آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63909
تاریخ انتشار : 9 آذر 1393 11:42
تعداد بازدید : 622

صادرات محصولات دانش بنیان آغاز شد

صادرات محصولات ایرانی شرکت های دانش بنیان به عنوان یکی از اصلی ترین راه های رسیدن به توسعه اقتصادی، هم اکنون با برنامه ریزی های صورت گرفته کلید خورده و برخی شرکت های دانش بنیان توانسته‎اند زمینه حضور در بازارهای خارجی را برای عرضه محصولات خود فراهم کنند.


خبرگزاری مهر- جدول محصولات دانش بنیان ایرانی که به کشورهای مختلف صادر شده‎اند نشان از حرکت پررنگ و منسجم ایران برای در اختیار گرفتن بازار فناوری های نوین سایر کشورها دارد که می‎تواند در دراز مدت، توسعه اقتصادی کشور را رقم بزند.
هم اکنون در کنار تولید محصولات دانش بنیان که می تواند نیاز داخلی کشور را برطرف کند، سیاستگذاری هایی از سوی معاونت علمی فناوری رییس جمهور برای صادرات محصولاتی که توان رقابت در بازارهای جهانی را دارند صورت گرفته است که این اقدامات را می توان در 5 گام  که عبارتند از  راه اندازی دفتر مشاوره بازاریابی صادراتی، راه اندازی دفتر توسعه کسب و کار بین الملل، راه اندازی نظام آماری صادرات محصولات دانش بنیان، برندسازی برای صادرات محصولات دانش بنیان و بهره مندی از تسهیلات بانکی و گمرکی دسته بندی کرد.
سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور در خصوص لزوم برندسازی محصولات دانش بنیان گفت: اگر محصولات ایرانی برند شوند، کشش بیشتری برای کشورهای دیگر وجود خواهد داشت و صادرات و فروش آنها نیز افزایش پیدا می‎کند؛ همچنین تا زمانی که شرکت‎های بزرگ و کلان دانش بنیان شکل نگیرد به موفقیت در حوزه صادرات محصولات دانش‎بنیان نمی‎رسیم، به همین دلیل معاونت علمی و فناوری درصدد است تا شرکت‎های دانش‎بنیان بزرگی را راه اندازی کند. وی مهم‎ترین اولویت معاونت علمی را توجه به این موضوع و برنامه‎ریزی در حوزه افزایش صادرات عنوان کرد و گفت: صادرات محصولات دانش‎بنیان یک مبحث جدید در حوزه صادرات کشور است که به ضوابط و قوانین خاص خود نیاز دارد، به همین دلیل باید با ادبیات و قوانین خاصی، توسعه صادرات را پیگیری کنیم. معاون علمی فناوری رییس جمهور همچنین گفت: برای توسعه صادرات محصولات دانش بنیان، تامین تسهیلات بانکی و گمرکی باید انجام گیرد که در این زمینه معاونت علمی می تواند کمک های ویژه ای ارایه  کند؛ در همین حال گمرک ایران برای به روز رساندن تشریفات گمرکی کالاهای صادراتی، برای تسریع و تسهیل در صدور کالا و اختصاص برخی گمرکات کشور به امر صادرات
شیوه های مناسبی اتخاذ کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :