۰
وزیر ارتباطات ایران ‌در دیدار با معاون وزیر ارتباطات روسیه پیشنهاد کرد:

انعقاد پیمان‌های منطقه‌ای برای مقابله با تحریم‌های آمریکا

تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۳۲
انعقاد پیمان‌های منطقه‌ای برای مقابله با تحریم‌های آمریکا
 
آی‌تی‌من- محمد جواد آذری جهرمی‌ وزیر ارتباطات وفناوری اطلاعات در دیدار با میخائیل مامونف معاون وزیرارتباطات روسیه با اشاره به دخالت‌های دولت آمریکا در مسائل کشورها مختلف، تاکید کرد: روسیه و ایران با همکاری هم می‌توانند در مقابل یکجانبه گرایی آمریکا در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات ایستادگی کنند.

وی با اشاره به محدودیت‌های آمریکا برای اپلیکیشن‌های مربوط به حمل و نقل و بانکی، افزود: رفتار آمریکا با شرکت‌های هواوی و ZTE نشان می‌دهد که تهدیدات آمریکا فقط علیه ایران نیست و کشورهای مختلف دنیا نیز در برابر این یکجانبه گرایی و سلطه جویی آسیب پذیر هستند و این واقعیتی مشهود است.

آذری جهرمی‌با اشاره به انحصار شرکت‌های آمریکایی در این عرصه، گفت: البته شرکت‌های مختلف مانند یاندکس در روسیه کارهایی در این حوزه انجام داده اند اما این گزینه‌های جایگزین زمانی اقتصادی خواهند شد که بتوانند تعداد کاربران بالای 500 میلیون نفر را پوشش دهند.

وی با تاکید به اینکه موفقیت در این حوزه با پیمان‌های منطقه‌ای محقق می‌شود، افزود: توصیه ما توسعه همکاری منطقه‌ای در حوزه کسب و کارها است. زمانی که بازارهای خود را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم، می‌توانیم در برابر فشارهای آمریکا مقاومت کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه بازار منطقه‌ای از یونیدو به عنوان مشاور کمک خواسته‌ایم، افزود: وزیران ارتباطات ترکیه و آذربایجان برای حضور در نمایشگاه الکامپ ایران در اواخر تیرماه اعلام آمادگی کرده‌اند و امیدواریم وزیر ارتباطات روسیه نیز در این تاریخ به ایران سفر کند تا بتوانیم گام‌های مربوط به همکاری منطقه‌ای را تسریع کنیم.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه این دیدار با اشاره به اینکه از چند سال گذشته برای ایجاد شبکه ملی اطلاعات اقدامات متعددی در کشور انجام شده است، گفت: این کار هرچند سخت و پیچیده است اما به لحاظ زیرساخت‌های شبکه دستاوردهای خوبی به دست آمده است به طوری که شبکه ما به لحاظ ساختاری در برابر خطر احتمالی قطع اینترنت توسط بیگانگان مقاوم سازی شده است.

وی با اشاره به تحریم شرکت‌ها در حوزه رایانش ابری از یکسال و نیم گذشته در ایران، افزود: در این حوزه تحریم به فرصت تبدیل شده و در ایران به کلود مستقل داخلی دست یافته ایم  ولی هنوز برخی از لایه‌های این شبکه نیاز به کار دارد.

وی با اشاره به تاکیدات یک دهه مقام معظم رهبری درباره تهدیدات سایبری، افزود: این تاکیدات به این منظور نبوده است که ارتباط ما با دنیا قطع شود و به طور مرتب از کلید قطع استفاده شود بلکه هدف این است که ما این امکان را داشته باشیم تا طرف مقابل جرات تحریم ما را نداشته باشد.

آذری جهرمی‌تصریح کرد: هم اکنون سپر امنیتی دور مرزهای کشور تکمیل شده است و در سال گذشته نیز 33 میلیون حمله سایبری دفع شده است و امروزه ما در لایه سرویس‌ها، خدمات و اپلیکیشن‌ها تمرکز ویژه ای داریم و مطلع هستیم که شرکت‌های روسی هم در این حوزه توانمندی خوبی دارند و باید همکاری راهبردی را در این حوزه آغاز کنیم.

 میخائیل مامونف معاون وزیر ارتباطات روسیه نیز در این دیدار گفت: امیدواریم به سرعت به نقشه راه همکاری‌های مشترک به خصوص درباره توافق چهارجانبه ICT در منطقه برسیم.

وی افزود: ما در روسیه در حال اجرای نخستین سال برنامه جامعه توسعه دیجیتالی هستیم.

مامونف در پاسخ به سوال وزیر ارتباطات درباره کارهای اجرایی مربوط به ابلاغ مصوبه جدید پارلمان روسیه درباره اینترنت نیز گفت: این قانون با عنوان اینترنت مستقل در پارلمان روسیه تصویب شده که به روسیه امکان می‌دهد درمرزهای خود حجم ترافیک اطلاعات ورودی را کنترل کند. وی افزود: هدف این است که اگر حمله گسترده‌ای در فضای مجازی انجام شود دچار خسارت نشویم.
 
 
کد مطلب : ۲۷۲۲۶۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما