۰
کمیسیون تنظیم مقررات مصوب کرد

جریمه میلیاردی برای متخلفان کدهای USSD

دستورالعمل خدمات پیامک انبوه اضطراری تصویب شد
تاریخ انتشار
سه شنبه ۲ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۶
جریمه متخلفان USSD
جریمه متخلفان USSD

آی‌تی‌من- کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه 292 خود دستورالعمل خدمات پیامک انبوه اضطراری و مقررات حاکم بر کد دستوری (USSD) را به تصویب رساند.

بر همین اساس، در ماده یک مصوبه دستورالعمل خدمات پیامک انبوه اضطراری آمده است که پیامک‌های انبوه اضطراری فقط در شرایط بحران یا شرایط اضطرار قابل ارسال هستند.

همچنین در ماده دوم این دستورالعمل این پیامک‌ها با تایید وزیر کشور و استاندار و فرماندار در سطح  ملی از طریق کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات مدیریت بحران کشور مستقر در وزارت ارتباطات و در سطح استان و شهرستان از طریق کارگروه استانی ارتباطات به ارائه کنندگان خدمات ارتباطی ابلاغ می‌شود.

در ماده دیگر این دستورالعمل آمده است اطلاع رسانی و محتوای پیامکی موارد مرتبط با اضطرار، باتایید مراجع ذی صلاح تعیین شده توسط شورای عالی امنیت ملی انجام شده و این موارد از طریق سازمان تنظیم مقررات به ارائه کنندگان خدمات ارتباطی ابلاغ می‌شود.

در ماده دیگر این مصوبه تاکید شده است که پیامک اضطراری باید جنبه فوری داشته و متن پیامک تا حد ممکن مختصر و در برگیرنده اطلاعات ضروری باشد.

بر اساس همین گزارش، در مصوبه شماره 4 مربوط به مقررات حاکم بر ارائه خدمات کد دستوری (USSD) جلسه 292 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نیز مصوب شده که ارائه خدمات مبتنی بر کد دستوری به خدمات دهندگان، فقط برای استعلام، اطلاع رسانی و تراکنش‌های مالی که منع قانونی ندارند باید استفاده شود و ارائه خدمات اختصاصی دارندگان پروانه به مشترکان خود از طریق کد دستوری نیز بلامانع است.

همچنین، ارائه خدمات عمومی و دولت الکترونیکی از طریق کد دستوری با تایید سازمان تنظیم مقررات مانعی ندارد.

در ماده دیگر این مصوبه نیز آمده است که دارندگان پروانه موظف هستند نسبت به ثبت و انتشار فهرست کدهای دستوری، نوع و هزینه ارائه خدمت و مشخصات دقیق خدمات دهندگان مربوط در درگاه اطلاع رسانی رسمی خود اقدام کنند.

بر اساس ماده دیگری از این دستورالعمل، استفاده از کد دستوری برای مشترک رایگان و بدون هزینه عنوان شده و در صورتی که ارائه خدمت مبتنی بر این کد برای مشترک هزینه داشته باشد، خدمت دهنده موظف است قبل از ارائه خدمت نسبت به اعلام هزینه به مشترک و اخذ تاییدیه وی اقدام کند.

همچنین اگر دارنده پروانه از هر یک از مصوبات و دستورالعمل‌های مربوطه ابلاغی توسط سازمان تنظیم مقررات تخلفی داشته باشد در بار نخست تا 5 میلیارد تومان و برای بار دوم بین 5 تا 10 میلیارد تومان و در بار سوم نیز از 10 تا 30 میلیارد جریمه در نظر گرفته شده و مدت پروانه آنان نیز کاهش و یا لغو می‌شود.

 
برچسب ها :
کد مطلب : ۲۷۲۸۵۳
ارسال نظر
نام شما

آدرس ايميل شما

پربيننده ترين