آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63976
تاریخ انتشار : 10 آذر 1393 11:44
تعداد بازدید : 785

کیم دات کام اعلام ورشکستگی کرد

کیم دات کام موسس مگاآپلود اعلام ورشکستگی کرد.


فناوران- حدود سه ماه پیش بود که گلن گرینوالد، خبرنگار و محقق آمریکایی که برای روزنامه گاردین کار می کند، با استناد به اسنادی که از سوی ادوارد اسنودن، مقاطعه کار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، فاش شده اند، عنوان کرد که دولت نیوزیلند سال گذشته میلادی قصد داشته یک طرح جاسوسی گسترده داخلی را علیه شهروندان این کشور اجرا کند. انتشار این خبر به غیر از بازتاب هایی که در زمینه جاسوسی های اینترنتی دولت نیوزیلند داشت، حاوی یک نکته اساسی بود: اینکه گرینوالد توسط کیم دات کام، کارآفرین میلیونر اینترنتی و موسس وب سایت به اشتراک گذاری مگا آپلود به نیوزیلند آورده شده بود و هدف وی نفوذ بر رای دهندگان پیش از انتخابات مجلس این کشور بوده است.
حقیقت این است که کیم دات کام از این اعمال نفوذ قصد داشت تا نام خود را در نمایندگان انتخابات مجلس جا کند. اما در نهایت این اقدام موفقیت آمیز نبود و در نهایت کیم دات کام به تازگی اعلام ورشکستگی کرده است. وی اعلام کرده که حتی منابع مالی برای ادامه پرونده اش را ندارد.
کیم دات کام در سال ۲۰۱۲ میلادی به جرم نقض قوانین کپی رایت به دستور پلیس فدرال آمریکا در کشور نیوزیلند دستگیر شد. دات کام اوایل سال جاری میلادی موفق به آزاد کردن بخشی از منابع مالی ضبط شده خود در بانک ها شد، اما پرونده دعاوی و پرداخت حقوق وکلای مدافع، هزینه بسیار زیادی برای دات کام داشته است. به طوریکه از سال ۲۰۱۲ میلادی، ۱۰ میلیون دلار برای رفع اتهامات خرج کرده است. تیم وکلای مدافع دات کام هفته گذشته بدون اینکه دلیلی بیاورند، از کار دست کشیدند. وی اتهامات مطرح شده در مورد پولشویی، اخاذی و تلاش برای زیرپاگذاشتن قوانین کپی رایت را رد کرده و همچنین علت عدم ادامه کار وکلا را نیز به پایان رسیدن منابع مالی اش خوانده است.
اگرچه دات کام بخشی از منابع مالی ضبط شده خود را ابتدای سال در اختیار گرفت، اما هنوز بسیاری از حساب های بانکی وی مسدود است. پس از مسدود شدن سرویس مگاآپلود، داتکام سرویس اشتراک گذاری دیگری را با نام مگا، در سال ۲۰۱۳ راه اندازی کرد که در ماه مارس سال جاری ۱۶۴ میلیون دلار ارزش گذاری شده بود. اما وی سهمی در این شرکت ندارد و فقط 2/16 درصد از سهام این کمپانی در اختیار همسر داتکام است که قبلا از هم جدا شدند.
گفتنی است که براساس اعلام وزارت دادگستری آمریکا، مگاآپلود تا زمان بسته شدن ۱۷۵ میلیون دلار درآمد داشته و این وب سایت ۵۰۰ میلیون دلار به تولیدکنندگان محتوای دیجیتال ضرر وارد کرده است.
جالب است که کیم دات کام بعد از مسدود شدن سایت مگاآپلود و محکوم شدنش، دیگر روی خوشی را به خود ندیده است.
مثلا در همان زمانی که سایت مگا را راه اندازی کرد، یعنی حدود یک سال پیش، تنها آلبومش را با عنوان «لحظه های خوب» به صورت دسترسی محدود روی این سایت گذاشت که برای مدتی قابل دسترس بود. اما جالب است که پس از چند ماه دات کام به دلیل انتشار آلبوم خودش در وب سایت خود از سایت محروم شد! در واقع، سه ماه پیش بود که فدراسیون بین المللی صنعت دستگاه ضبط صوت (IFPI) به علت دریافت گزارشات زیادی مبنی بر نقض قانون کپی رایت، خواستار حذف این آلبوم از روی سایت شد. در واقع این گزارش ها از سوی ترول های ناشناخته بود.
روش ترول ها این بود که لینک بعضی عناوین مشمول قانون کپی رایت را در آلبوم آنلاین ارسال می کردند و به IFPI گزارش می دادند. پس از این روند، مگا با اعلامیه های متعدد درخواست حذف از طرف IFPI مواجه شد و بررسی صحت لینک ها نیز مورد بررسی قرار نمی گرفت. ماحصل این اقدامات منجر به این شد که مگا بنیانگذار خود را بر اساس قانون «تخلفات متعدد از شرایط سرویس ما» از خدمات سایت، محروم کند!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :