آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7277
تاریخ انتشار : 23 اسفند 1390 9:55
تعداد بازدید : 886

به منظور توسعه نوآوری در فناوری‌های نوین

بنیان گذار ویکی پدیا به دولت بریتانیا مشاوره می دهد

جیمی ویلز، بنیانگذار ویکی پدیا در ملاقات با یکی از مقامات دولتی بریتانیا در مورد اینکه دولت این کشور چگونه می تواند سیاست شفافی را در پی بگیرد، به گفت وگو پرداخت. در نتیجه این گفت وگوها، قرار است که این کارآفرین اینترنتی 45 ساله به عنوان «مشاور بدون حقوق» در تمامی دپارتمان های دولتی این کشور فعالیت کند و به کارمندان دولتی در زمینه توسعه نوآوری در فناوری های نوین کمک کند.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: تلگراف

براساس این نقش جدید، قرار است ویلز به کارمندان دولتی کمک کند تا یاد بگیرند چگونه افراد می‌توانند از طریق اینترنت به هم بپیوندند و دست به ابتکارات مربوط به «دولت باز» بزنند.
یکی از مقامات دولتی بریتانیا در مصاحبه‌ای با تلگراف در این مورد گفت: آقای ویلز یکی از چند «مشاوران بدون حقوقی» است که به غیر از وزیران این دولت به کارمندان شهری کمک خواهد کرد.
وی افزود: ویلز در گذشته در فلوریدا بازرگان تجاری بود، به زودی به ما کمک خواهد کرد تا روش‌های جدیدی را برای کنترل و توسعه اینترنت و فناوری بیاموزیم.
اینطور که پیداست، ویلز پروژه‌های خاصی را اجرا خواهد کرد که هنوز مشخص نیست چقدر زمان می‌برند. البته هنوز هم مشخص نیست، وی را چه کسی به این سمت انتخاب کرده است.
اما روهان سیلوا، یکی از مشاوران دیوید کمرون، نخست وزیر انگلیس در کنفرانس فناوری از جنوب تا جنوب غربی (South by Southwest) که در تگزاس برگزار شده بود، در بیانیه‌ای این خبر را به طور رسمی منتشر کرد.
یکشنبه گذشته نیز تیم کلسی، مدیر اجرایی جدید دولت در بخش شفاف‌سازی و داده‌های باز (Transparency and Open Data) در صفحه توییتر خود نوشت: روهان رسما اعلام کرد که جیمی ویلز مشاور دولت انگلیس شده است.
یکی از سخنگویان این دولت نیز افزود: ویلز به عنوان مشاور بدون حقوق از این آژانس برای توسعه سیاست‌گذاری باز به مردم پشتیبانی خواهد کرد.
وی همچنین گفت: وی در زمینه توسعه روش‌های نوین نوآوری در فناوری به دولت مشاوره خواهد داد و به بیان واضح‌تر در فرآیندهای سیاست‌گذاری به مقامات دولتی کمک خواهد کرد.
سیلوا در مراسم سخنرانی‌اش گفت که دولت این کشور می‌خواهد به «عصر دولت منبع باز» وارد شود. وی افزود: ما می‌خواهیم از فناوری‌های جدید برای بازنویسی راهبردهای خود در قرن بیست‌ویکم استفاده کنیم. وی که عنوان سخنرانی خود را «دولت، کسب‌وکار و نوآوری منبع باز» اعلام کرده بود، رئوس مطالب خود را درباره مخاطرات دولت در «مردم سپاری» (crowd sourcing) مطرح کرد.
وی خطاب به حضار گفت: کارمندان بخش دولتی تاکنون ده‌ها هزار روش را به دولت ارایه داده‌اند تا کارایی دولت را بالا ببرند. اما ما از جیمی ویلز نیز دعوت کرده‌ایم که در مسیر ابتکار و طرح مردم ‌سپاری ما را کمک کند.
این در حالی است که چندی پیش بیش از 600 قانونگذار از کار برکنار شده‌اند و دولت از مردم خواسته تا بازخورد خود را در مورد نحوه تغییر راهبردها مطرح کنند.
در سال گذشته نیز، بیش از 200 هزار کارمند دولت شروع به اجرای پروژه مردم سپاری کردند تا پیشنهادات خود را در زمینه کاهش صرف زمان بی‌فایده مطرح کنند. دولت نیز در همین راستا، وب‌سایت منفردی را با آدرس www.gov.uk راه‌اندازی کرده که تمامی سایت‌های دولتی را به هم وصل می‌کند. به گفته مقامات این کشور، این پروژه با راه‌اندازی پلات‌فورمی که بیشتر خدمات شهری را به صورت آنلاین ارایه می‌دهد، توانسته بیش از 50 میلیون پوند در سال صرفه‌جویی ‌کند.
وضعیت کنونی ویکی‌پدیا
گفتنی است، ویلز در سال 2001 دایره‌المعارف آنلاین جهان را با ایجاد اولین صفحه که مربوط به لری سانگر بود، بنیانگذاری کرد.
آمار جدید نشان می‌دهد که ویکی‌پدیا ششمین سایت پرمخاطب جهان به شمار می‌رود و ماهانه 400 میلیون نفر از آن بازدید می‌کنند. این سایت در ژانویه گذشته برای نشان دادن اعتراض خود به قانون سوپا که در آمریکا تصویب شده بود، به مدت 24 ساعت فعالیت خود را قطع و صفحه
خود را سیاه کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :