۰
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی:

شرکت‌های اینترنتی مستندات ندادند، پس افزایش تعرفه درکار نیست

تاریخ انتشار
سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۹
حسین فلاح جوشقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی
حسین فلاح جوشقانی، رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

آی‌تی‌من- در دو ماه گذشته بحث مفصلی درباره افزایش قیمت اینترنت میان سازمان تنظیم مقررات و شرکت‌های اینترنتی برقرار بوده است. از یک سو اپراتورهای اینترنت ثابت معتقد بودند با توجه به تورم بالای کشور و افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها، باید تعرفه اینترنت هم تا 50 درصد افزایش یابد.

این درخواست با استقبال وزارت ارتباطات مواجه نشد و در نهایت وزیر ارتباطات اعلام کرد افزایش تعرفه تنها به شرط افزایش کیفیت سرویس، به‌روزرسانی سرویس ADSL و حرکت به سمت VDSL روی می‌دهد.

با گذشت دو ماه از درخواست شرکت‌های اینترنتی، رییس سازمان تنظیم مقررات می‌گوید فعلا هیچ برنامه‌ای برای افزایش تعرفه وجود ندارد و جالب‌تر این که شرکت‌های اینترنتی هم با این سازمان برای توجیه دلایل و میزان افزایش همکاری نکرده‌اند.

معاون وزیر ارتباطات در این باره به مهر گفت: فعلا سیاستی برای افزایش قیمت اینترنت نداریم و پیشنهادی در این باره به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نبرده ایم.

حسین فلاح جوشقانی افزود: ما جدولی را بر اساس پارامترهای اقتصادی و کیفی در خصوص تحلیل تعرفه اینترنت تهیه کرده و به تمام شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنت، نامه دادیم تا نظرات خود و تحلیل‌های شان را در مورد تعرفه گذاری به ما ارائه دهند.

وی با بیان اینکه تنها دو شرکت این تحلیل‌ها را به ما ارائه داده‌اند افزود: اگر اطلاعاتی به ما بدهند ما آن را بررسی می‌کنیم و در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات از آن دفاع خواهیم کرد.

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تاکید کرد: فعلا اطلاعات مناسبی که بتوان بر اساس آن برای افزایش تعرفه اینترنت تصمیم گرفت نداریم. مگر آنکه اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات اینترنت اطلاعات مورد نیاز و تحلیل درستی از شرایط اقتصادی شان را برای این درخواست به ما ارائه دهند.

فلاح جوشقانی گفت: البته سیاست ما این است که به سمتی برویم که هزینه‌های اپراتورها کاهش یابد؛ راهکارهای مختلفی می‌توان برای آن اجرا کرد. برای مثال یکی از راهکارها می‌تواند کاهش قیمت پهنای باند و شبکه انتقال باشد که البته آن هم نیازمند تحلیل اقتصادی و اطلاعاتی است که اپراتورها باید به ما ارائه دهند.

معاون وزیر ارتباطات افزود: قطعا با این دلیل کلی که قیمت دلار افزایش یافته است نمی‌توان قیمت اینترنت را افزایش داد. اپراتورها باید به ما بگویند که موضوعاتی اینچنینی چقدر روی هزینه شبکه تاثیر گذاشته و یا اینکه هزینه تجهیزات شبکه تا چه حد بالا رفته و چه میزان تاثیر روی هزینه‌های توسعه شبکه داشته است.

وی گفت: این درخواست نیازمند مستنداتی است و تاکنون دو شرکت مستندات خود را در خصوص این درخواست، ارائه کرده‌اند که این موضوع در معاونت اقتصادی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در دست بررسی است. اما اطلاعات جامعی که ما را به قطعیت برای تغییر قیمت در این حوزه برساند، نداریم و تاکنون پیشنهادی در این باره به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نبرده‌ایم.

 
کد مطلب : ۲۷۲۷۴۴
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين