کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

عینکی که اشیا را به حرف می آورد

ايسنا , 11 آذر 1397 ساعت 19:37

از این پس افراد نابینا با عینک جدیدی که محققان موسسه فناوری کالیفرنیا ابداع کرده اند، می توانند مسیر خود را به راحتی بپیمایند. محققان آمریکایی در واقع یک دستیار واقعیت افزوده شناختی موسوم به «کارا» را توسعه داده اند که از عینک واقعیت افزوده هولولنز مایکروسافت برای به حرف درآوردن اشیا استفاده می کند.


بر اساس گزارش وب سایت انگجت، «کارا» از دید رایانه ای برای شناسایی اشیا استفاده می کند و نام آنها را به کاربر می گوید؛ بنابراین شما با پوشیدن این عینک، خواهید دانست که به عنوان مثال یک صندلی در مسیر پیش روی شما قرار دارد یا یک درب در سمت راست شما وجود دارد.

هرچه به یک شی نزدیکتر شوید، صدای این عینک نیز بلندتر می شود.

این فناوری می تواند به سرعت فراگیر شود. تیم سازنده سه حالت مختلف برای این عینک طراحی کرده است. حالت اول، حالت نورافکن نام دارد و فقط زمانی که مستقیما به چیزی نگاه کنید، نام آن را می گوید.

اگر بخواهید قبل از حرکت یک دید کلی از اتاق به دست بیاورید، حالت اسکن هر چیزی که در دید دوربین های عینک باشد، نام خواهد برد.

سرانجام اگر شما به دنبال رفتن به نقطه خاصی باشید یا بخواهید به وسیله مشخصی برسید، حالت هدف به شما اجازه می دهد تا فقط روی یک شی تمرکز کنید.

این فناوری بسیار جوان است و نیاز به تکامل و توسعه دارد. ضمن این که در حال حاضر دستیابی به آن نیاز به یک هدست واقعیت افزوده گران قیمت دارد.

نتایج اولیه آزمایش این سیستم امیدوار کننده است. دانشمندان آزمایش های موفقیت آمیزی را انجام دادند که داوطلبان نابینا با استفاده از کارا راه خود را از یکی از ساختمان های موسسه پیدا کردند. این عینک به آنها می گفت که کجا بپیچند، و پله ها کجا قرار دارند.

هدف در بلندمدت این است که هدست هایی مجهز به سیستم «کارا» در بسیاری از محیط ها قابل استفاده و مفید قرار گیرد و نابینایان بتوانند به راحتی در مکان های مختلف رفت و آمد کنند.

 


کد مطلب: 270679

آدرس مطلب :
https://www.itmen.ir/news/270679/عینکی-اشیا-حرف-می-آورد

ITMen
  https://www.itmen.ir