آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63922
تاریخ انتشار : 9 آذر 1393 12:5
تعداد بازدید : 814

حکم انسداد وب سایت ناقضان حق مولف در انگلیس صادر شد

براساس حکم جدید دادگاه عالی بریتانیا، بزرگ ترین گروه از وب سایت هایی که در کار سرقت و نقض حقوق مولف هستند، مسدود خواهند شد.


BBC- رای جدید در مجموع ۵۳ سرویس اینترنتی را دربرمی گیرد و در مورد شش سرویس دهنده اینترنتی مهم کشور نیز اجرا خواهد شد. مسدود شدن سایت هایی از این نوع در سال ۲۰۱۲ شروع شد و حکم تازه تعداد وب سایت های مسدود شده به خاطر دادن دسترسی غیرمجاز به آثار دارای حق نشر را به ۹۳ می رساند.
با این همه یک کارشناس هشدار داده است که وجود سایت های مشابه و راه های دیگر دور زدن این محدودیت ها احتمالا باعث ادامه نقض قانون توسط کاربران خواهد شد.
این فهرست شامل سایت های بیت سوپ، آی پی تورنت، آی سوهانت، سوموتورنت، تورنت دی بی، تورنت فانک، تورنتز، وارز بی بی و رپید موویز می شود.
کریس مارسیچ، مدیر بخش اروپایی موسسه مینی پونی آرمی (Mini Pony Army) می گوید: برای تضمین اجرایی شدن دستور دادگاه لازم است که ارایه دهندگان خدمات اینترنت (ISPها) دسترسی به سایت های غیرقانونی را مسدود کنند. این روشی پذیرفته شده و مشروع برای مقابله با نقض آنلاین حق نشر است. به گفته او، این روش به دقت سایت هایی را نشانه می گیرد که تنها هدف شان سود اقتصادی از طریق سرقت داشته های دیگران است و پولی نیز به چرخه اقتصاد مشروع و قانونی بازنمی گردانند.
بیست و یک سایتی که مشمول حکم دادگاه می شوند، به دلیل شکایت BPI، یک شرکت در صنعت موسیقی بوده است.
بسیاری از سرویس ها میزبان لینک های نرم افزارهای دزدی، نمایش های تلویزیونی، کتاب های الکترونیکی و فیلم ها و موسیقی بوده اند. اسکای (Sky)، بی تی (BT)، همه چیز همه جا (Everything Everywhere)، تاک تاک (TalkTalk)، O2 و ویرجین (Virgin) از جمله ارایه کنندگان خدمات اینترنتی هستند که مشمول این دستور دادگاه می شوند.
به گفته بزرگترین فراهم کننده پهنای باند در بریتانیا، BT تنها در صورتی دسترسی به وب سایت های ناقض حق نشر را مسدود می کند که دادگاه به چنین کاری حکم کند. این نظر دیگر شرکت های ارایه کننده خدمات اینترنتی نیز هست.
بسیاری از تورنت ها که امکان دانلود را برای کاربران فراهم می کردند، از خدمات چند سرویس بهره می برند و به همین دلیل حذف یک وب سایت مشخص لزوما مانع دسترسی به فایل ها نخواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :