۰

جلوگیری از سو استفاده های دارویی با نسخه الکترونیکی

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۷
جلوگیری از سو استفاده های دارویی با نسخه الکترونیکی
 علی معیری با بیان اینکه اکنون ارتباط خوبی میان سازمان های بیمه گر پایه از جمله سازمان بیمه سلامت ایران، سازمان نیروهای مسلح به خصوص در زمینه انتقال تجربیات وجود دارد، بیان کرد: سازمان تامین اجتماعی از سال ۹۵ در تمام۳۷۰ مرکز درمانی ملکی خود به نسخه الکترونیکی مجهز شده به طوری که تاکنون بیش از ۱۰۴ میلیون نسخه در این سیستم صادر شده است.

معیری در خصوص تحقق کامل نسخه الکترونیکی در کشور باعث جلوگیری از بسیاری از سوء استفاده ها به خصوص در حوزه دارو می شود، افزود: سازمان تامین اجتماعی در پرونده الکترونیکی بخش زیادی از اطلاعات مربوط به دارو، آزمایشگاه ها، کلینیک ها و بخش های خصوصی را تشکیل داده است که اگر سایر سازمان های بیمه گر نیز این اقدامات را انجام دهند از بسیاری از تنش ها و مشکلاتی که با آن روبرو هستند، کاسته خواهد شد که خوشبختانه سازمان بیمه سلامت در جهت الکترونیکی شدن گام های موثری برداشته است. 

وی ادامه داد: نسخه الکترونیکی علاوه بر اطلاع پزشک از سوابق بیماری فرد، تجویز صحیح داروها و پیشگیری از تداخلات دارویی را نیز در پی دارد. 

مدیر کل دفتر راهبری سیستم های سازمان تامین اجتماعی اقدامات سازمان بیمه سلامت در الکترونیکی شدن اقدامات از جمله اجرای طرح استحقاق سنجی و حذف دفترچه های کاغذی را مثبت دانست و گفت: همکاری بی سابقه ای میان دو سازمان به خصوص در زمینه رفع همپوشانی ها ایجاد شده که امیدواریم در سایر اقدامات مشترک از جمله نسخه الکترونیکی نیز این همکاری ها تداوم داشته باشد. 

 وی گفت: ۲۰ درصد متقاضیان ۸۰ درصد هزینه های سازمان تامین اجتماعی را به خود اختصاص  می دهند که عمدتا از گروه بیماران خاص هستند. در صورتیکه نسخه الکترونیکی در کشور محقق شود باعث صرفه جویی در هزینه ها به خصوص در حوزه داروهای گران قیمت می شود. همچنین این اقدام جلوگیری از خروج غیر قانونی دارو از کشور را نیز در پی خواهد داشت. 

معیری تحقق کامل نسخه الکترونیکی در کشور را در گرو در اختیار قرار دادن بانک های اطلاعاتی با مشارکت سازمان های بیمه گر دانست و افزود: سازمان بیمه سلامت ایده های ارزشمندی در این زمینه دارد و اقدامات مشترکی در حال انجام است که امیداواریم تا حصول نتیجه ادامه داشته باشد. باید توجه داشت که به منظور گسترش این اقدام در سایر بیمارستان ها و مراکز بستری به همراهی وزارت بهداشت نیز نیاز داریم تا هر چه زودتر شاهد نتایج مثبت آن باشیم.
 
مرجع : مهر
کد مطلب : ۲۷۰۴۶۵
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين