آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7321
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1390 9:27
تعداد بازدید : 694

فناوری جدید سوپر مارکت‌ها

شناسایی کالا بدون نیاز به بارکد

در برخی مواقع پیش می آید که دستگاه های بارکدخوان هم قاطی می کنند و نمی توانند برچسب قیمت کالاها را شناسایی کنند تا حدی که صندوقدار مجبور می شود، خودش کد کالا را دستی وارد سیستم کند. این اتفاق دقیقا مواقعی بیشتر می شود که فروشگاه شلوغ است و همه دوست دارند، زودتر کارشان انجام و از آنجا خارج شوند. اما شرکت توشیبا تک ابتکاری به خرج داده که دیگر این اتفاق های اعصاب خردکن پیش نیاید.

این شرکت به تازگی اسکنرها را روانه سوپر مارکت‌ها کرده که می‌تواند کالاها را بدون نیاز به برچسب‌هایی همانند برچسب‌های RFID و فقط بر اساس ظاهر کالا شناسایی کند. این دستگاه که اسکنر تشخیص اشیا (Object Recognition Scanner) نام دارد، می‌تواند فورا کالاها را از روی ظاهرشان شناسایی کند.
این اسکنر به جای استفاده از لیزر خوانش بارکد، مجهز به دوربینی است که ابتدا از آن کالا عکس می‌گیرد و بعد تمامی پس زمینه آن کالا را که به عنوان «نویز» می‌شناسد، حذف می‌کند. در نتیجه، فقط کالایی را شناسایی می‌کند که جلوی لنز آن قرار گرفته شود و محیط اطراف آن را به طور طبیعی سیاه نشان می‌دهد.این اسکنر با استفاده از نرم‌افزار تشخیص الگو به راحتی می‌تواند انواع مختلف کالاها حتی میوه و سبزیجات را شناسایی کند و جالب اینجاست که این کار را از روی بسته‌بندی محصولات نیز می‌تواند انجام دهد. یکی از مزیت‌های دیگر اسکنر تشخیص اشیا این است که لازم نیست کالای مورد نظر را زمان زیادی جلوی آن نگه داشت و تشخیص کالا را از دستگاه‌های بارکد خوان‌ها زودتر انجام می‌دهد.
از دیگر ویژگی‌های این اسکنر نیز می‌توان به هوشمند بودن آن اشاره کرد. به این معنا که دیگر لازم نیست متصدی سوپر مارکت شناسایی کالاهای موجود در فروشگاه خود را به اسکنر بشناساند، زیرا این دستگاه مجهز به نرم‌افزاری است که پایگاه داده‌ کاملی از محصولات و کالاها دارد و به طور پیش فرض تمامی کالاها را تشخیص می‌دهد. البته به این دلیل که ظاهر محصولات تازه نظیر میوه و سبزی در فصل‌های مختلف تغییر می‌کند، شاید یک سال طول بکشد تا سیستم تمامی آنها را شناسایی کرده و پایگاه داده خود را کامل کند.
ناگفته نماند که توشیبا در حال کامل کردن این فناوری است، پس می‌توان این طور تصور کرد که به زودی این دستگاه تمامی اشیا را از فواصل مختلف تشخیص خواهد داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :