آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7326
تاریخ انتشار : 24 اسفند 1390 9:34
تعداد بازدید : 1560

رییس مرکز انفورماتیک قوه قضاییه:

همه قاضی های تهران، سال آینده به شبکه وصل می شوند

رییس مرکز انفورماتیک قوه قضاییه اعلام کرد: سال آینده برای نخستین بار تمامی قضات تهرانی مجهز به سخت افزار و نرم افزار رایانه و به شبکه متصل می شوند که این آغازی برای الکترونیکی شدن خدمات قضایی در کشور است.

روابط عمومی‌مرکز انفورماتیک قوه قضاییه- حجت‌الاسلام شهریاری در نشست خبری با بیان اینکه برای نخستین بار از اسفند ماه سال جاری مجتمع قضایی عدالت به عنوان پایلوت خدمات قضایی خود را به صورت رایانه‌ای ارایه می‌کند، گفت: ثبت درخواست شکایت و پیگیری الکترونیکی یکی از ده‌ها خدمات ارایه شده در این مجتمع است که به زودی سایر مجتمع‌های قضایی به این امکانات مجهز می‌شوند.
وی افزود: برای الکترونیکی شدن خدمات قضایی با چالش‌های قانونی مواجه هستیم که یکی از آنها قانون قدیمی‌آیین دادرسی کیفری است که با تنقیح این قانون و تصویب آن این چالش‌ها برطرف می‌شود. همچنین می‌توان به الزام ارسال ابلاغ قضایی به آدرس الکترونیکی شاکی و متشاکی و غیره اشاره کرد. این مقام مسوول قضایی با بیان اینکه در راستای اجرای طرح عدالت الکترونیکی از ابتدای سال 90 کارگروه امنیت ارتباطات و اطلاعات در مرکز آمار و انفورماتیک تشکیل شد، گفت: در این کارگروه استاتید برجسته دانشگاه‌ها، شرکت‌های مرتبط با حوزه امنیت و اطلاعات و کارشناسان و صاحبنظران حضور دارند که نتیجه این جلسات ایجاد یک دیواره آتش (فایروال) برای مانع شدن از ورود هکرها و همچنین نصب آنتی ویروس در تمامی‌ رایانه‌های قوه قضاییه و افزایش سیستم امنیتی شبکه بوده است. حجت‌الاسلام شهریاری توسعه امضای الکترونیکی، ایجاد امضای دیجیتالی، رمزنگاری SSL و ایجاد بسترهای امنیتی را از مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه از نفوذ به سیستم رایانه‌ای و شبکه عنوان کرد.
 ایجاد دفاتر پیشخوان قضایی دولت قوه قضاییه
وی درادامه حمایت خود را از مورد ایجاد دفاتر پیشخوان قضایی دولت قوه قضاییه اعلام کرد و افزود: فرق پیشخوان دولت با قوه قضاییه در این است که کاربران و شهروندان مراجعه کننده به مراکز قضایی و دادگاه‌ها بر اساس فهرست نمی‌توانند اعلام نیاز کنند، زیرا به عنوان نمونه تدوین دادخواست نیاز به تعامل یا استفاده از وکیل و مشاوره حقوقی دارد.
شهریاری گفت: البته قوه قضاییه این افتخار را دارد که با ایجاد دفاتر ثبت اسناد و ازدواج و طلاق نخستین دفاتر پیشخوان قضایی در کشور را ایجاد کرد و با پتانسیل دفترخانه‌ها، مقرر شده دفترخانه‌ها، دفاتر پیشخوان قوه قضاییه شوند.
 سال آینده مناطق تهران دارای دفاتر پیشخوان قضایی می‌شوند
 وی گفت: در فاز نخست طرح، سه نقطه از تهران برای ارایه خدمات قضایی در دفترخانه‌ها معرفی می‌شود و انتخاب دفترخانه‌ها مبتنی بر داشتن مهارت و امکانات و تجهیزات لازم و قبولی در آزمون است. ولی تلاش می‌کنیم تا در سال آینده در تمامی‌ مناطق 22 گانه تهران دفاتر پیشخوان قضایی فعال شوند.
 ارایه 15 خدمت قضایی در دفاتر پیشخوان
 مدیرکل مرکز آمار و انفورماتیک قوه قضاییه اعلام کرد: در دفترخانه‌هایی که به دفاتر پیشخوان تبدیل می‌شوند، 15 خدمت قضایی اعم از ثبت درخواست، ثبت شکایت، پیگیری شکواییه، تعیین وقت و غیره ارایه می‌شود. اگر دفاتر پیشخوان دولتی هم امکانات لازم مثلا مانند مشاوره حقوقی و وکیل ثابت و قبولی در آزمون را داشته باشند، می‌توانند به دفاتر پیشخوان قوه قضاییه تبدیل شوند.
شبکه داخلی مشترک میان قوه قضاییه و نیروی انتظامی‌و ثبت احوال
 وی گفت: به زودی با بارگزاری سایت جدید مردم می‌توانند اسناد مربوط به پرونده‌های خود را آپلود کرده و بعد با حضور در دفاتر پیشخوان کپی برابر اصل کنند. در این ارتباط تعاملاتی با نیروی انتظامی‌ و ثبت احوال انجام شده تا هم کلانتری‌ها از سرانجام پرونده‌های تشکیل شده اطلاع داشته باشند و هم قاضی و بازپرس به پرونده اولیه تشکیل شده در کلانتری‌ها دسترسی داشته باشد. همچنین تطبیق اوراق هویتی افراد از طریق سایت ثبت احوال هم از ویژگی‌های شبکه است.
 سال 91 رایانه قضات تهران روشن می‌شود
 حجت الاسلام شهریاری گفت: رایانه قضات تهرانی تا پایان سال 91 روشن می‌شود ولی این مستلزم آموزش به قضات است، به خصوص قضات قدیمی‌ باید با نرم‌افزار و سخت‌افزار آشنا شوند که البته با قضات جوان مشکلی نداریم. وی افزود: البته نمی‌توانیم بگوییم کاغذ به کلی از پرونده‌های قضایی حذف می‌شود زیرا تا تحقق کامل طرح باید پرونده‌های کاغذی با الکترونیکی هم عرض هم حرکت کنند تا طرح پخته شود. برای این اقدام نیاز به 20 هزار رایانه داریم که با حمایت‌های شخص رییس قوه و مجلس بودجه این طرح در حال تامین و افزایش است.
  رییس مرکز انفروماتیک قوه قضاییه در مورد اینکه چرا هنوز خروجی اقدامات مرکز انفورماتیک در اختیار کارشناسان، دانشگاه‌ها و سازمان‌های مسوول قرارداده نشده است، گفت: این مرکز جوان است و نقطه ضعف ما تا این لحظه همین مورد بوده که در سال آینده آمارها و نقشه GIS برای بررسی‌های علمی‌و تحقیقاتی در اختیار کارشناسان قرار می‌گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :