۰

معرفی راهکارهای استارتاپی در حوزه انرژی

تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۲
معرفی راهکارهای استارتاپی در حوزه انرژی

آی‌تی‌من- به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ستاد توسعه فناوری های حوزه انرژی در راستای اجرای برنامه ملی آینده نگاری و ارتباط آن با اکوسیستم استارتاپی، مسائل و راهکارهای استارتاپی در موضوعات استراتژیک معرفی شد.

با توجه به این موضوع که انرژی بستر ساز تمام فعالیت های اقتصادی و تجاری جوامع مدرن است نمی توان به بحث توسعه پایدار پرداخت و از برنامه ریزی در این حوزه چشم پوشی کرد،در همین راستا تجربیات جهانی شرکت های استارتاپی و راهکارهای آنها در حوزه انرژی بررسی و معرفی شد.

وابستگی شدید تولید انرژی در ایران به سوخت های فسیلی به همراه بازده پایین و آلایندگی آن و لزوم تولید و توزیع انرژی با هزینه و بهره وری مناسب در مناطق دوردست و محروم از جمله چالش ها و فرصت های حوزه انرژی است.

همچنین لزوم ارائه راه حل های نوآورانه در جهت پاسخگویی به تغییرات اقلیمی و چالش های آن،جهت بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخش های خانگی، صنعتی و حمل و نقل و بهره گیری موثر از جمع آوری و تحلیل کلان داده ها به منظور مدیریت و برنامه ریزی بهینه حوزه انرژی از دیگر چالش ها یا فرصت های مطرح در حوزه انرژی است که باید به آن پرداخته شود.

در محور وابستگی شدید تولید انرژی در ایران به سوخت های فسیلی به همراه بازده پایین و آلایندگی آن  راهکارهایی از جمله توسعه و بهینه‌سازی شیوه‌های جایگزین تولید انرژی، برقی‌سازی، استفاده از فرآورده های جانبی در تولید انرژی همچون آب گرم استخراج شده همراه نفت، استفاده از فناوری های تولید همزمان برق،سرما و حرارت در نیروگاه های حرارتی، استحصال گاز کربنیک و تولید انواع کودهای شیمیایی و گوگرد مطرح شده است.

همچنین در موضوع لزوم افزایش بهره وری و ایجاد تنوع در منابع و مکان های تولید و توزیع انرژی نیز راهکارهای مختلفی مطرح است که استفاده از فناوری تحلیل کلان داده‌ها و هوش مصنوعی برای مدیریت هوشمند شبکه توزیع، ایجاد شبکه تولید و ذخیره سازی در خانه های دارای موقعیت تولید انرژی پاک و توسعه فناوری های تولید انرژی از منابع تجدید پذیر از جمله آن ها است.

تولید و فروش مستقیم انرژی در سطح محله، ایجاد شبکه تولید و ذخیره‌سازی در خانه های دارای موقعیت تولید انرژی پاک و نصب و نگهداری فناوری های ریز شبکه‌های تولید خورشیدی و بادی محلی نیز از جمله راهکارهای استارتاپی در موضوع لزوم تولید و توزیع انرژی با هزینه و بهره‌وری مناسب در مناطق دوردست و محروم است.

 
کد مطلب : ۲۷۲۲۷۰
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين