آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63910
تاریخ انتشار : 9 آذر 1393 11:43
تعداد بازدید : 597

رییس کمیسیون نرم‌افزار نصر تهران:

تحریم به صنعت نرم افزار رونق داد

رییس کمیسیون نرم افزار سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران (نصر) با بیان این که بخشی از بازار فناوری اطلاعات کشور به دلیل وجود تحریم ها فتح نشده باقی مانده است، گفت: اما تحریم ها تبعات مثبتی نیز دارد و می تواند باعث افزایش تنوع کاری شرکت های نرم افزاری شود.


ایسنا- شاهین طبری با بیان این که به واسطه تحریم ها در سال های اخیر حضور نرم افزارهای خارجی در کشور کمرنگ بوده است، گفت: نرم افزار های خارجی مورد استفاده در کشور عموما به سرویس های رایگانی محدود شده اند که به روش های دیگری درآمدزایی می کنند.
وی افزود: وجود تحریم ها به هر نحو باعث شده است که شرکت های نرم افزار داخلی بتوانند از تنوع کاری بالاتری برخوردار باشند و این امر نشان می دهد که تحریم ها تنها تبعات منفی ندارد، بلکه باعث توانمندسازی شرکت های نرم افزاری می شوند.  طبری گفت: مشابه این امر در آفریقای جنوبی و در دوره آپارتاید که باعث تحریم شده بود نیز اتفاق افتاد. در این دوره شرکت های نرم افزاری که توانسته بودند در دوره تحریم دوام بیاورند بعدها به شرکت های نرم افزاری بزرگی تبدیل شدند. وی گفت: باید دولت به این اعتقاد برسد که نرم افزار می تواند موجب اشتغالزایی و ارزش آفرینی در ابعاد مختلف باشد و اگر در بین 100 شرکت اول کشور بتوان نام چندین شرکت نرم افزاری را دید در آن زمان است که دید کلان کشوری حوزه فناوری اطلاعات را حمایت می کند. 
رییس کمیسیون نرم افزار نصر تهران اضافه کرد: گسترش شرکت های فناوری اطلاعات سرمایه گذاری روی این بخش و افزایش پاسخگویی این بخش به نیازهای مختلف یک خواست کشوری است که در ایران قسمت عمده آن برعهده دولت است و دولت باید برای توسعه نرم افزار برنامه ریزی داشته باشد.  وی در پاسخ به این سوال که جایگاه نرم افزار های کوچک در بین صنعت نرم افزار در کشور در کجا قرار دارد، گفت: در کشور های مختلف دنیا برای تولید نرم افزار هایی که خدمات کوچکی را به مردم ارایه می‎کنند و از این طریق درآمد کسب می کنند برنامه ریزی هایی شده است.
رییس کمیسیون نرم افزار نصر تهران ادامه داد: اما در ایران تولید چنین نرم افزارهایی به صورت محدود و عمدتا از سوی شرکت های خصوصی شروع شد که بیشتر به انتقال تجربه و برانگیختن جوانان برای ورود به این حوزه صورت می گرفت.  طبری تصریح کرد: در کشور های مختلف دنیا به کسانی که صاحب ایده برای طراحی نرم افزار هستند و یا در این زمینه توان فنی بالایی را دارند، وام هایی داده می شود که این افراد بتوانند نرم افزار طراحی شده شان را به صورت بومی شده ارائه دهند و این امر نیز تنها محدود به کشور های غربی و بزرگ نیست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :