع است. به این ترتیب که دیگر امکان تشخیص فروشندگان خوب و بد از میان رفته و رفته‌رفته‌تر و خشک با هم خواهد سوخت.
چراکه در صورت فراگیر شدن فروشندگان تقلبی در یک مرکز خرید و انتشار مستمر اخبار آن در رسانه‌ها، امکان بدنام شدن کل یک مجموعه و خریداران آن وجود دارد که در بلندمدت کار همه را خراب خواهد کرد.
فرض کنید رسانه‌ها دایما خبر منتشر کنند که در فلان مرکز فروش بیشترین عرضه کالاهای تقلبی مشاهده شده است. در این صورت خریداران به سمت مراکز خرید دیگری گرایش پیدا خواهند کرد.
پس فروشندگان چه از نوع منصف چه از نوع غیرمنصف به یاد داشته باشند که این بار کج به مقصد نرسیده و حاصلی جز بدنامی ندارد. اگرهم بدنامی به بار آید و مرکزی مشهور به بنجل فروش شود، شاید رفع مشکل، سال‌ها زمان برای پاک کردن اذهان عمومی نیاز داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :