۰
در پشتیبانی از هواوی؛

کاربران چینی گوشی‌های آیفون را دور ریختند

تاریخ انتشار
شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۱
کاربران چینی گوشی‌های آیفون را دور ریختند

آی‌تی‌من- یک روزنامه چینی نوشت: احساسات ملی گرایانه چین بعد اعلام جنگ تجاری آمریکا علیه این کشور و تحریم هواوی شدت گرفته و کاربران با دور ریختن آیفون، حمایت خود را از شرکت هواوی اعلام می‌کنند.

در همین راستا، برخی مدیران کارخانه‎ها نیز با کنار گذاشتن آیفون و استفاده از گوشی‌های هواوی به این جنبش پیوسته‌اند. 

به راه افتادن جنبش ضدآیفون در چین در واکنش به تحریم گوشی‌های هواوی در امریکا می‌تواند به شرکت اپل به شدت آسیب زده و از سود امسال آن تا ۲۹ درصد بکاهد.

در شرایطی که دولت امریکا با اعمال تحریم‌های مختلف بر علیه هواوی در تلاش است تا این شرکت را فلج کند، چینی‌ها هم بیکار ننشسته‌اند و جنبشی برای تحریم آیفون و عدم استفاده از تولیدات این شرکت به راه انداخته‌اند.

کارشناسان اقتصادی می‌گویند چین با جمعیت انبوه و اقتصاد پیشرفته‌اش کاملاً در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند از اپل آمریکایی که سومین سازنده بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان است، انتقام بگیرد.

بررسی‌های مؤسسه Goldman Sachs نشان می‌دهد اگر چین تصمیم بگیرد اپل را تحریم کند، سود جهانی این شرکت تا ۲۹ درصد کاهش می‌یابد. ۱۷ درصد از کل فروش تولیدات اپل مربوط به کشور چین است و لذا از دست دادن بازار این کشور برای اپل تبعات جبران ناپذیری را به همراه می‌آورد.

از سوی دیگر باید توجه داشت که بسیاری از تولیدات اپل در کشور چین مونتاژ و تولید می‌شوند و اگر دولت این کشور تصمیم به جلوگیری از تولید آیفون و محصولات دیگر اپل در چین بگیرد، این شرکت باید هزینه‌های سرسام آوری را برای پرداخت حقوق به نیروی کار گران قیمت‌تر و عقد قرارداد با کارخانه‌های دیگری به منظور تولید آیفون و غیره بپردازد.

البته باید توجه داشت که این اقدامات روی اقتصاد کشور چین نیز تأثیر منفی می‌گذارد. ولی اصرار امریکا بر ضربه زدن به شرکت‌های چینی ممکن است چاره دیگری برای مقامات پکن باقی نگذارد.

 
کد مطلب : ۲۷۲۰۵۸
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين