۰

تشخیص زود هنگام آلزایمر با کمک هوش مصنوعی

تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۷
تشخیص زود هنگام آلزایمر با کمک هوش مصنوعی

به گزارش انگجت، تلاش‌ها برای درمان آلزایمر در گذشته چندان موفقیتی کسب نکرده اما تحقیق جدید شرکت «آی‌بی‌ام» روزنه امیدی فراهم کرده است.

گروهی از محققان این شرکت با بکارگیری یادگیری ماشینی روشی برای ردیابی نشانگر زیستی مرتبط با این بیماری از طریق یک آزمایش خون ساده ابداع کرده‌اند. این نشانگر زیستی نوعی پپتید به نام آمیلوید بتا(amyloid- beta) است.

این روش می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را به طور جداگانه و زودتر از اسکن‌های مغزی ردیابی کند. به این ترتیب پزشکان می‌توانند بهتر از بیماران خود مراقبت کنند.

طبق تحقیقی که در ۲۰۱۷ میلادی منتشر شده، یکی از نشانه‌های اولیه ابتلا به آلزایمر تغییر غلظت amyloid- beta در مایع نخاعی فرد است.

متأسفانه آزمایش مایع نخاعی فرد عمل خطرناک و گرانی است و یک روش ایده آل به حساب نمی‌آید. در همین راستا دانشمندان «آی‌بی‌ام» در پژوهش خود با استفاده از  یادگیری ماشینی پروتئین‌هایی را در خون ردیابی می‌کنند که می‌تواند غلظت نشانگر گفته شده در مایع نخاعی را اندازه‌گیری کند.

به گفته شرکت این نخستین باری است که از یادگیری ماشینی برای این منظور استفاده شده است.

«آی‌بی‌ام» قصد دارد همچنان از هوش مصنوعی برای درک بهتر شرایط بیماری‌هایی مانند آلزایمر توسط دانشمندان استفاده کند. هرچند آزمایش مایع نخاعی نتیجه دقیق‌تری را در اختیار پزشکان قرار می‌دهد اما این شرکت ادعا می‌کند آزمایش خون می‌تواند خطر آلزایمر را با دقت ۷۷ درصد پیش‌بینی کند.
 
مرجع : مهر
کد مطلب : ۲۷۱۴۶۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين