۰

روبات ها معنی مالکیت را یاد می گیرند

تاریخ انتشار
يکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۷
روبات ها معنی مالکیت را یاد می گیرند

پژوهشگران «دانشگاه ییل»(Yale University) آمریکا، سیستم روباتیکی ابداع کرده‌اند که قادر به یادگیری و درک روابط مالکیت و هنجارها است. کار این پژوهشگران، چالش‌های پیچیده مرتبط با آموزش هنجارهای اجتماعی به روبات و پیروی از آنها را نشان می‌دهد.

با ترویج استفاده از روبات‌ها، نیاز به برقراری موثرتر و مناسب‌تر آنها با انسان‌ها احساس می‌شود. نکته اصلی در تعامل میان انسان‌ها، درک و رفتار براساس هنجارهای اجتماعی اخلاقی است زیرا این کار، همکاری مثبت با دیگران را ترویج می‌دهد. شاید آموزش هنجارهای مالکیت به روبات‌ها، تعامل آنها با انسان‌ها را افزایش دهد و امکان تشخیص ابزارهای تحت مالکیت را برایشان فراهم کند.

«برایان اسکاسلاتی» (Brian Scassellati)، یکی از پژوهشگران این پروژه گفت: تمرکز پژوهش ما، بر ساخت روبات‌هایی است که تعامل با آنها برای انسان‌ها ساده باشد. یکی از بخش‌های این پژوهش، بررسی چگونگی آموزش مفاهیم ضروری اجتماعی به روبات‌ها است. درک مالکیت، اجازه و قانون، از موضوعاتی است که تاکنون توجه زیادی به آن نشده اما تاثیر بسیاری در عملکرد روبات‌ها دارد.

این سیستم روباتیک جدید، با یک پایگاه داده از هنجارهای مبتنی بر پیش‌فرض ترکیب شده که واکنش روبات به اشیای تحت مالکیت را محدود می‌کند.

اسکاسلاتی افزود: یکی از چالش‌های این پروژه، برخی روش‌هایی است که درباره مالکیت یاد می‌گیریم. برخی از این روش‌ها، قوانین صریح هستند و یادگیری بقیه روش‌ها از راه تجربه امکان‌پذیر می‌شود. ترکیب این دو نوع یادگیری، شاید برای انسان‌ها ساده باشد اما برای روبات‌ها چالش‌برانگیز است.در این سیستم، یک الگوریتم یادگیری هنجار وجود دارد که یادگیری و درک استنتاجی را از راه ارائه مثال ممکن می‌سازد. این الگوریتم، امکان یادگیری هنجارها و روابط مناسب را در شرایط گوناگون برای سیستم فراهم می‌کند.

اسکاسلاتی ادامه داد: نکته اساسی در مورد پروژه ما این است که دو نوع یادگیری ماشینی در سیستم ترکیب می‌شوند که یکی برگرفته از قوانین صریح و نمادین است و دیگری از تجربه‌های کوچک نشات می‌گیرد. ترکیب این دو سیستم با یکدیگر، هم چالش‌برانگیز و هم موفقیت‌آمیز خواهد بود.

پژوهشگران، عملکرد این سیستم روباتیک را در مجموعه‌ای از تجربیات شبیه‌سازی شده در جهان واقعی ارزیابی کردند و دریافتند سیستم می‌تواند انجام وظایفی که به هنجارهای مالکیت نیاز دارد، به طور موثر و کامل انجام دهد.

این گروه پژوهشی سعی دارند در ادامه کار خود، روبات‌هایی ارائه دهند که تعامل طبیعی‌تری با انسان‌ها داشته باشند.
 
مرجع : ايسنا
کد مطلب : ۲۷۰۸۶۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين