آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63908
تاریخ انتشار : 9 آذر 1393 11:41
تعداد بازدید : 720

خریداران مانده‌اند بخرند یا دست نگه دارند

معمای هسته ای در بازار کامپیوتر

اگر چه حصول نتایج رضایت بخش از جریان مذاکرات هسته ای در روزهای نخست موجب افزایش امیدواری به بهبود شرایط و تغییر نگاه ها به آینده شد؛ اما از زمان انتشار خبرهای خوب از جریان مذاکرات هسته ای اتفاق هایی در بازار ارز و در پی آن کالاهای دیگر رخ داده است که خریداران را شوکه کرده و آنها را بین خریدن یا نخریدن سردرگم کرده است.

مریم عسگری
رشد قیمت کالاهای گوناگون در پی افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد و حواله های ارزی، خودداری برخی از فروشندگان از عرضه کالاهای گران قیمت به بازار و همچنین انتشار اخباری از سوی فروشندگان مبنی بر اینکه موج جدید رشد قیمت در راه است موجب شد که خریداران کالاهای گوناگون و از جمله کالاهای کامپیوتری و دیجیتال نسبت به آینده نگران شده و برای اتخاذ تصمیم درست برای خرید کالا سردرگم شوند.
اما علت این اتفاق چیست و چرا در شرایطی که همه به بهبود اوضاع و کاهش قیمت ها امیدوار بودیم با رشد ناگهانی نرخ دلار آزاد و کاهش ارزش پول ایرانی مواجه شده ایم؟
دلیل خودداری فعالان بازار کامپیوتر از عرضه کالا و رشد قیمت ها چیست و بهترین اقدام در چپنین شرایطی کدام است؟
اینها سوالاتی است که در این گزارش به آنها پرداخته ایم.
   واکنش غیر قابل پیش بینی
در بازار کالاهای وارداتی و حتی تولیدات داخلی این نرخ دلار آزاد است که تعیین کننده قیمت نهایی و تعادل و هماهنگی بین عرضه و تقاضاست و با توجه به رشد ناگهانی قیمت دلار آزاد طی روزهای اخیر در بازار شاهد رشد قیمت کالاهای گوناگون و از جمله کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی هستیم. این اتفاق (رشد نرخ دلار آزاد به رقم سه هزار و 330 تومان و افزایش نرخ حواله های ارزی به رقم سه هزار و 500 تومان و حتی بیشتر) در حالی رخ داده است که تمدید مذاکرات بین ایران و 1+5 خریداران را به کاهش قیمت هادر آینده نزدیک امیدوار کرد.
اما حالا با افزایش نرخ دلار آزاد و در پی آن گرانی کالاهای کامپیوتری خریداران از خرید خودداری کرده و فروشندگان نیز گویا تمایلی به فروش کالاها از خود نشان نمی دهند.
البته به عقیده کارشناسان کارشناسان، رشد ناگهانی نرخ دلار آزاد موقتی است و به احتمال زیاد و در صورتی که اتفاق جدید و غیر قابل پیش بینی دیگری رخ ندهد، نرخ دلار آزاد کاهش می یابد.
 اما این کاهش احتمالی نرخ دلار آزاد به معنی تضمین کاهش قیمت ها در بازار کامپیوتر و تجهیزات دیجیتالی نبوده است و در شرایط فعلی قیمت کالاها بر مبنای قوانین خاص فروشندگان بازار که اکثرا سلیقه ای است تعیین می شود.
یک کارشناس بازار ارز در این باره می گوید: رشد قیمت دلار آزاد واکنشی عجولانه به خبرهای هسته ای است.
وی می گوید: به احتمال زیاد در صورتی که اتفاق جدیدی رخ ندهد نرخ دلار آزاد کاهش می یابد.  این کارشناس بازار می افزاید: با وجود رشد قیمت، شاهد رشد تقاضا برای دلار آزاد از سوی واردکنندگان بوده ایم. واردکنندگانی که در تدارک تامین موجودی برای شب عید هستند و برای ثبت سفارش و دریافت کالا ناچار به خرید ارز آزاد و حواله به هر قیمتی هستند.
به گفته وی، یکی از دلایل رشد قیمت دلار آزاد همین موضوع است.
یکی دیگر از کارشناسان بازار ارز نیز با تایید این موضوع می گوید: این موضوع عجیبی نیست و برای فعالان بازار کالاهای گوناگون تفاوتی نمی کند که دلار ارزان شود یا گران.  چرا که آنها کالاها را با نرخ روز دلار می فروشند و سود می برند و این خریدار نهایی است که متضرر می شود.
   فروشندگان از موج جدید رشد قیمت خبر می دهند
اگر چه کارشناسان بازار ارز از موقتی بودن روند صعودی نرخ دلار آزاد خبر داده اند، اما فعالان بازار کامپیوتر می گویند: در صورت کاهش نرخ دلار آزاد هم نباید انتظار داشت که در بازار کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی با کاهش قیمت دلار مواجه شویم و اینطور نیست که خبرهای هسته ای و حتی کاهش نرخ دلار آزاد در حد چشمگیر به کاهش ناگهانی قیمت کالاهایی در بازار کامپیوتر و دیجیتال منجر شود که با دلار گران قیمت وارد بازار شده اند. به گفته فعالان بازار، در شرایط فعلی که کالاهای کامپیوتری با دلار گران تر از 3 هزار و 300 تومان وارد بازار شده اند، امکان کاهش قیمت به هیچ وجه وجود ندارد و بهتر است خریداران تا سه و در نهایت 4 ماه آینده منتظر کاهش قیمت نباشند.
یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت با بیان این مطلب که طی ماه گذشته محموله های وارداتی با دلار گران تر از سه هزار و 200 تومان و حواله های سه هزار و 400 تومانی و حتی گران تر وارد بازار شده اند گفت، آن دسته از خریدارانی که در انتظار کاهش قیمت هستند، باید منتظر ورود محموله های جدید با دلار ارزان باشند.
در چنین شرایطی خریداران کالاهای کامپیوتری و دیجیتال نیز در لاک دفاعی قرو رفته و خرید خودداری می کنند. این دسته از خریداران که به امید کاهش قیمت ها و بهبود شرایط، اخبار مذاکرات هسته ای را دنبال می کردند، حالا با افزایش قیمت ها مواجه شده اند و ترجیح می دهند که از خرید کالا با قیمت گران خودداری کرده و در انتظار کاهش قیمت ها بمانند.
اما آیا واقعا قیمت ها در آینده نزدیک کاهش می یابد؟
کارشناسان بازار ارز وعده کاهش قیمت دلار آزاد را داده اند؛ اما کارشناسان بازار کامپیوتر می گویند، با توجه به واکنش تند فعالان بازار احتمال کاهش سریع قیمت ها وجود ندارد.
به گفته آنها با توجه به این موضوع که به بازار شب عید نزدیک می شویم، این بعید نیست که فروشندگان برای فروش کالاهای خود احساس نگرانی نکنند.  کارشناسان می گویند که در چنین شرایطی فروشندگان ترجیح می دهند کالاهای خود را برای شب عید نگه دارند تا در این ایام با قیمت گران به فروش برسانند. کارشناسان همچنین توصیه کردند با توجه به این موضوع که پس از بازار شب عید وارد سال جدید و رشد نرخ تورم و رشد هزینه های جانبی و افزایش قیمت ها خواهیم شد بهتر است اگر برای خرید عجله دارید کالای مورد نظر را از میان محصولات موجود در بازار خریداری کنید و در غیر این صورت و در صورتی به بهبود اوضاع و کاهش قیمت ها در بازار آتی امیدوارید خرید خود را به سال جدید موکول کنید. البته باید این موضوع را لحاظ کنید که در سال جدید با افزایش دستمزد و حقوق و نرخ تورم و از این قبیل مواجه شده و ممکن است قیمت ها افزایش یابد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :