۰
در نشست سازمان نصر کشور با وزیر ارتباطات دولت بغداد اعلام شد

آمادگی عراق برای استقبال از شرکت های فناور ایرانی

تاریخ انتشار
شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۳
آمادگی عراق برای استقبال از شرکت های فناور ایرانی

آیتی‌من - در ابتدای این نشست رسول سراییان دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور هدف از برگزاری این نشست را معرفی ظرفیت ها و قابلیت های شرکت های خصوصی ایرانی به وزیر ارتباطات عراق اعلام کرد و گفت: این سازمان به دنبال شناسایی موقعیت سرمایه گذاری مشترک بین شرکت های ایرانی و عراقی در بازار ایران، عراق یا به شکل بین المللی است.

وی افزود: سازمان نظام صنفی رایانه ای اکنون در مباحث آموزش، فناوری مالی (فین تک)، تجارت الکترونیکی، سلامت الکترونیکی و نرم افزار فعال است.

وی در ادامه به معرفی سازمان نظام صنفی رایانه ای پرداخت و گفت: این سازمان بیشتر از ۱۵ هزار عضو دارد و حدود ۷ هزار شرکت نیز در آن فعال هستند. همچنین سازمان ۳۱ کمیسیون تخصصی دارد که اعضا در آنها مشارکت می کنند.

در ادامه نشست فعالان بخش خصوصی حوزه ICT ایران با وزیر ارتباطات عراق و هیات همراه فریبا مهدیون، جوانمردی، آرمندهی، امامی و شاکر حسینی گزارشی از وضعیت آموزش فناوری اطلاعات، فین تک ها، تجارت الکترونیکی، نرم افزار و همچنین سلامت الکترونیکی ارایه کردند.

فریبا مهدیون مدیرعامل سماتک، ضمن تشریح وضعیت آموزش در حوزه های مختلف فناوری اطلاعات در ایران گفت: آموزش ها در دانشگاه از آموزش های روز عقب است و این گپ بین شرکت ها و دانشگاه ها را باید بپوشانیم. به علت تقاضای زیاد شرکت های خصوصی ۲۰ سال است که مشغول آموزش هستند.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد مشتری های ما شرکت های بزرگ و سازمان های دولتی و خصوصی هستند، افزود: امیدواریم تا همکاری خوبی بین بخش خصوصی ایران و دولت عراق شکل بگیرد.

شهاب جوانمردی مدیرعامل هلدینگ فناپ و عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور نیز وضعیت فین‎تک‎های ایرانی را تشریح کرد و گفت: باید به حوزه فین تک توجه ویژه ای کرد چراکه این حوزه، کمک می کند تا بقیه صنایع توسعه پیدا کنند. 

وی افزود: استارت آپ ها، بانک ها، موسسات مالی، بیمه ها، مجموعه های تخصصی پرداخت الکترونیکی، سرمایه گذاران خطرپذیر و شتابدهنده ها بخش اصلی شکل دهنده این اکوسیستم هستند.

جوانمردی اضافه کرد: حوزه فین تک، یکی از حوزه هایی است که می تواند به شکلی بسیار سریع، در کشورهای در حال توسعه باعث ایجاد رشد در کارآفرینی، خدمات رسانی و زیرساخت ها شود. در ایران بیش از ۳۴۰ میلیون کارت بانکی صادر شده است. در سه ماهه اول ۲۰۱۵، حجم تراکنش های مالی پرداخت الکترونیک در ایران نسبت به GDP کشور ۱۰۹ درصد بوده ولی عملا با توسعه زیرساخت های پرداختی، در سه ماهه اول ۲۰۱۸ بیشتر از ۱.۳ برابر GDP گردش تراکنش روی سامانه شاپرک ثبت شده است.

وی همچنین توضیح داد: مهم ترین چالش پیش رو در ایران که در عراق هم وجود خواهد داشت، موضوع تراست به مجموعه های ارایه دهنده سرویس و سپس حوزه رگولیشن است که معمولا عقب تر از تکنولوژی حرکت می کند و می تواند جلوی توسعه خدمات و سرویس ها را بگیرد. 

جوانمردی تصریح کرد: با توجه به تجربه ای که در سال های گذشته در شرکت های ایرانی داشته ایم و توانسته ایم توسعه زیرساختی پلتفرمی و سرویس دهی داشته باشیم، فکر می کنم بتوانیم همکاری های خوبی جهت انتقال تجربه و دانش، تعریف سرویس های مشترک و سرمایه گذاری های مشترک با کشور عراق داشته باشیم.

حسام آرمندهی از مجموعه کافه بازار هم در مورد دیجی کالا، کافه بازار، دیوار، باما، جاباما و علی بابا به عنوان نمونه های موفق تجارت الکترونیکی در ایران صحبت کرد.

وی گفت: اینکه فرد سوار یک خودروی مرسدس بنز شود لذت بخش است اما اینکه شما آلمانی باشید و این تجربه را کسب کنید، جذاب تر است. تجربه هایی که در ایران داشتیم این بود که بسیاری از برندها شکل گرفتند و جایگزین برندهای آمریکایی و اروپایی شدند. بازار ایران به دلیل رگولاتوری و تحریم، شرایط سختی داشت. همین مساله این فرصت را ایجاد کرد تا برخی برندها به شکل اورگانیک و بومی شکل بگیرند.

وی با ارایه آمارهایی از دیجی کالا گفت: این فروشگاه آنلاین اکنون ۸ میلیون مشتری دارد که ۳ میلیون از این افراد، مشتری فعال به حساب می آیند. همچنین دیجی کالا یک میلیون تنوع محصولی دارد و ماهانه از طریق سایت، موبایل و اپلیکیشن ۳۸ میلیون بازدید دریافت می کند.

وی اضافه کرد: ۱۵ هزار کسب وکار کوچک و بزرگ در دیجی کالا فعال هستند و معمولا هر سبد سفارش دیجی کالا، ۳.۵ آیتم در خود دارد. مرکز پردازش دیجی کالا ظرفیت پردازش ۵۰۰ هزار کالا را دارد که اکنون روزانه این ظرفیت حدود ۱۵۰ هزار کالا است. ظرفیت نگه داری آیتم ها در انبار دیجیکالا نیز ۱۰ میلیون کالا ذکر شد.

حسام آرمندهی در مورد کافه بازار نیز گفت: کافه بازار از سال ۲۰۱۰ کار خود را آغاز کرد چراکه گوگل استفاده کاربران ایرانی از برخی خدماتش را محدود کرده بود. به گفته او، در کنار دسترسی برای کاربران ایرانی، هزاران شغل برای توسعه دهندگان ایرانی نیز ایجاد شد.

رییس هیات مدیره کافه بازار افزود: این پلتفرم ۳۹ میلیون کاربر دارد که ۸۰ درصد از آنها در یک ماه گذشته فعال بوده اند. ۹.۸ میلیون نفر نیز در ۸ سال گذشته از کافه بازار خرید داشته اند. تعداد کل اپلیکیشن های کافه بازار، ۱۶۵ هزار عدد ذکر شد. کافه بازار ۲۱ هزار توسعه دهنده ایرانی دارد و ۳۰ هزار بازی موبایل ایرانی در آن قرار گرفته است.

وی در مورد سایت دیوار نیز گفت: این سایت ماهانه ۲۱ میلیون بازدید دارد و در هر ماه، پذیرای ۱۰ میلیون آگهی است. دیوار ۴۰۰ هزار کسب وکار کوچک را نیز شناسایی کرده است که برای ارایه خدمات و محصولات خود از پلتفرم دیوار استفاده می کنند. 

آرمندهی با اعلام علاقه شرکت های ایرانی حاضر در سازمان نظام صنفی رایانه ای برای همکاری با طرف عراقی، گفت: ما خوشحال می شویم بتوانیم با انتقال تجربه و همکاری، به رشد تجارت الکترونیکی در منطقه و به شکل ویژه عراق کمک کنیم. این مساله می تواند از طریق همکاری، هم فکری، پروژه مشترک یا هر شکل دیگری پیش برود و ما از آن استقبال می کنیم.

در ادامه این نشست، نعیم ثجیل یسر وزیر ارتباطات عراق در این رویداد با بیان ظرفیت های قوی ایران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، گفت: می توانیم با همکاری ایران پروژه و طرح های مشترک و مختلفی را در حوزه فناوری اطلاعات، فیبر نوری و پهنای باند داشته باشیم. 

وی افزود: پروژه های زیرساختی در عراق وجود دارد که توسط داعش تخریب شده است و نیاز به بازسازی دارد. با وزیر ارتباطات ایران این قضیه را مطرح کردم و برای برگزاری این جلسه از ایشان تشکر می کنم. سعی می کنیم برای همکاری میان دو کشور با نمایندگان بخش خصوصی و دولت ایران تعامل کنیم.

ثجیل یسر با آرزوی فعال شدن شرکت های ایرانی در عراق، اضافه کرد: در جلسه با وزیر ارتباطات ایران قرار شد تا کارگروه مشترک تشکیل شود. این کمیته برای انعقاد نمایشگاه بین المللی عراق شکل گرفته است. من با کارشناسان مختلف وزارت ارتباطات عراق این قضیه را مطرح خواهم کرد.

او ادامه داد: ایران پیشرفت های زیادی داشته است و سعی می کنیم پروژه های مختلفی را با همکاری هم آغاز کنیم. آرزو دارم شرکت های ایرانی در عراق فعال شوند و برای این همکاری باید کمیته ای تشکیل شود.

 
کد مطلب : ۲۷۱۱۲۷
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين