کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

تکذیب خبر جعلی حمله سایبری به ایران

30 شهريور 1398 ساعت 17:42

خبر حمله موفق به تاسیسات نفتی و نظامی ایران از سوی مرکز افتای ریاست‌جمهوری، وزارت نفت و سازمان فناوری اطلاعات تکذیب شد.آی‌تی‌من- صبح امروز در بسیاری از رسانه‌های داخلی، خبری به نقل از شبکه خبری فاکس‌نیوز مبنی بر حمله موفق سایبری به تاسیسات نفتی ایران منتشر شد. در این خبر آمده بود: «فاکس نیوز مدعی شد طی چند ساعت گذشته، حمله سایبری به مراکز دولتی و نظامی ایران و اختلالات اینترنتی رخ داده است».

این خبر در خبرگزاری‌ها و سایت‌هایی چون ایرنا، شرق، اقتصاد آنلاین و... بازتاب گسترده‌ای داشت. با این حال تلاش خبرنگار ما برای یافتن اصل خبر در سایت فاکس‌نیوز بی‌نتیجه ماند و به نظر می‌رسد اساسا چنین خبری جعلی بوده است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارشی از تکذیبیه حمله سایبری در ایران منتشر کرد و مدعی شد خبر حمله سایبری در شبکه‌های اجتماعی ایران منتشر شده است.

با این حال گستردگی انتشار خبر در رسانه‌های فارسی سبب شد تا دستگاه‌های رسمی کشور ناچار به تکذیب آن شوند.

مرکز مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «بر اساس رصدهای صورت گرفته برخلاف ادعاهای امروز رسانه های غربی حمله سایبری موفقی به تاسیسات نفتی و سایر زیرساخت‌های حیاتی کشور صورت نگرفته است. مرکز مدیریت راهبردی افتا از همه خبرگزاری ها، سایت های خبری، نشریات و فعالان فضای مجازی خواست تا قبل از انتشار اینگونه اخبار، از طریق مراجع ذی‌صلاح از صحت آن‌ها اطمینان کامل حاصل کنند».

امیر ناظمی رییس سازمان فناوری اطلاعات نیز در توییتر خود نوشت: «در ۴۸ ساعت اخیر رویداد غیرمنتظره‌ای که نشانگر یک حمله سایبری باشد در سپر دژفا دیده نشده است. گزاره «جنگی نخواهد شد» شامل حوزه سایبری نیز خواهد بود؛ هرچند آمادگی‌های کافی برای مقابله هم داریم. #دژفا نشانه مهمی از رشد شبکه ملی اطلاعات است».

کسری نوری، سخنگوی وزارت نفت نیز گفت: خبر حمله سایبری صحت ندارد و تمامی تاسیسات نفتی ایران طبق روال عادی در حال فعالیت هستند.


 


کد مطلب: 272826

آدرس مطلب :
http://www.itmen.ir/news/272826/تکذیب-خبر-جعلی-حمله-سایبری-ایران

ITMen
  http://www.itmen.ir