آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7325
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1390 9:32
تعداد بازدید : 1335

وزیر ارتباطات اظهار امیدواری کرد

پررنگ شدن نقش شرکت های ایرانی در بازسازی عراق

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم امضای تفاهم نامه با وزیر ارتباطات عراق اظهار امیدواری کرد که نقش صنایع و شرکت های ایرانی در بازسازی عراق بیش از پیش شود.

فناوران - مراسم امضای تفاهم همکاری بین شرکت پست جمهوری اسلامی ایران و شرکت پست و مخابرات، روز گذشته با حضور وزیر ارتباطات دو کشور در محل عمارت کلاه فرنگی وزارت ارتباطات برگزار شد.
براساس این گزارش، رضا تقی پور در این مراسم با اشاره به سفر توفیق العلاوی وزیر ارتباطات کشور عراق به ایران به منظور بازدید از دستاوردهای ایران در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اظهار امیدواری کرد، ایران در آینده نزدیک پذیرای گروه‌‌های بسیاری از متخصصان ICT عراقی باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: صورت جلسه‌ای که امروز در قالب یادداشت تفاهم همکاری مکتوب شده است، در آینده و با رفت‌ و آمد بین دو کشور، نهایی و اجرایی خواهد شد.
وی افزود: انتظار می رود که پس از امضای این تفاهم‌نامه همکاری، نقش صنایع و شرکت‌های ایرانی در بازسازی کشور عراق بیش از پیش شود.
تقی پور بیان کرد: برای تسریع در روند اجرای مفاد این تفاهم‌نامه، از همکاران خود خواسته‌ام که تمامی موارد زمان بندی شده را به صورت یادداشت مکتوب کنند.
وی ادامه داد: در این ارتباط نیز اگر نیاز به امضای قراردادی برای تحقق مفاد این یادداشت است، امیدواریم این قراردادها در اسرع وقت و در کوتاه‌ترین زمان ممکن امضا شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: سفر وزیر ارتباطات عراق به ایران و بازدید از دستاورهای ایران در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سبب افزایش همکاری های میان دو کشور شود.

تعیین دو نماینده برای پیگیری مستقیم مسایل ارتباطی دو کشور
وزیر ارتباطات عراق در مراسم امضای تفاهم‌نامه با وزیر ارتباطات ایران، خواستار تعیین دو نماینده برای پیگیری مستقیم و بی‌واسطه موضوعات تفاهم و نیز برگزاری نمایشگاه فناوری ایران در عراق شد.
براساس این گزارش، توفیق العلاوی وزیر ارتباطات کشور عراق در این مراسم طی سخنانی گفت: در رابطه با امضای این یادداشت همکاری دو موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
وزیر ارتباطات کشور عراق گفت: مساله مهم نخست عملی کردن این توافقات است که راه‌حل این مساله تعیین نماینده‌ای مستقیم از هر کشور است.
وی افزود: باید از هر دو کشور، یک نماینده برای ارتباط با کشور مخاطب تعیین شود که این نماینده وظیفه داشته باشد که به صورت مستقیم با مخاطب تفاهم در ارتباط باشد و موضوعات را به صورت مستقیم پیگیری کند.
العلاوی ادامه داد: همچنین مساله مهم دیگر در ارتباط با این تفاهم، برگزاری نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در کشور عراق است که این کار نیازمند اقدام ایران است.
وی بیان کرد: در رابطه با نمایشگاه، من با محض بازگشت به عراق هماهنگی لازم برای این کار را با سفارت ایران در عراق انجام خواهم داد و زمینی را برای ایجاد نمایشگاه اختصاص خواهم داد.
وی عنوان کرد: البته باید امنیت شرکت‌های ایرانی که در این نمایشگاه حضور پیدا خواهند کرد، تامین باشد که در این رابطه تمام تلاش خود را انجام خواهم داد که هیچ مشکلی در زمینه امنیت وجود نداشته باشد.
وزیر ارتباطات عراق تاکید کرد که بازدید از کشور ایران و آشنایی از دستاوردهای اخیر ایران در حوزه صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بسیار فراتر از انتظار آنها بوده است.
تفاهم‌نامه همکاری پستی بین ایران و عراق امضا شد
با وزیر ارتباطات ایران و عراق، یادداشت تفاهم همکاری با موضوعات پستی بین شرکت پست ایران و شرکت پست و مخابرات عراق به امضا رسید.
براساس این گزارش، در این یادداشت تفاهم همکاری که در خصوص موضوعات پستی به امضا رسید، بر همکاری پستی
 توافق شد.
بنابراین گزارش، این تفاهم دارای 10 ماده است که بررسی ترانزیت هوایی مرسولات عراق به کشورهای آسیایی و اروپایی از طریق ایران، بررسی اجرای پروژه‌‌های توسعه پستی نظیر سیستم کدپستی، سیستم پیگیری و دریابی مرسولات داخلی در عراق و تهیه زیرساخت شبکه و مرکز داده برای پست عراق از  جمله مواد این یادداشت تفاهم است.
همچنین از دیگر مفاد این تفاهم می‌توان به اعزام تیم کارشناسی از سوی ایران به عراق برای بررسی و امکان سنجی نیازهای آموزشی پست عراق و چاپ تمبر مشترک ایران و عراق با موضوع رسول اکرم (ص) اشاره کرد.
موافقت برای برقراری سرویس EMS بین ادارات پستی دو کشور و برگزاری نشست سه جانبه در کشور عراق بنا به دعوت پست عراق از دیگر موضوعات مورد موافقت تفاهم است.

پیشنهاد ارایه خدمات مالی به مسافران ایرانی و عراقی
در مراسم امضای یادداشت تفاهم بین وزرای ارتباطات ایران و عراق، ارایه خدمات مالی به مسافران ایرانی و عراقی پیشنهاد شد.
پس از امضای تفاهم‌نامه پرسش و پاسخ مطبوعاتی دو وزیر ایران و عراق آغاز شد.
وزیر ارتباطات کشور عراق در پاسخ به سوالی در خصوص توانمندی‌ ایران در کدام بخش‌ از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بارزتر است، گفت: در جریان سفر به ایران متوجه شدیم که توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران که در سطح عالی حاصل شده، تنها مختص به دولت نیست؛ بلکه شرکت‌های بخش خصوصی نیز در این حوزه در ایران گاه‌های بلندی برداشته‌اند.
توفیق العلاوی همچنین در خصوص مهم‌ترین مفاد و موضوعات مورد توافق در این یادداشت همکاری، توضیح داد: در ارتباط با این تفاهم‌نامه نیز سعی کردیم تا موضوعات متعددی را که همکاری بخش خصوصی و بخش دولتی را می‌طلبد، بگنجانیم.
وی ادامه داد: این یادداشت بیشتر موضوعات حوزه پست و پست بانک میان دو کشور ایران و عراق را
 شامل می‌شود.
رضا تقی پور نیز در رابطه با دستاوردهای دیدار اخیر وزرای دو کشور، گفت: در جریان بازدید العلاوی از ایران، جلسات متعدد و بسیار فشرده‌ای با موضوعات پست و پست مالی داشتیم.
وی ادامه داد: با بازدید العلاوی از مراکز تحقیقاتی زمینه‌های مختلف قابلیت‌‌های ایران نمایان شد و دولت عراق علاقه خود را به توسعه این همکاری‌‌ها ابراز کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در این بین، زمینه‌های ارایه‌ انواع خدمات ارتباطی از سوی ایران به عراق توسط شرکت‌های ایرانی نیز مورد بررسی قرار گرفت.
تقی گفت: با توجه به رفت ‌و آمد بسیار مسافران و گردشگران بین دو کشور ایران و عراق که زمینه‌‌های رونق صنعت گردشگری را برای دو کشور فراهم کرده است، ارایه خدمات مالی به مسافران و گردشگران دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.
وی یادآور شد: در زمینه‌های نرم افزار و فناوری اطلاعات نیز توافقات کلی حاصل شد که ادامه کار با توجه به تفاهم‌نامه مشخص
 خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :