۰
معاون وزیر ارتباطات:

نمی خواهیم در حمایت از پیام رسان ها بیت المال حرام شود

تاریخ انتشار
دوشنبه ۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۳
نمی خواهیم در حمایت از پیام رسان ها بیت المال حرام شود

حمید فتاحی معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت درباره مراحل بعدی حمایت از دو پیام رسان منتخب بین ۷ پیام رسان داخلی، اظهار داشت: پس از انجام غربالگری بین 7 پیام رسان داخلی ۲ پیام رسان برای حمایت بیشتر انتخاب شدند و مرحله بعدی حمایت ها یک پکیج شامل حمایت های فنی و غیرفنی است که مرکز ملی فضای مجازی جزییات آن را به طور رسمی اعلام خواهد کرد.

وی با تاکید دوباره بر اینکه حمایت های بیشتر در این مرحله تنها فنی نیست، گفت: بخش فنی را وزارت ارتباطات انجام می دهد و سایر بخش ها را دیگر دستگاه های مسوول انجام خواهند داد.

فتاحی ادامه داد: معتقدیم همه داستان بحث فنی نیست و اگر این طور بود امروز آنها با ۳۰ تا ۴۰ سرور می توانستند ۱۰ میلیون کاربر را پوشش دهند اما کاربر کجاست؟ اگر مشکل فقط فنی و سخت افزاری بود امروز این مشکلات وجود نداشت و حداقل ۱۰ میلیون کاربر داشتند؛ اما وضعیت فعلی نشان می دهد مشکل در جاهای دیگری است که مرکز ملی فضای مجازی در حمایت جدید پای کار آمدن دستگاه های دیگر را رصد می کند زیرا در فاز نخست دستگاه های دیگر پایه کار نیامدند.

وی در پاسخ به این سوال که چه بخشی از حمایت های فنی و سخت افزاری نهایی شده است؟ گفت: نوع حمایت ها را در اختیار خود پیام رسان ها گذاشته ایم که معماری سخت افزاری شان را بیاورند و با حضور خودشان، متخصصان حوزه و کارشناسان مرکز ملی فضای مجازی آنچه که واقعا از لحاظ زیرساخت فنی نیاز دارند با مدیریت مرکز ملی فضای مجازی در اختیارشان قرار دهیم.

فتاحی توضیح داد: یعنی چیزی نیست که بخواهیم بگوییم 100 یا 20 سرور به آنها می دهیم زیرا 2 دغدغه داریم؛ نخست اینکه نیازمندی آنها را تامین کنیم و دوم اینکه بیت المال را الکی حرام نکنیم، یعنی الکی پول ندهیم سخت افزار بخریم یا امکانی را آماده کنیم که بعداً نتوانند استفاده کنند.

معاون وزیر ارتباطات در واکنش به اینکه دیگر پیام رسان های داخلی از اینکه ۲ پیام رسان به عنوان برتر انتخاب شده اند گلایه دارند و می گویند مسوولان حتی از فعالیت شان بازدید نکردند که نتیجه کارشان را ارزیابی کنند، گفت: ارزیابی همه جانبه توسط مرکز ملی فضای مجازی انجام شده و معیارهای مختلفی از جمله مسائل فنی، غیرفنی، تعداد کاربران و عملکرد یکساله مدنظر قرار گرفته است، قرار بر این است که مرکز ملی فضای مجازی در این زمینه تصمیم گیری و مرجع باشد، در نهایت نیز اگر 2 تای دیگر انتخاب می شدند باز دیگران اعتراض می کردند.

وی افزود: اما نکته مهم اول این است که حمایت ها متوقف نمی شود اگر ایده جدید داشته باشند باز از آنها حمایت می شود و دوم اینکه تمامی آنها پیشرفت داشتند، برخی می گویند آنها شکست خوردند اتفاقاً همه آنها برای ادامه کار ایده دارند و هیچکدام متوقف نشده اند، شاید برتر اعلام شدن 2 پیام رسان کار را برای دستگاه های مسوول آسان تر کند و بدانند که به جای 7 پیام رسان با 7 ایده و عقیده با 2 پیام رسان طرف هستند و تکلیف خود را بهتر بدانند.

فتاحی گفت: وزارت ارتباطات به شدت برای حمایت از پیام رسان های داخلی پایه کار است اما به اینکه برای پاگرفتن داخلی ها خارجی ها را ببندیم و فیلتر کنیم اعتقاد نداریم.

 
مرجع : فارس
کد مطلب : ۲۷۰۸۷۹
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين