آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63979
تاریخ انتشار : 10 آذر 1393 11:48
تعداد بازدید : 1139

گفت و گوی وزیر ارتباطات با فعالان بخش خصوصی در نشست صبحانه‌کاری

خصوصی ها به خودشان هم رحم نمی کنند

صبح دیروز اعضای اتاق بازرگانی ایران به همراه فعالان بخش خصوصی جلسه ای سه ساعته با محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار کردند.


خبرگزاری تسنیم- صبحانه کاری نمایندگان پارلمان بخش خصوصی با مسوولان وزارت ارتباطات در حالی برگزار شد که موضوعات مختلفی نظیر مصوبات جدید کمیسیون تنظیم مقررات و محدودیت در کار شرکت های ISP و ISDP، محدود شدن فضای کاری برای فعالان حوزه VoIP، حضور وزارت ارتباطات در شورای گفت وگو، محدودیت در نقل و انتقال حوالجات ارزی از طریق پست بانک، عدم تخصیص بودجه 90 میلیاردی به حوزه نرم افزاری و صدور خدمات فنی و مهندسی، تعلل در واسپاری برخی فرآیندهای این وزارتخانه به سندیکاها در راستای کوچک سازی دولت، دریافت ضمانت های مالی بالا از شرکت های دانش بنیان فعال در این حوزه، مشکلات میان شرکت های اینترنتی و مخابرات، اختلالات موجود در پهنای باند از طرف زیرساخت و همچنین وضعیت رسیدگی به پارازیت ها در آن مطرح گشت.

  بخش خصوصی ها به خودشان رحم نمی کنند
محمود واعظی وزیر ارتباطات در این جلسه کاری در ارتباط با دغدغه یکی از فعالان برای حضور بخش خصوصی در کمیسیون ICT  دولت در راستای تدوین چارچوب های برنامه ششم توسعه اظهار کرد: ریاست این کمیسیون بر عهده وزارت ارتباطات و شخص آقای قنبری است و قطعا از وی می خواهم که از این ظرفیت استفاده کند.
وی همچنین اصلاحاتی در توافقنامه میان اتاق بازرگانی با این وزارتخانه را که سال 90 نگاشته شده بود، ضروری دانست و گفت: بازنگری ها باید با توجه به تحولات سیاسی دولت و بخش فناوری اطلاعات صورت گیرد. وی گفت: مهندس هاشمی را مسوول این کار می گذاریم و خواستار این هستیم که حداکثر ظرف یک ماه این کار به سرانجام برسد و کمیته مشترکی متشکل از سه نماینده از اتاق و سه نماینده از وزارتخانه برای آن به وجود آید.
وی با کالبد شکافی از مشکلات موجود در بدنه بخش خصوصی گفت: مشکل بخش خصوصی این است که خودشان به هم رحم نمی کنند در حالی که طی سفرهای خارجی که داشتم این وضعیت در کشورهای دیگر دیده نمی شود. اینجا اگر ما هم بخواهیم برون سپاری داشته باشیم بخش خصوصی پای کار نمی رسد زیرا داخل خودشان جنگ و دعوا می شود و یکدیگر را قبول ندارند.
واعظی ادامه داد: مخابرات و اپراتورها قاعدتا بخش خصوصی هستند و تمام نیازهایشان را از بیرون وارد می کردند تا اینکه سال گذشته و طی فشارهایی که به آنها آوردیم، خواستار خرید از تولید کنندگان داخلی شدیم. واعظی در پاسخ به این سوال که چرا علی رغم وعده هایی که برای حضور نماینده ای از بخش خصوصی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات داشتید، این کار را انجام ندادید؟ گفت: علاقمند به انجام این کار بودم اما بعد که بررسی کردیم دیدیم اگر این کار را انجام دهیم دعوا ایجاد می شود زیرا بخش خصوصی نمی توانند بر سر یک نفر به اجماع نظر برسند. وی همچنین درباره اینکه چرا از اتاق بازرگانی به عنوان نمایندگان بخش خصوصی انتخاب نکردید نیز گفت: جالب اینجاست که بخش خصوصی بیرون نیز نمایندگان اتاق بازرگانی را قبول ندارد. اصناف و سندیکاها خود را متولیان مطرح می کنند.

   مدیر جدید مخابرات متفاوت از قبلی است
وی در ارتباط با موضوعی که تحت عنوان مشکلات بخش خصوصی با مخابرات مطرح شده بود نیز گفت: در این باره با این شرکت بسیار صحبت کردیم و در ضمن باید دانست که مدیر جدید مخابرات بسیار با مدیر قبلی متفاوت است و امیدواریم با همکاری بیشتر مخابرات، در آینده نقش بخش خصوصی بیشتر از گذشته دیده شود.
او درباره بحث پارازیت ها که توسط شافعی رییس اتاق بازرگانی مطرح شد نیز عنوان کرد: آنچه در ارتباط با پارازیت های مخابراتی باشد به رگولاتوری و به عبارتی ما مربوط می شود که نهایت تلاش خود را برای کاهش آسیب های این بخش انجام می دهیم اما اگر پارازیت های غیر مخابراتی مدنظر باشد، کمیته مشترکی از وزرای بهداشت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، دفاع و سازمان انرژی اتمی شکل گرفته که به بررسی این موضوع می پردازند.
واعظی افزود: اکنون نتیجه فعالیت های این کمیته مشترک، ارایه گزارشی به رییس جمهور شده که ایشان هم در حال بررسی برای تصمیم گیری نهایی در این خصوص هستند.

   اولتیماتوم وزیر به شرکت های ISP
وزیر در این برنامه انتقادات تند هم داشت. سخنان جالب توجه وی در بخشی بود که برخی شرکت های ISP و ISDP را متهم به قاچاق ترافیک کرد و در پاسخ به این سوال که چرا وزارت ارتباطات دنبال محدودیت کاری برای این شرکت ها است، اذعان کرد: تصمیم نداریم جلوی فعالیت شرکتی را بگیریم اما در نظر داریم تا پروانه بزرگی صادر کنیم تا خارج از مرزها نیز توانایی فعالیت و ارایه خدمات باشد.
وی با تاکید گفت: آدرس تمام شرکت های اینترنتی و ISP را دارم و اینکه تا الان علیه آنها اقدا می را انجام نداده ام صرفا احترام به آنها بوده است زیرا بسیاری از این شرکت ها در لوای مجوزهای خود قاچاق ترافیک می کنند و ما اجازه نخواهیم داد به اسم خدمات، قاچاق صورت گیرد زیرا اینها پول بیت المال است.
او افزود: اگر این شرکت ها از رویه سابق خود فاصله بگیرند حمایت ما را دارند اما اگر این کار را نکنند، مورد برخورد قرار خواهند گرفت. وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: خود این افراد می دانند که منظورم چه هست و چند میلیون دقیقه قاچاق ترافیک داشته اند اما بدانند که جلوی این کار را می گیرم.

  دستور رییس جمهور درباره مرکز تحقیقات
محمود واعظی در حاشیه جلسه در جمع خبرنگاران درمورد آخرین وضعیت مرکز تحقیقات مخابرات ایران که طبق حکم دیوان عدالت اداری منحل می شود، اظهار داشت: آقای رییس جمهور دستور دادند که این مساله ای در داخل دولت است و خودشان تصمیم می گیرند.
وی در پاسخ به اینکه آیا حکم دیوان عدالت به عنوان بالاترین مرجع قضایی قابل استناد نیست گفت: ما به حکم قوه قضاییه احترام می گذاریم اما اگر متن این حکم را بخوانید منظور آن انحلال نیست.
واعظی در خصوص زمان اجرای نرخ های جدید اینترنت موبایل گفت: تعیین قیمت اینترنت به ازای هر کیلوبایت نیم ریال، تصمیمی است که هفته گذشته در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گرفته شده و از اول دی ماه اجرایی می شود. وی با بیان اینکه ممکن است برخی اپراتورها علاقه مند به اجرای تعرفه های قبلی باشد، افزود: اما بررسی های ما از نظر اقتصادی و با درنظر گرفتن ملاحظات مردم، به تعیین قیمت نیم ریال به ازای هر کیلوبایت اینترنت منتج شده است؛ با این حال طبق مذاکراتی که با اپراتورهای موبایل داشتیم حتی بسته های تخفیفی از سوی این اپراتور ارایه خواهد شد تا این قیمت نیز به یک پنجم و حدود یک دهم ریال کاهش پیدا کند.

  سرمایه گذاری 2 هزار میلیاردی در زیرساخت
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره تحقق اهداف بودجه سال 93 با تاکید براینکه سیاستمان این است که به ازای هر یک واحد سرمایه گذاری در این بخش 3 تا 4 برابر آن را بخش خصوصی سرمایه گذاری کند، ادامه داد: تعامل خوبی هم اکنون میان دولت و بخش خصوصی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به وجود آمده و ما از بخش خصوصی حمایت می کنیم؛ براین اساس امسال دو هزار میلیارد تومان به عنوان وزارت ارتباطات در زیرساخت سرمایه گذاری خواهیم کرد و در مجموع نیز بیش از 3 هزار میلیارد تومان بخش خصوصی در این حوزه سرمایه گذاری انجام خواهد داد.
وی با بیان اینکه پیش بینی می شود این هدف تا پایان سال محقق شود تصریح کرد: هم اکنون با مجوزهای ارایه شده به شرکتهای مخابراتی، شرکتهای اینترنتی و اپراتورهای موبایل، بستر سرمایه گذاری در این زمینه فراهم شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :