آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7242
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1390 8:42
تعداد بازدید : 609

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران:

طرح جامع گمرک نوین سه سال دیگر به بهره برداری می رسد

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران از طرح جامع گمرک نوین به عنوان یکی از دستاوردهای مهم نام برد و گفت: در این طرح که از مدت ها قبل آغاز شده است، چهار مرحله را دنبال می کنیم.

مهر- عباس معمارنژاد افزود: یکی از این مراحل استفاده از شیوه‌های نوین مدیریتی مانند مدیریت ریسک و حسابرسی بعد از ترخیص و دیگری استفاده از فناوری‌های نوین مثل فناوری ارتباطات و اطلاعات، ایکس ری، گاما ری و فناوری‌های پرتو نگاری است.وی از افزایش تخصص و آموزش نیروی انسانی و شفافیت در قوانین و مقررات به عنوان دیگر مراحل طرح جامع گمرک نوین نام برد و گفت: این طرح در بازه زمانی سه ساله به نتیجه خواهد رسید و تا سه سال آینده به گمرک نوین دست خواهیم یافت.
معمارنژاد خاطرنشان کرد: باید ساختار سازمانی گمرک و فرآیندها در این طرح اصلاح شود و ارایه خدمات بر مبنای فناوری‌های نوین و سامانه‌های الکترونیکی صورت گیرد. رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در ادامه با بیان اینکه کد رهگیری باید قبل از ثبت سفارش واردات، دریافت شود، گفت: در این صورت ثبت سفارش کالا به منزله دریافت کد رهگیری است. معمارنژاد افزود: اگر کسی کالایی را ثبت سفارش می‌کند،یا باید تعهد به اخذ کد رهگیری بدهد یا آن را دریافت کرده باشد.
وی افزود: قبلا مصوب شده بود که گمرک مجوز کد رهگیری را به عنوان یکی از اسناد برای ورود کالا در نظر بگیرد، اما در مذاکره با معاون رییس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کردیم اگر مجوز کد رهگیری را به عنوان یکی از اسناد برای ورود کالا در نظر بگیریم تعداد اسناد ما زیاد می‌شود و تشریفات گمرکی سخت‌تر خواهد شد و رتبه ما در سطح بین‌المللی پایین می‌آید.
وی تصریح کرد: بر این اساس طبق توافقی که صورت گرفت، مقرر شد کد رهگیری قبل از ثبت سفارش انجام شود. رییس کل گمرک ایران همچنین افزایش تجهیزات الکترونیکی و زیباسازی گمرکات را از برنامه‌های سال آینده اعلام کرد و گفت: در 10 ماه نخست سال، 70 درصد واردات با ارز دولتی صورت گرفته است. وی افزود: پس از تک نرخی شدن ارز در یک ماه گذشته گشایش اعتبار ارزی به مراتب از ماه‌های گذشته بیشتر بوده است.معمارنژاد درباره روند واردات کالا با ارز‌های آزاد و دولتی گفت: ‌هم‌اکنون واردات با دو ارز دولتی از طریق گشایش اعتبار یا برات و ارز بازار آزاد انجام می‌شود و در 10 ماه گذشته حدود 70 درصد از واردات با ارز مرجع بانک مرکزی و تنها 30 درصد با ارز بازار آزاد صورت گرفته است. معمارنژاد گفت: کالاهایی که هم‌اکنون وارد می‌شود یا تاکنون وارد شده حداقل 70 درصد با ارز دولتی بوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :