آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7257
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1390 9:12
تعداد بازدید : 478

رییس اتاق بازرگانی تهران:

اتاق تهران برای توسعه همکاری های ایران و هند بسیج می شود

همزمان با دیدار رودرروی تجارایرانی وهندی، دومین دیدار رییس اتاق بازرگانی و صنایع ومعادن تهران و سفیر هند برگزار شد.

مهر- پیام "سریواستاوا" به "یحیی آل اسحاق" این بود که کشور هند آمادگی دارد، نیازهای ایران را در تمامی‌ زمینه‌ها تامین کند.  رییس اتاق تهران در ابتدای این نشست با اشاره به سابقه طولانی همکاری‌های اقتصادی ایران و هند گفت: اتاق تهران برای توسعه همکاری‌های ایران و هند بسیج می‌شود. وی افزود: اهمیت این مناسبات زمانی افزایش می‌یابد که شاهد خیزش‌های جدیدی در هر دو کشور هستیم. هند در حال تبدیل شدن به یک قطب اقتصادی در منطقه است و ایران نیز در حال تمهید مقدماتی برای رسیدن به جایگاهی است که باید در آن قرار گیرد. یحیی آل اسحاق به این نکته نیز اشاره کرد که هر دو کشور در منطقه‌ای قرار دارند که اهل نظر، آن را قطب کره زمین می‌نامند. وی ادامه داد: زمینه سازی گسترش روابط اقتصادی میان دوکشور از آن جهت حایز اهمیت است که رابطه ایران و هند رابطه‌ای استراتژیک است که بنابر اقتضائات زمان و مکان می‌تواند، گاه در قالب توافقات دوجانبه، گاه در قالب یک پیمان منطقه‌ای و در مواقعی در چارچوب همکاری مشترک برای بازار سوم تجلی یابد. وی افزود: علاوه بر این امکانات به نظر می‌رسد، تهدیداتی نیز وجود دارد والبته در کنار این تهدیدها، فرصت‌های جدیدی نیز به وجود می‌آید که این فرصت‌ها، دست‌کم در روابط ایران و هند دیده می‌شود.آل اسحاق ادامه داد: خوشبختانه بررسی‌های نخستین نشان می‌دهد که روابط تجاری هند و ایران، از این قابلیت برخوردار است که چندین برابر شود. اما عزم راسخ و تصمیمات روزآمد پیش نیاز گسترش این روابط است و چنانچه در اتخاذ تصمیمات، سرعت عمل وجود نداشته باشد، فرصت‌ها را نیز از دست خواهیم داد.
تجارت ایران و هند 4 برابر می‌شود
وی با بیان اینکه مراودات تجاری ایران وهند می‌تواند به سه یا چهار افزایش یابد، اظهارداشت: دستیابی به این هدف، مستلزم توجه ویژه دولت‌ها و بخش خصوصی دو کشور است. آل اسحاق در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های تجاری ایران گفت: ایران کمبودی در زمینه منابع واردات و صادرات ندارد. اما آنچه که اخیرا مشکلاتی را در روند مبادلات تجاری ایجاد کرده، فرآیند نقل و انتقال ارز است.
رییس اتاق تهران مبادله "فناوری" و "سرمایه‌گذاری‌های مشترک" را گام بعدی روابط ایران و هند دانست و گفت: به منظور توسعه همکاری‌های تجاری، تدابیری در دولت و بخش خصوصی ایران اندیشیده شده است و مقامات هندی نیز ایده‌هایی را برای رفع موانع تجاری، مورد بررسی قرار داده‌اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :