آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 63988
تاریخ انتشار : 10 آذر 1393 12:4
تعداد بازدید : 762

لالایی دلار برای خواب کردن بازار کامپیوتر

دلار سه هزار و 500 تومانی بازار را دوباره به رکود کشاند

تشدید نوسانات نرخ دلار آزاد و درهم در روز یکشنبه نه تنها خریداران کالاهای کامپیوتری را، بلکه فعالان بازار این کالا را شوکه کرد و در چنین فضایی هر دو گروه خریدار و فرشنده در لاک دفاعی رفته و در نتیجه حجم خرید و فروش دربازار در حد چشمگیری کاهش یافت.


بر اساس بررسی های به عمل آمده، از اوایل صبح روز یکشنبه، نهم آذر ماه که نرخ دلار آزاد به رقم نزدیک به از سه هزار و 500 تومان و حتی به گفته برخی از صرافی ها بالاتر رسید، تا حدود بعد از ظهر که نرخ دلار آزاد بین این رقم و عدد سه هزار و 400 تومان در نوسان بود خرید و فروش چندانی در بازار صورت نگرفت. البته برخی از سایت ها از اعلام نرخ واقعی دلار آزاد خودداری کردند، ولی صرافی های سطح شهر نرخ دلار را در صبح روز یکشنبه سه هزارو 500 تومان و در بعد از ظهر همان روز بین سه زهرا و 370 تا سه هزار و 450 تومان اعلام کردند.
فعالان بازار نیز در پی این اتفاق از فروش کالا خوداری کرده و خریداران نیز تمایلی برای خرید از خود نشان نمی دادند. چرا که مشخص است این بازی و افت و خیز قیمتی موقتی و زودگذر است و کسی نمی داند که فردا روز یا حتی در یک ساعت آینده نرخ دلار آزاد کاهش یا افزایش می یابد.
محمد معصومی نژاد، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت، با بیان این مطلب که نوسانات نرخ دلار آزاد بازار را به رکود می کشد می گوید، با توجه به این موضوع که چنین رشد قیمتی برای دلار آزاد و درهم پیش بینی نمی شد، افزایش نرخ دلار و درهم آزاد در روز یکشنبه بازار را شوکه کرد و از آنجا که مشخص نیست فردا روز قیمت ها در بازار افزایش بیشتری یابد یا خیر، شاید بهترین تصمیم این باشد که امروز برای خرید و فروش کالا اقدام نکنیم.
کارشناسان نیز می گویند معمولا واکنش فعالان بازار در چنین مواردی فرو رفتن در لاک دفاعی است و معمولا در چنین مواقعی کسبه بازار از فروش کالا خودداری می کنند. از سویی خریداران به امید کاهش قیمت ها از خرید کالا خودداری می کنند.
به گفته آنها به احتمال زیاد در روزهای آینده و در پی تثبیت نرخ دلار آزاد و درهم، در میزان عرضه و تقاضا از بازار کامپیوتر تعادل ایجاد می شود.البته در صورتی که نرخ دلار آزاد روی رقمی منطقی ثابت شود.
کارشناسان همچنین در مورد دلیل افزایش ناگهانی نرخ دلار آزاد می گویند، اگر چه نمی توان دلیل دقیق برای چنین جهش قیمتی یافت، اما رشد تقاضا برای بازار ارز می تواند یکی از دلایل افزایش قیمت دلار و درهم آزاد باشد.
به گفته کارشناسان از آنجا که تعطیلات سال نوی میلادی نزدیک است، بسیاری از واردکنندگان نکران هستند که برای تامین موجودی با مشکل مواجه شوند و این تعطیلات سال نوی میلادی در روند ورود کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی به کشور اختلال ایجاد کند.
 به همین دلیل برای ثبت سفارش و واردات کالا اقدام کرده و از انجا که واردکنندگان کالاهای کامپیوتری و دیجیتالی ارز و حواله های ارزی مورد نیاز خود را از بازار آزاد تامین می کنند، رشد تقاضا از بازار به رشد قیمت منجر شده است.
به گفته آنها، اگر چه کاهش نرخ دلار آزاد و درهم در روزهای آینده پیش بینی می شود، اما این نگرانی نزد دو گروه خریدار و فروشنده وجود دارد که در صورت تداوم نوسانات نرخ دلار آزاد وضعیت به چه صورت خواهد درآمد.
به گفته علی میرزایی یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت، این نگرانی نزد واردکنندگانی که با هزار قرض و وام برای ثبت سفارش و واردات کالا برای شب عید اقدام کرده اند وجود دارد که در صورت تداوم نوسانات نرخ دلار آزاد و تشدید افت و خیز قیمت در بازار ممکن است بازار شب عید امسال را نیز مانند سال گذشته از دست بدهیم.
به گفته این فعال بازار کامپیوتر، رکود بازار شب عید سال گذشته موجب شد تا برخی از فعالان بازار نتوانند تاب مقاومت در چنین شرایطی را آورده و عرصه آی تی را ترک کرده و سرمایه خود را صرف امور دیگری کردند. حالا اگر امسال هم وضعیت بازار آی تی مانند سال قبل باشد، باید منتظر خروج تعداد بیشتری از کسبه بازار از حوزه آی تی باشیم.
خریداران کالاهای کامپیوتری نیز نگران این موضوع هستند که در صورت تداوم نوسانات نرخ دلار و درهم آزاد و افزایش قیمت کالاهای کامپیوتری نتوانند کالای مورد نظر را از بازاری که مدتها منتظر ورود محصولات جدید به آن بودند خریداری کنند.کارشناسان می گویند، در شرایط فعلی نمی توان پیش بینی درستی از وضعیت آینده بازار ارایه داد و باید منتظر آینده و اتفاقاتی که در آینده نزدیک رخ می دهد باشیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :