آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7245
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1390 8:49
تعداد بازدید : 886

پس از کش و قوس‌های بسیار

مجوز «آرین» تنها بانک الکترونیکی کشور لغو شد

براساس آخرین تصمیمات شورای پول و اعتبار مجوز فعالیت بانک آرین لغو شده است.

 فارس- یک عضو شورای پول و اعتبار درباره مجوز فعالیت بانک آرین گفت: در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار تصمیم بر آن شد که مجوز فعالیت این بانک لغو شود.
همچنین مسوول گروه مشاوران حقوقی سازمان بورس با اشاره به لزوم ارایه دلایل لغو مجوز بانک آرین گفت: سهامداران این بانک دو راهکاردارند،یا موضوع فعالیت بانک را تغییر دهند یا اعلام انحلال کنند.
بانک الکترونیکی آرین با سرمایه 70 میلیارد تومانی به عنوان نخستین بانک الکترونیکی کشور در پنج دی ماه سال گذشته اقدام‌ به پذیره نویسی سهام خود کرد ولی به دلیل نداشتن مجوز فعالیت از بانک مرکزی نماد معاملاتی آن از 11 آبان ماه سال جاری در فرابورس بسته شد.
این رویداد و نامشخص بودن فعالیت آن مورد اعتراض حدود سه هزار سهامدار این بانک واقع شد،اما یک عضو شورای پول و اعتبار از لغو مجوز فعالیت این بانک خبر داد تا در این میان بلاتکلیفی سهامداران آن نامشخص تر از گذشته باشد.
در این زمینه محمود خواجه‌نصیری، مدیر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، گفت: این موضوع نیاز به بررسی و راهکارهای حقوقی دارد، چرا که موسسان آن تعهداتی را متقبل شده‌اند. از طرف دیگر این موضوع یک پرونده جدید است که تا پیش از این در سازمان بورس متداول نبود و سابقه چنین اتفاقی وجود ندارد.
وی ادامه داد: نماد این بانک درحالی از آبان ماه سال جاری بسته است که باید بررسی شود شرکتی که با لغو مجوز فعالیت مواجه می‌شود با چه فرآیند و آینده‌ای روبه‌رو خواهد شد؟
محمد سلطانی مسوول گروه مشاوران حقوقی سازمان بورس هم گفت: هر چند مجوز فعالیت این بانک از سوی شورای پول و اعتبار لغو شده است اما از لحاظ مسایل حقوق تجارت، بانک آرین می‌تواند به فعالیت خود ادامه دهد، بنابراین سهامداران بانک آرین دو راه در پیش دارند. یا با برگزاری مجمع فوق‌العاده موضوع فعالیت بانک را عوض کنند و مثلا تبدیل به موسسه کنند یا تصمیم به انحلال آن بگیرند و پول سهامداران از محل دارایی‌ها یا وجوه موجود پس داده شود.
وی ادامه داد: در این میان جا دارد دلایل لغو مجوز بانک آرین از سوی شورای پول و اعتبار اعلام شود تا سهامداران و سایر مسوولان از دلایل لغو مجوز آن مطلع شوند و بدانند که چرا بانکی ابتدا مجوز فعالیت گرفته لغو مجوز می‌شود.
این مقام مسوول در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه با این اوصاف سهامداران بانک آرین که حدود سه هزار نفر هستند چه اقدامی را می‌توانند انجام دهند، پاسخ داد از لحاظ تئوری سهامداران می‌توانند به آن دسته از اشخاصی که باعث چنین اتفاقی شده‌اند مراجعه کنند اما مشخص شدن مسوولان امر و ضرر دهندگان با فرآیند قضایی مشخص شود.
سلطانی گفت:با این همه حکم ساده‌تر لغو مجوز بانک آرین این است که سهامداران آن در جریان برگزاری مجمع فوق‌العاده‌ای
تصمیمی‌گیری کنند.

بانک آرین چگونه شکل گرفت؟
تاسیس بانک مجازی در ایران نخستین بار در سال ٨٧ در بسته سیاستی _ نظارتی بانک مرکزی به طور رسمی مطرح و طی آن اعلام شد در راستای ارتقای خدمات بانکداری در ایران در نظر است برای تاسیس دو بانک تمام الکترونیکی (مجازی)، مجوز تاسیس صادر شود.
برهمین اساس بود که موسسان بانک الکترونیکی آرین اواخر سال ٨٧ با هدف عملی کردن این ایده، پس از اخذ مجوز پذیره نویسی از بانک مرکزی در پنج دی ماه سال گذشته اقدام به پذیره نویسی سهام از طریق بازار فرابورس و بانک کارآفرین کردند.
در مرحله بعد بانک سهامی عام آرین 10 فروردین ماه 90 با سرمایه اولیه٧٠ میلیارد تومان تاسیس و بلافاصله با اعمال افزایش سرمایه‌ای به 200 میلیارد تومان رسید. درحالی که بانک در امید نامه خود نیمه دوم سال ۹۰ را تاریخ شروع فعالیت اعلام کرده بود به ناگاه با بازگشایی پرونده اختلاس بزرگ بانکی و تخلفات صورت گرفته در تاسیس بانک آریا، بانک مرکزی تصمیم به نظارت بیشتر بر تاسیس بانک آرین گرفت و روند قیمتی سهم در فرابورس رو به کاهش گذاشت تا اینکه 11 آبان ماه سال جاری نماد معاملاتی بانک آرین برای ارایه اطلاعات متوقف و اعتراض سهامداران آن مواجه و در نهایت این پرونده با لغو مجوزفعالیت روبه‌رو شد.

مدیر عامل بی خبر
اعتبار، مدیرعامل بانک الکترونیکی آرین، با بیان این نکته که حاضر به ارایه توضیحی درباره لغو مجوز این بانک از سوی شورای پول و اعتبار نیست، گفت: بانک مرکزی لغو مجوز بانک آرین را به ما ابلاغ نکرده است. خبرگزاری‌های متعددی با حسن اصغرزاده زعفرانی، مدیرعامل این بانک، تماس گرفتند تا از چند و چون این موضوع و تکلیف حدود سه هزار سهامداری که اقدام به پذیره نویسی سهام کرده بودند، جویا شوند. اما وی با اعلام ناخرسندی از انتشار لغو مجوز فعالیت بانک آرین، گفت: من حرفی برای گفتن ندارم.
در عین حال مدیرعامل بانک آرین به خبرگزاری موج هم گفت: هیچ ابلاغیه‌ای در این زمینه تا کنون از سوی مسوولان بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار به بانک الکترونیکی آرین ارسال نشده است.
وی در مورد خبر منتشر شده مبنی بر لغو مجوز این بانک از سوی شورای پول و اعتبار، گفت: بانک آرین مسیر قانونی را طی مدت نزدیک به سه سال برای اخذ موافقت اصولی، پذیره نویسی، ثبت بانک و مجوز فعالیت طی کرد و سهام بانک نیز با توافق بانک مرکزی در فرابورس عرضه شد.
زعفرانی به اظهارات رییس کل بانک مرکزی در حاشیه همایش بانکداری الکترونیکی اشاره کرد و گفت: اظهارات وی حاکی از آن بود که مراحل صدور مجوز عملیاتی شدن بانک در حال انجام است.
زعفرانی در مورد سرنوشت وجوه سهام سهامداران بانک آرین گفت کل سرمایه بانک (دو هزار میلیارد ریال) در حساب بانک مرکزی است و در صورت هرگونه تصمیم از سوی بانک مرکزی مبنی بر عودت وجوه به سهامداران، روش این امر نیز از سوی همان بانک تعیین خواهد شد .
وی تاکید کرد: سهامداران نباید هیچ گونه نگرانی از این بابت داشته باشند، ضمن آنکه تاکنون هیچ‌گونه ابلاغی در مورد عدم فعالیت بانک الکترونیکی آرین به این بانک واصل نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :