۰

واردکنندگان موبایل منعی برای اخذ نمایندگی ندارند

تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۱
واردکنندگان موبایل منعی برای اخذ نمایندگی ندارند
آیتی‌من - مجتبی خسروتاج درباره تسهیل اعطای مجوز واردات به واردکنندگان گوشی موبایل گفت: مانعی بر سر راه شرکت هایی که می خواهند نمایندگی خارجی در حوزه گوشی موبایل داشته باشند، وجود ندارد و هم اکنون تقاضایی نیز برای دریافت مجوز جدید به ما ارایه نشده است.
وی با بیان اینکه وضعیت کاهش عرضه و تقاضای گوشی موبایل در بازار به دو عامل باز می گردد، گفت: پیش از این بیشتر مدل های گوشی دارای نمایندگی رسمی در کشور بودند و واردات از طریق این شرکت ها انجام می شد. از سوی دیگر، یک سری از شرکت ها نیز برای برخی گوشی ها مانند برند اپل خدمات پس از فروش می دادند.
رئیس سازمان توسعه تجارت افزود: پس از تخلفات گران فروشی گوشی موبایل که هم اکنون در مراحل بازجویی است، بخش عمده ای از این شرکت ها هم اکنون قادر به ارایه خدمات نیستند و غیبت این شرکت ها باعث کاهش کالا در بازار شده است.
وی گفت: این شرکت ها با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومانی گوشی را وارد کشور کرده اما بدون رعایت قیمت مصوب، آن را در بازار عرضه کرده اند. این مساله باعث نابسامانی در بازار گوشی موبایل شده است.
وی با تاکید بر اینکه هم اکنون دستورالعمل مشخص و مدون و شفافی برای اخذ مجوز نمایندگی واردات گوشی موبایل وجود دارد، گفت: نیاز به قوانین جدید در این بخش نداریم و تنها باید فرآیند ارایه مجوز را به شرکت ها تسریع کنیم.
وی با بیان اینکه واردات گوشی موبایل از این پس از محل ارز گروه دوم و سامانه نیمایی انجام می شود، تاکید کرد: در این زمینه مطابق با ضوابط، هیچ مانع مقرراتی بر سر راه واردکنندگان قانونی گوشی موبایل وجود نخواهد داشت.
وی با تاکید بر اینکه قبول داریم که واردات تجهیزات تلفن همراه و نیز مخابرات سرعت لازم را ندارند، گفت: باید این روند تسریع پیدا کند. بر این اساس قصد داریم این روند را بهبود بخشیم.
خسروتاج با بیان اینکه اولویت گذاری تخصیص ارز در سامانه نیما به زودی برای هر دستگاه مشخص می شود، اظهار داشت: هر سازمان ظرفیت متفاوتی در واردات خواهد داشت و آن را به دستگاه های زیرمجموعه خود ارایه می دهد.
معاون وزیر صنعت همچنین در مورد مشوق های صادراتی برای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: ما در سازمان توسعه تجارت اقدام به راه اندازی میز صنایع خلاق کرده ایم و قصد داریم با توجه به روند صادرات آینده که از سمت اقلام سنتی صادراتی به سمت اقلام دیجیتالی در حرکت است، تمرکز خود را بر صادرات صنایع خلاق معطوف سازیم.

 
کد مطلب : ۲۷۰۲۰۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين